| vladionut94 a întrebat:

Am citit un citatat de la blaise pascal,, DACA CREZI IN DUMNEZEU SI DUMNEZEU NU EXISTA NU AI PIERDUT NIMIC, DAR DACA NU CREZI IN DUMNEZEU SI DUMNEZEU EXIASTA AI PIERDUT TOTUL,, (Blaise Pascal)" cum se poate argumenta acest citat ps: sa lasam de o parte orgoliul sau mandria ca nu putem raspunde concret la intrebare

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Ce vrei sa-ti argumentez? Iti pot doar argumenta ca cei care vor sa impresioneze cu acest citat sunt prosti de bubuie! Stimate, daca esti credincios, iar idolul tau este un zeu corect, tu de ce umbli cu siretlicuri? De ce vreti sa castigati... prin orice mijloace? Banuiesc ca ai auzit de dovezi si argumente, zeul tau care face minuni, te ajuta si iti da "intelepciune" ar trebui sa stie ce's alea. De ce nu va ajuta cu ce trebuie... de ce nu va da inteligenta, de ce nu va ajuta sa fiti rationali si corecti?

| vladionut94 explică (pentru Alphawolf):

Interesnt sa spui dar eu nu am nici un scop cu acest citat vreau sa doar sa aud si parere altora happy

| Alphawolf a răspuns (pentru vladionut94):

Nu poti porunci ratiunii, nu ai cum. Cum faci pentru a putea gandi altfel? Faci apel la slabiciuni? Afirmatia lui Pascal ataca slabiciunile, insa din asta nu va rezulta un rationament corect, o convingere intemeiata, ci doar falsitate. Pentru a gandi altfel este nevoie de experimentare, dovezi sau argumente. Citatul sprijina, chiar incurajeaza ipocrizia. Cum ramane cu sinceritatea fata de propria persoana?

Presupunand ca judecata de apoi va fi un fapt, nimeni nu va putea fenta pe "judecatorul suprem"(omniscientul) cu falsitatea lui.

22 răspunsuri:
| AragorN88 a răspuns:

Pariul lui Pascal, eu as paria, dar nu stiu pe care. Oare cu ce religie e de acord Dumnezeu? Oare toate denominarile sunt la fel, unele au dogme diferite. Prea complicat sa aleg una si pe urma sa devin un sclav al liderilor acelei religii, mai bine mananc o shaorma.

| costis a răspuns:

El a spus un lucru simplu, iar lucrurile simple sunt greu de acceptat de mintile complicate.

| Dandanache a răspuns:

O constatare cu valoare de aforism, in niciun caz un indemn. Lucru pe care filozofii de ocazie de pe TPU nu l-au inteles, dupa cum reiese din gradul mare de repetitivitate al citatului pe acest site. Poti sa te dai cu capul de pereti, daca nu crezi in ceva nu o sa incepi sa crezi doar fiindca necredinta in acel ceva iti poate dauna.

| Mădă0611 a răspuns:

Si daca ai gresit "dumnezeul"? Chiar ai pierdut totul, chiar daca toata viata ai pupat oase si tablouri.

| sublime89 a răspuns:

Nu se poate argumenta. E pur si simplu o aberatie a lui Pascal.

| M25M a răspuns:

Ma repet pentru a nu stiu cata oara in privinta acestui citat: induce ideea interesului personal, mai exact a urmaririi acestuia. Practic iti spune sa crezi in dumneazeu doar ca sa iti "fie bine ca sa nu fie rau"...

| vladionut94 explică (pentru M25M):

Ok da si tu intrepretezi citatul in favoare ta happy citatul vrea sa spuna indirect ca daca nu exista nu ai pierdut nimic ca ai dus o viata foarte destrabalat si daca exista ai pierdut totul happy

| M25M a răspuns (pentru vladionut94):

Deci eu analizez mesajul direct iar tu interpretezi mesajul indirect si tot eu interpretez in favoarea mea?

| Zamolxe777 a răspuns (pentru M25M):

Practic iti spune sa crezi in dumneazeu doar ca sa iti "fie bine ca sa nu fie rau"... laughing)) foarte tare!

| Naяutσ a răspuns:

Francezii sunt cam scrantiti,pe langa faptul ca era matematician, filosof etc. era si el o oaie ca toti cei ceilalti cre(s)tini. Cica ''pierzi totul'' mai bine sa pierd acel ''tot'' decat sa-mi traiesc viata intr-o minciuna, practic mintindu-ma singur, sa urmez niste reguli pe care nici acel d-zeu nu le respecta.
Rectific, daca o sa cred in d-zeu am sa pierd totul! Am sa-mi pierd libertatea si ratiunea, am sa devin un cre(s)tin bolnav care ar fi in stare sa-si faca dreptate singur incalcandu-si propiile principi, orbit fiind de ''adevarul suprem''. Nu stiu cand se va trezi intraga lume la realitate, religia a adus si va aduce numai lucruri rele.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Plecand de la citatul dat de tine, il inlocuiesc pe dumnezeu, cu zeul soare. Ce te opreste pe tine sa crezi in zeul soare, si in dumnezeu, nu pierzi nimic nu?

