| bluebios a întrebat:

Eu nu pot sa inteleg ce mare chestie a facut Iisus Hristos. OK comform Bibliei a fost rastignit pe cruce, a murit si apoi a inviat. Pai ce sacrificiu este asta? Daca stii ca pana la urma revii la viata? Un sacrificiu demn de toata lauda mi se pare cel al unui soldat care se duce sa moara pentru tara lui stiind ca nu se mai intoarce, nu ce se spune ca a facut Iisus.

Răspuns Câştigător
| chelstone a răspuns:

Uite de asta mahomed este mai adevarat decat iisus.

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tu ai face asta? Sa parasesti slava cerului,sa cobori pe pamant,sa iei asupra ta vina si pacatele intregei omeniri,sa fii scuipat, batjocorit, sa mori si inca moarte de cruce?

| EmaS a răspuns:

OmletteDuFromage
Daca ai face-o doar ca sa devii faimos, ai face asta degeaba.Nu uita ca El este sfant, face parte din Dumnezeire.Scrie in Biblie,,Chiar daca v-ati da trupul sa fie ars,si n-ati avea dragoste,ati fi un chimval zanganitor.,,El a facut acest lucru din dragoste,pentru noi. Poti sa traiesti vesnic. Daca Il primesti pe Isus in inima ta, si faci voia lui Dumnezeu, vei fi o vesnicie cu El in rai.Tocmai acesta a fost scopul Domnului Isus!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

La fel cred si eu.

| Angel0 a răspuns:

Ca nu intelegi, nu este un mister. Ai facut macar armata? Sau vorbesti doar din filme?

| chelstone a răspuns:

Miradoniz, o credinta nu este conditionata de adevar, iar adevarul credintei nu il da cel ce crede, ci realitatea, ori cand a crede nu implica decat subiectivism, adevarul credintei fiecaruia fara a fi demonstrata ramane nedeterminat, astfel daca spui ca ceea ce crezi exista, fara demonstratia faptului ca ceea ce crezi este real, credinta ta este nula.

| chelstone a răspuns:

Miradoniz, tu te inseli, adevarul este independent de credintele oricui.

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns:

Durerea? Întrupându-se în om,El a asumat suferința umană,care rezulta în urma ruperii legăturii între Dumnezeu și om-dar aceasta suferință nu era rezultatul păcatelor Sale,ci ale celorlalți(-ma gândesc ca e ca și când ar fi spus ca știe ca noi toți suntem victimele cuiva). Dacă Iisus nu ar fi fost Dumnezeu, ci un simplu om creat, ce ai spus tu ar fi adevărat.

| miradoniz a răspuns:

@chelstone Adevărul în credințăhee hee este o decizie personalahee hee

| miradoniz a răspuns:

@chelstonehee hee Te înșeli-sau atunci crezi în existenta unui Dumnezeu care nu e Atotputernic. Oricum ar fi,asta spuneam și euhee hee crezi ce vrei-sau ce ți se potrivește mai bine,dacă preferi! Din câte se vede,Dumnezeu a dat acest drept oricărui om de pe lumea asta.Cât privește dovezile,îmi cer scuze, dar chiar nu pot sa vad altfel, decât prin prisma religiei mele.Este adevărul meu intrinsec-și toți ne iubim adevărulhee hee Uitându-ma în jurul meu,vad oameni care cauta încă, oameni care uneori cred ca au găsit ceea ce le trebuie, văd habotnici sau mistici.Sunt incapabila sa deosebesc alta percepție a Domnului.

| miradoniz a răspuns:

@chelstonehee hee foarte posibilhee hee eu spun doar ca noi suntem incapabili sa ne dam seama; îți dau exemplul a doua comunități-una da numele de stejar unui arbore,iar cealaltă unei flori,dând numele de floare unui arbore. Evident,cele doua comunități au un dispreț total pentru cealaltă,considerând ca ceilalți sunt toți imbecili din naștere.Dar,cât de frumoasa ar fi viata lor,dacă s-ar putea bucura,pur și simplu,de natura? Știind ca avem doar cuvintele ca sa ne înțelegem,Prea Genialul Iisus,ne-a sfătuit sa deosebim falșii profeți"uitându-ne la fructe".Ori fructele religiei-sunt oamenii care o urmează.De ei am vorbit în raspunsul anterior,și mi se pare ca sunt cam la fel,deși în proporții diferite,peste tot.În lumea asta nu avem certitudini, ci doar credință.Eu nu cred în cei care nu au nici o îndoiala, nu duc nici o lupta interioara pentru a crede.Nu cred ca asa oameni exista.Dar suma eforturilor, formează credința.

