| anonim_4396 a întrebat:

Buna ma adresez prin aceasta intrebare mai mult scepticilor adica ateilor care nu cred in dumnezeu.Si anume le propun Pariul lui Blaise Pascalbig grinaca eu cred in tumnezeu si el exista, eu nu am pierdut nimic am castigat vecinicia, dar daca dumnezeu nu exista si eu am crezut in el, eu merg in morman ca toti ceilati fara a avea consecinte diferite.Insa daca dumnezeu exista si eu l-am negat si nu am crezut in el am pierdut totul si voi merge in iad.

Răspuns Câştigător
| sabrina103 a răspuns:

Daca cineva vine si-ti omoara parinti(sau pe cineva la care tii) si spune dupa ca asa a crezut ca e bine pentru umanitate si pentru el, tu o sa-i dai replica ca binele si raul sunt relative?

64 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Bine măi, stai jos, e fumată.

| trolololo a răspuns:

Pariul fundului. Atât timp cât existenta lui Dumnezeu nu poate fi demonstrata, noi necredincioșii nu trebuie sa ii demonstram inexistenta. El nu exista. Punct.

| anonim_4396 explică (pentru trolololo):

Din punctul tau eu fac o virgula prin prelungire dar tu din virgula mea nu mai poti face puncte. Dumnezeu e clar ca exista, pentru voi nu exista ca al negati. Exista mii de dovezi ale existentei sale care tu nu vrei sa le cauti pe net in carti si in inimile credinciosillor

| trolololo a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu vreau sa caut. Mi-e bine asa. big grin

| anonim_4396 explică (pentru trolololo):

PAi fa cum vrei ce am eu cu tine

| RAY a răspuns:

Uiti ca exista posibilitatea sa te intarnesti cu alt zeu sau chiar cu iahve care nu are nici iad nici rai,apoi religia sunt mii de religii doar crestine de unde sti care e preferata religie a acelui creator daca esti catolic si acel creator e protestant ce te faci?
fiecare are religie revendica adevarul absolut si au iaduri si raiuri de unde sti ca fix religia ta are creatorul bun, raiul, iadul bun si nu alta religie?
daca voi crestini credeti exact la fel de ce sunt atatea religii foarte diferite unele de altele?
deci sansa mare e sa nu nimeresti religia potrivita, acuma sa spunem ca chiar te intarnesti cu isus dupa moarte find ateu el judeca dupa religie sau faptele omului?
nu-mi amintesc ca apostoli lui sa fi fost crestini sau el, deci nu trebuie ca sa fi crestin ca sa intri in rai conform bibliei, pariul lui pascal este un pariu al celor pe interes nu trebuie ca sa crezi in dumnezeu din interes daca exista chiar te va arde pentru asta

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

In ce priveste religiile ai dreptate. Dumnezeu se uita la fapta omului si eu nu am spus nimic de religie. Dumnezeu este atot puternic si el ne va rasplati dupa fapte si credinta

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci ce importanta are cum te numesti daca judeca dupa fapte si nu dupa religie?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu are inportanat numele. Cert este doar sa crezi si sa ai fapte

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici macar apotoli lui nu credeau in el asa ca nu ne poti judeca nici isus nu credea in tatal lui, tata, tata de ce ma parasesti

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Asta nu e dovada ca nu credea in el.Pur si simplu aici se vede sentimentul de durere si lipsa de persoane apropiate, disperare etc

| RAY a răspuns:

2 dupa ilogica ta 5 miliarde de persoane vor arde vesnic in iad asta chiar e culmea ce zeu ar fi asa de rau

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

MAi mult de 5 miliarde. Dumnezeu este bun cu cei care-l iubesc

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si rau cu cei care nu cred in el

| sublime89 a răspuns:

E o dovada de lasitate. Nu ai curaj sa infrunti adevarul. Nu uita ca daca crezi in d-zeu si el nu exista, ai de pierdut foarte mult. Adica o viata intreaga traita in minciuna. Singura ta viata.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Si invers la fel daca d-zeu exista si tu nu l-ai crezut ai dat dovada de lasitate si ai pierdut o viata intreaga in minciuna.Bafta la lat raspuns

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai, parca zeul tau era bun, iubitor si intelegator. Este o fiinta perfecta cu inteligenta infinita, dar se comporta ca un copil de 5 ani, cum vine asta?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce e dovada de lasitate? daca nu am crezut in ceva ce exista inseamna ca am fost las? Sunt multe lucruri care exista dar in care noi nu credem. Asta nu ne face lasi. Si nici nu inseamna ca am pierdut o viata in minciuna. Inseamna ca am cautat dovezile care ne-au fost la indemana si am tras concluzile necesare. Daca ne-am inselat, si n-am avut acces la toate dovezile inca, atunci asta e. Dar macar am cercetat, nu am trait degeaba.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Fugi de pe tema asta nu-mi place la tine fii darz nu las uite ca pierderea ti-e mare crezi in nimic.Nu stii ca daca semeni grau culegi grau? Asa daca semeni nimic vei culege nimic

| anonim_4396 explică (pentru HueyFreeman):