| vladionut94 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu vad de unde aiajuns tu la zei antic egipteni in citat spune indirect ca un ateu nu cred in nimic si dupa ce moare daca exista dumnezeu o pierdut totul si cealarta afirmatie zice ca un crestin milostiv si cu frica dumnezeu nu o pierdut nimic happy ps:nu mai interpreta dupa cum vrei tu sa intelegi happy si spune concret la citat happy

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru vladionut94):

Zeul soare, nu e deloc egiptean, e aztec. strict pe citatul tau, imi asum riscul, sunt prea increazator in mine, nu avem nevoie de dumnezeul tau. si mai mediteaza la primul meu raspuns, ca nu prea ai inteles nimic din el

| KhludCiprian a răspuns:

Eu nu cred in Dumnezeu totusi raspunsul cel mai bun la "dilema" lui Pascal e simpla: daca esti om bun indiferent daca Dumnezeu exista (si presupui ca Dumnezeu e drept) o sa ai rezultate mult mai bune pentru copii tai, pentru prietenii tai, pentru societatea ta, si pentru umanitate. In fapt, cred ca si Scriptura (presupunand ca esti biblist) spune clar in vorbele lui I(i)sus ca daca dai un pahar de apa, e ca si cum l-ai da lui I(i)sus. Deci a fi om bun chiar necrezand in Dumnezeu este un castig mai mare si fiind om bun dat fiind ca Isus te va alege doar pentru bunatatea ta. Totusi de ce sa NU crezi in Dumnezeu (sau orice alta credinta!?). Din cate stiu Dzeu nu poate fi confirmat stiintific, ce face ca banii ce ii dai ajung la un preot/pastor, cand ai putea ajuta oameni in suferinta (multi preoti nefacand parte din cei ce ar fi primii ce ai dori sa ii ajuti).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ambele situatii nu pierzi nimic(ma refer la trecerea in nefiinta),deoarece:
-daca nu exista,raspunsul este dat de Pascal;
-daca exista si El este chintezenta bunatatii si intelegerii, asa cum singur I-a inspirat pe cei care au redactat Biblia, inseamna ca te va ierta, dupa principiu:"iarta-I Doamne ca nu stiu ce fac" Si iti mai dau un rationament zic eu logic pentru un muritor de rand, dar mai ales pentru D-zeu.Pana la aparitia crestinismlui nu a crezut nimeni in El, dar si dupa, peste 50% din populatia globului nu crede in D-zeul Biblic, deci dupa enuntul lui Pascal ar insemna ca sunt pierduti, in fond fara o vina intrinseca a lor.Il crezi tu D-zeu, chiar atat de nedrept?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu, daca crezi inDumnezeu inseamna ca nu poti trai asa cum ai vrea adica nu poti face orice pentru ca sti ca vei fi judecat, si daca ai trait toata viata pentru un Dumnezeu care se dovedeste ca nu exista atunci t-ai pierdut viata. Dar daca Dumnezeu exista si tu nu crezi in El, deci nu vei trai chiar cum vrea El, vei realiza greseala, dar va fi prea tarziu pentru ca la "judecata" nu mai poti schimba nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata fiind un vis, si durand doar o clipa in raport cu vesnicia, pierzandu-ne trupul nu e mare scofala fiindca el se da firii, dar pierzandu-ti sufletul in iad, pierzi viata vesnica din rai.nestiind ce pierzi, in viata nu dai mare atentie acestor chestii fiindca cand esti tanar te crezi nemuritor si vesnic.dar este scris? ce vei da la schimb pentru sufletul tau? deci sufletul este totul.fiindca iarasi este scris; cei foloseste unui om, daca castiga toata lumea aceasta, dar isi pierde sufletul?

| Antisistem11 a răspuns:

O porcarie. cum adica daca nu exista nu ai pierdut nimic. ai pierdut totul.

| hypothesis a răspuns (pentru Antisistem11):

Asta daca te limitezi la existenta unei divinitati.

| HiddenWorld a răspuns:

Te-ai gândit măcar la varianta "Dacă nu crezi în Dumnezeu şi Dumnezeu nu există nu ai pierdut nimic"?

Atâta timp cât nu sunt de acord cu afirmația care este doar o născocire a unui om şi niciuna dintre variante nu e plauzibila, nu văd ce se poate argumenta... oricum voi credeți tot ce vă convine.