| Anutza_Ana_1996 a întrebat:

Ce semnifica crucea intoarsa?

22 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

E crucea Sfantului Petru, care a fost crucificat cu capul in jos.

| drogh a răspuns:

Majoritatea profanilor care vad o cruce asezata invers se gandesc imediat la ceva rau, la ceva ce tine de diavol sau de puteri malefice, oculte. Crucea asezata cu susul in jos apare adesea in filmele horror prezentata ca un simbol satanist, insa nu este deloc asa. Crucii asezate invers i se mai spune si Crucea Sf. Petru, deoarece acesta fiind un discipol al lui Hristos si un martir a fost rastignit la Roma cu capul in jos, la propria lui cerere. Sf. Petru isi justifica alegerea spunand ca "Iisus Hristos a venit jos pe pamant din ceruri, a fost rastignit pe pamant cu crucea stand dreapta, si acum el m-a chemat pe mine, de pe pamant in ceruri. De aceea, crucea mea trebuie sa fie o cruce inversata, ca pasii mei sa se indrepte spre ceruri. Nu sunt demn sa fiu rastignit ca Domnul meu".

| dracu14 a răspuns:

Cica crucea intoarsa e crucea satanistilor, asta vrand sa insemne ca ei sunt opusul crestinilor

| LegionarulRoman a răspuns:

E o cruce prin care iti arati ura fata de Cel rastignit. Satanistii si alte organizatii oculte o folosesc pentru a arata victoria lui Satana in fata lui Dumnezeu.Nu e crucea pe care a fost rastignit Petru, nu e nici o dovada.Si chiar daca ar fi fost rastignit pe o cruce intoarsa, noi ne inchinam la PEtru si crucii sale, sau lui Hristos? (intrebare pentru catolicii).

| DyNo a răspuns:

Sfantul Petru a fost crucificat in acest fel, deoarece a spus ca nu se aseamana cu Dumnezeul in care credea ( Iisus Hristos ), si a ales sa fie crucificat diferit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Semnifica rebeliunea fata de Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Semnul satanistilor, al rebelilor, semnul celor care nu gandesc, ca Il insulta de fapt pe Dumnezeu, impotrivindu-se Sfintei Sale Cruci, automat Vointei Lui.

| Thunderstruck a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Cei care nu gandesc au un semn? Nu prea cred, dar daca ar avea ar fi cel de la avatarul tau.

| GizazCraist a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Semnul celor care nu gandesc? Tu ai gandit macar inainte de a scrie asta? Satanistii nu sunt prosti, ba chiar din contra ei au reguli importiva prostiei si urmarii unei religii doar din frica pedepsei divini.
Este adevarat ca acea cruce este un simbol al rebeliunii dar nu importiva lui Dumnezeu, din moment ce satanistii nu cred intr-o fiinta divina care ne priveste, ci impotriva ideologiei crestine care iti impune sa crezi in ceva dar nu-ti explica si de ce

| Exilee a răspuns (pentru GizazCraist):

Hai te rog laughing. Ce argumente patetice ( si totodata hilare thinking).
''Semnul celor care nu gandesc''. IN mare parte da. Cei ce folosesc semne care sunt impotriva vointei Creatorului, sunt ale ''celor care nu gandesc''.
''Satanistii nu sunt prosti, ba chiar din contra ei au reguli importiva prostiei''. laughing)))
CUm ar fi?

''religii doar din frica pedepsei divini.'' Religia se-ntemeieaza pe credinta. Credinta este ''slalpul'' care sustine religia. Religia inseamna venerare si respect fata de un anumit zeu.
''Este adevarat ca acea cruce este un simbol al rebeliunii dar nu importiva lui Dumnezeu'' Afirmatie gresita. Ba dimpotriva, logic ca este. Este un semn care se opune dreptei credinte, care nu acorda deloc importanta Sfintei Cruci. Contrar afirmatiei cum ca (,)'' crucea pe care a fost rastingnit Hristos nu merita cinstita'' (afirmatie din partea ereticilor si a sectantilor). Tocmai de-asta noi cinstim Sfanta Cruce intrucat pe ea a fost rastignit Mantuitorul Nostru Iisus Hristos. Sa nu mai vorbesc de minunile care-au apartinut Sfintei Cruci.

| BlackSulphur a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Sigur, sa crezi ca 2 nudisti creati din plictiseala de o divinitate au fost ispititi de un sarpe vorbitor sa manance dintr-un mar fermecat care-i face mai destepti este mult mai logic decat sa fi satanist! Bravo, esti nominalizat la premiul "Idiotul anului"! Te felicit! Macar la noi nu exista, nu va exista si este interzisa ideologia "crede si nu cerceta", la fel si "instinctul de turma"...

| BlackSulphur a răspuns (pentru Exilee):

Desigur, sa crezi in "creator" inseamna ca gandesti? Nu, inseamna ca altii gandesc pentru tine, si nu-i bun, ca apoi te plangi "ca de ce?!?!?!?!"... Greu, greu, greu! Si despre reguli, cauta Biblia Satanica dupa LaVey (Satanism modern) sau Cele 21 de principii satanice dupa ONA (Satanism traditional): http://www.flacaraneagra.ro/inner/satanismtraditional-teologie.htm...

| GizazCraist a răspuns (pentru Exilee):

Esti o cauza pierduta si sincer sa fiu chiar nu dispun de energia necesara pentru a-ti explica de ce dai in gropi

| Fantastic7 a răspuns (pentru Thunderstruck):

rolling on the floor))
Mi-a plăcut răspunsul tău.

| Exilee a răspuns (pentru GizazCraist):

De acord! Te iubeesc. O zi buna iti doresc big grin.

| yo547 a răspuns:

Crucea rautatii a satanistilor.

| SocialDisease a răspuns:

Numai comentarii idioate. Crucea intoarsa semnifica pe Satan/Lucifer. Crestinii sunt prostiti de catre biserica doar, read: bucurialuisatan.com

| bond007geims a răspuns:

Întoarsă sau nu, era folosită cu mult înainte să fie preluată de creștinizm, și de multe popoare. Culmea - la unele era un simbol al falusului. Încadrată în cerc era simbolul zeului soare, cel la care se închina Constantin.

| Salamcumustar a răspuns:

E crucea sfântului Petru. Si Sataniștii sunt cei care cred ca Satan este cel bun

| Salamcumustar a răspuns:

Crucea sf Petru. Iar semnul Sataniștilor este pentagrama întoarsă.