De fapt esti cred ca de cinci ani esti tu nu dumnezeu ca ai o poza din desene animate. Dumnezeul meu este bun cu cine vrea si intelegator de asemenea.Cuvantul bun nu se intelege in sensul de personaj care se lasa batut ci de personaj care manifesta bunatate celor care o merita

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://onepiece.wikia.com/wiki/Shanks Aceste "desene" contin personaje mult mai complexe si interesante (de la care chiar poti invata cate ceva) in comparatie cu Yawheh. Tu, ca un adept bun al zeului atotiubitor, treci imediat pe ofensiva cand cineva se indoieste de ceea ce crezi tu. Binele si raul sunt doua notiuni relative, nu exista.

| anonim_4396 explică (pentru HueyFreeman):

MAi cresti micutule si apoi intra pe tpu.Chestii din desene animate ti se par amuzante.Hai sa fim seriosi

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca esti in pozitia de a-mi zice mie "micutule" cu gandirea ta infantila si exprimarea imatura, si sa nu uitam, tu esti cel/cea care mai crede in basme.

| anonim_4396 explică (pentru HueyFreeman):

NAi nici o dovada. Uite la poza ta e din desene animate D

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? Chiar nu stiam. Credeam ca am postat link-ul cu personajul respectiv din intamplare.

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Si care-i de fapt argumentul tau? Oamenii au gusturi diferite, mie poate nu-mi place sa ascult Salam, ci sa ma uit la anime-uri.

| anonim_4396 explică (pentru HueyFreeman):

Bravo tie fa dupa plac

| HueyFreeman a răspuns (pentru sabrina103):

Si ce vrei de fapt sa zici? Sofismele nu sunt prea interesante.

| sabrina103 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Vreau sa-ti demonstrez ca exista adevarururi absolute; diferenta dintre bine si rau e reala; exista si multe adevaruri relative. O sa simti cand o sa te confrunti cu o situatie de nedreptate.

| HueyFreeman a răspuns (pentru sabrina103):

Nedreptatea este diferita fata de notiunile banale de "bine" si "rau", care constituie o lume alb-negru. Noi, ca oameni, am creat sisteme care sa se ocupe cu pedepsirea acestor nedreptati, desi nu stiu cat de mare este pedeapsa atunci cand stai la caldura cu mancare asigurata pe banii statului.

| sabrina103 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Tot aia e. E nedrept ca statul mafura=e rau ca statul ma fura sau e nedrept sa omori=e rau sa omori

| HueyFreeman a răspuns (pentru sabrina103):

Este rau pentru tine, dar este bine pentru cel care te fura. Este rau pentru familia celui omorat, poate este bine pentru cel care ucide. Poti spune ca a fost rau ca l-a omorat pe Ceausescu? Daca nu, atunci a omora nu inseamna mereu ceva rau.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred in nimic? Realitatea e nimic la tine? Universul e nimic?

| sabrina103 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Da dar in cazul lui ceausescu, saddam etc a fost just sa-l omori(s-a aplicat legea), insa i-a atacul din Conecticut de anul trecut. Eu daca as fi fost un parinte as vrea ca raul care mi s-a facut sa fie indreptat, iar vinovatul sa plateasca. Si nu ma refer doar la limitarea armamentului si alte bla blauri.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Aa crezi in univers? De unde stii ca exista un asa numit univers ca asta doar in biblie e scris?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce? laughing Aia care au scris bilbia nu stiau nimic despre univers.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Atunci de unde stii tu despre el?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

De stiinta ai auzit? Tu crezi ca tot ce cunosc oamenii au aflat din biblie? Daca nu era stiinta tu azi erai intr-o pestera probabil. In niciun caz nu erai pe ceva numit internet. Scrie in biblie de internet? laughing

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Si mai mult de atat scrie in biblie. Apropo de teoriile voastre, am asa un dubiu ca aveti o mentalitate copilareasca.Deoarece teoria asta e ceva de genu lui Ion Creanga.Inchipueti cum ar putea din nimic sau ma rog din o explozie sa apara o maimuta si maimuta sa se faca om? Ia un ceas mecanic si desfala bucatele apoi arunca fiecare bucatica in ceva ce se roteste sau marog ceva de genu exploziei, Va putea acel ceas sa se completeze la loc si fiecare piesa sa fie pusa la locul potrivit? Ati spun ca nu.Da daca pentru tine este da atunci ai o problema cu imaginatia care ati ese de sub control

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Povestea biblica e cel mai mare basm, stai linistita. Marul interzis, sarpe vorbitor, femeie facuta din coasta lui adam, gradina edenului. Si pamantul are 6000 de ani. Pff laughing

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

De ude ai luat-o cu marul asta nu spun decat cei care nu cunosc

| sabrina103 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Daca cineva vine si-ti omoara parinti(sau pe cineva la care tii) si spune dupa ca asa a crezut ca e bine pentru umanitate si pentru el, tu o sa-i dai replica ca binele si raul sunt relative?

| M25M a răspuns:

Pariul lui Pascal presupune un rationament ipocrit, bazat pe interesul personal. Practic sugereaza ca este mai bine sa credem in Dumnezeu pentru a ne urmari interesul propriu, de a nu avea consecinte negative. Prin urmare, credinta in acest zeu plus faptele facute catalogate ca bune vor fi facute pe aceasta baza, deci din interes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pariul lui Pascal nu zice nimic de Iad. Iadul este doar o doctrina falsa nu mai inflori de la tine omule!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu am reformulat ideea lui Pascal dupa bunul plac al intrebarii si eu nu pun accent pe Pascal nici pe pariul sau ci pur si simplu nu am vrut ca sa ma dau cu ideea ca afirmatia e a mea de asta am indicat cine a ascriso insa eu am modelato cum am vrut eu

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai modelat-o aiurea! Mai bine o lasa-i cum era! Tu ai incercat sa o modelezi ca sa sune doar intr-un sens crestin!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai eu intrebarea am lansat-o nu PAscal el m-a ajutat doar la formularea ideii insa conceptia este a mea. Pocaestete omule ca nu stii ziua de maine

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma iadul nu exista! Pascal stia asta!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hopa matinca ai spus o minciunica.Am gasit unu pe TPU care stie ce stia PAscal

| Miauti a răspuns (pentru anonim_4396):

Tipic crestinesc... furam si o modificam ca sa para autentica.

| anonim_4396 explică (pentru Miauti):

Inseamna ca erai un mincinos? Asta ma face sa nu ma bazez pe nimic din ce spui aici

| anonim_4396 explică (pentru Miauti):

Ai dreptate nu mai suport persoanele astea!

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai reformulat-o gresit. In primul rand, credinta nu e suficienta pentru mantuire. In al doilea rand, pariul lui Pascal nu e un indemn la credinta, ci o justificare a actului de credinta. Nu demonstrand ca e necesar sa crezi, ci nu e nimic rau in a crede. In al treilea rand, pariul lui Pascal nu poate functiona ca un indemn la credinta. Credinta adevarata nu se naste din frica ultimatumului "Crezi sau nu primesti mantuirea", ci din iubire.

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

Hai lasa-ma ca in biblie e scric ca frica de domnul e inceputul intelepciunii. Daca nu te temi de Dumnezeu vorbesti in vant esti lipsit de intelepciune se vede chiar prin faptul ca eu nu am pus in discutie pariul lui pascal ci idea care reese din acel pariu

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii" este un extras dintr-o serie de povete adresate credinciosilor (evrei), nu necredinciosilor. Daca citesti mai departe, descoperi ca pilda indeamna oamenii nu sa inceapa sa creada in Dumnezeu, ci sa nu se lepede de el. In al doilea rand, nu e vorba despre Evanghelie si credinta in Hristos, care e fudamentata pe iubire, ci despre Vechea Lege. Ti-am explicat ce idee reiese din pariul lui Pascal, nu vreau sa mai reiau inca o data.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Auzi bre nu fa filozofie din o foae de hartie.Cine te afli de filozofezi spusele lui PAscal ce avea el in vedere si ETC.Eu am intrebat ma omule nu pascal. Tiam zis o data ca doar din idea lui mam inspirat. Apropo potolestete nu te tare enerva ca nu cumva sa ei foc si sa te frigi amarnic prin felul deserd de dialogare care al ai

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa cum se indoia isus de el insuti asa ma indoiesc si eu de isus

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Treaba ta fa ce vrei.Chestia pentru acest ce vrei raspunzi esti pe con propriu

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e cum ai spune treaba ta daca nu faci cum spun eu o sa arzi vesnic in iad

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu cum spun eu ci cum spune Biblia

| 7QA3 a răspuns:

Blaise Pascal era un matematician, fizician. si intr-o zi s-a trezit sa abandoneze lucrurile astea tocmai pentru a se orienta spre filozofie si teologie. E unul dintre oamenii pe care-i admir, desi eu nu sunt genu' care sa creada in Dumnezeu. Ai gresit citatul. Adevaratul era : "Dacă cred că există Dumnezeu şi El nu există, n-am pierdut nimic. Dar dacă nu cred că există şi El există cu adevărat, atunci am pierdut foarte mult." Cred ca e numai adevarul general al crestinismului. Nu e nimic problematic sau de neinteles. Daca crezi in Dumnezeu beneficiezi de tot ceea ce se ofera dupa moarte, preaiubitul RAI, iar daca nu, Iadul. e oarecum firesc.

| ChuckNorris42 a răspuns:

Nu cred in TUmnezeu. Cred in EUmnezeu

| anonim_4396 explică (pentru ChuckNorris42):

Crede ce vrei.Vezi ca esti unicul care te dai tare la o mica greseluta.Principal e sensul nugramatica

| ViorelTeVede a răspuns:

De ce tine Dumnezeu asa de mult sa-L veneram?

| anonim_4396 explică (pentru ViorelTeVede):

Tu de ce vari sa fi in centru atentiei? Sa te arati ca esti cineva cu ideile tale.Deoarece idea este creatia ta si ea tear pune in onoare sau in centru atentiei exact asa si Dumnezeu