| Andraaaaaa14 a întrebat:

Scrie undeva în biblie de crucea sfantului Petru si de ce a ales să fie răstignit pe o cruce întoarsă? Ce semnifica crucea intoarsa? Semnifica ce spune Petru despre ea. Petru argumenteaza astfel alegerea lui de a fi răstignit cu capul in jos : Iisus Hristos a venit pe pămant din cer, a fost răstignit pe pămant cu crucea stand drept, el m-a chemat pe mine, de pe pămant in ceruri. De aceea trebui ca crucea mea să fie o cruce inversată, ca pasii mei să se indrepte spre ceruri. Nu sunt demn să fiu răstignit ca Domnul meu.
Ce credeţi inseamnă ce spune Petru sau este un semn venerat de cei care considera că crucea pe care a fost răstignit Iisus nu merita cinstită, vad lucrurile invers decat crestini şi nu respecta ce spune biblia şi fac opusul?

10 răspunsuri:
| Stitch92 a răspuns:

Nu am citit decat pana la primul semn de intrebare.
Din ce am vazut eu prin filmele de groaza, crucea intoarsa semnifica aparitia dracilor, fiica mea.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Pentru ca petru a considerat ca nu merita onoarea lui isus sa fie rastignit normal. totusi nu exista date concrete despre rastignirea lui isus, sunt doar supozitii, istoricii nu au acordat inportanta.

| vitbsk a răspuns:

Opţiunea lui Petru e un gest de smerenie, mai ales că a fost mustrat de Domnul din nou pentru că plănuia să fugă din Roma.

Că unii aleg să facă lucrurile în contradicţie e treaba lor.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa a simtit, asa s-a intamplat, restul e doar speculatie de 5 bani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi prea departe cu presupusul. daca a spus petru, de ce? nu e de ajuns? hai sa ne dam cu parerea.fiecare cu crucea lui.

| Zenithf a răspuns:

Nu exista nicio dovada scrisa despre martiriul lui Petru, in afara de ceea ce zice Iisus la "impacarea" Lui cu Petru: 18. Adevărat, adevărat zic ţie: Dacă erai mai tânăr, te încingeai singur şi umblai unde voiai; dar când vei îmbătrâni, vei întinde mâinile tale şi altul te va încinge şi te va duce unde nu voieşti.

| Andraaaaaa14 explică (pentru anonim_4396):

E de ajuns ce a spus Petru dar pe mine mă intereseaza daca scrie asta in biblie.

| Mikhtarian a răspuns:

Aici e vorba de "credinta" lui Petru.
El avand o credinta puternica, stia ca nu merite sa fie la fel ca si Iisus, asa ca si-a dorit o moarte pe o cruce intoarsa.
Aici e vorba de martir, martirii au un loc al lor alaturi de Domnul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Andraaaaaa14):

E posibil.in faptele apostolilor.dar nu stiu sigur.

| Twichh a răspuns:

Eu stiam ca, crucea intoarsa e semn satanistic.