| Necrophagist a răspuns:

Esti obsedat, ce te-a marcat atat de tare?

| venusdoom a răspuns:

Iti explichappy : pana la venirea lui Iisus, oamenii nu puteau ajunge in Imparatia Ceruruilor. cand El s a sacrificat pentru omenire si si a dat sangele si sufletul pentru noi, Dumnezeu iubind toti oamenii si a sacrificat propriul Fiu pentru a ne lasa pe noi sa ajungem la El.
si scuza ma ca nu sunt de acord la faza cu soldatul pentru ca el nu face altceva decat sa se bata cu o alta fiinta din aceeasi specie si asta fara nici un motiv. ( doar pentru ca 2 persoane au nevoie de 200.000 de persoane pentru a impiedica "inamicul" sa le invadeze teritoriul, nu inseamna ca acele 2 persoane au dreptate) la razboi ti se spune sa i omori pe toti cei care iti ies in cale pentru ca sunt dusmani. cum poti spune despre cineva ca e dusman cand nici nu il cunosti, doar pentru ca de exemplu nu vb aceeasi limba ca tine sau nu traieste asa cum traiesti tu il face dusman?

nu sunt deloc de acord cu razboiul.mi se pare cea mai mare tampenie inventata de om

| bluebios explică:

@Ema
Daca as sti ca invii de fiecare data as face-o de cel putin doua ori.

| OmletteDuFromage a răspuns:

@ Ema: daca as sti ca si peste atatia ani de cand am facut asta tot asa de faimos, eu as face-o. (+ ca mai si traiesc dupa aia vesnic)

| mona a răspuns:

Isus a fost rastignit si a murit pentru noi pacatosii[dar cred ca a facut o degeaba pentru ca lumea e tot mai rea pe zi ce trece]

| karakushiu a răspuns:

Cum de s.au nascut asa oameni thinking du-te la o exorcizare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori ai mai pus intrebarea ori ai preluat-o de la altul.mergi cu Domnul. ajunge o maciuca la un car de oale.nu ai cum sa intelegi cat de mare e jertfa asta fiindca vad ca nu gandesti.ori esti mic, ori nestiutor in ale religiei.nu te pot ajuta deloc chiar daca as vrea.

| Rihanna18 a răspuns:

Lauda?
Tu gandesti?
Tu iti dai seama cata durere?
Nimeni nu ar face asta, nici macar pentru lauda...nicu macar pentru asta!
Noi si daca ne taiem putin la mana...ne doare
Dar sa fi biciuit,sa iti infiga cineva spini in cap,sa fi rastignit!
Asta dovedeste iubirea fata de intreaga omenire.
Ca sa fim noi mantuiti, sa avem viata curata, pura.
Ar trebui sa apreciezi aceasta fapta.Si sa te gandesti ca pe Iisus, acolo Sus, il doare... stiind ca lumea mai mult batjocoreste aceasta fapta...in loc sa fie milostivioh go on

| nadin254 a răspuns:

E usor! Nu trebuie sa crezi in Iisus ca fiu al lui Dumnezeu; Toti suntem fii lui, mai mult sau mai putin evoluati din punct de vedere spiritual.Ca El putem si vom fi si noi daca nu lasam sufletul in voia lui ci incepem un studiu care sa ne inalte nivelul de gandire.Acesta este scopul fiintelor evoluate:Sa vina pe Pamant in ajutorul nostru si sa ne invete. Iisus a fost una dintre aceste fiinte minunate.Trebuie sa te gandesti la el ca la o lumina calda care iti arata calea spre "mantuire".El e un exemplu pentru noi.Si cum spune in Biblie, El este lumina si cei ce il urmeaza nu vor sta in intuneric.El a venit ca sa ne invete sa iertam si sa iubim cum n-ea iubit el.Gandeste-te ca el nu s-a sacrificat pentru noi degeaba:El a murit pe cruce invatandu-ne sa iertam si sa iubim caci a cerut iertare lui Dumnezeu pentru cei ce l-au omorat! Intelegi? Am scris mantuire intre ghilimele deoarece:Cand sufletul e destul de evoluat paraseste pamantul si se alatura celorlalte suflete ca si el.Dar sufletele acestea nu sunt altceva decat entitati de lumina care s-au intrupat pe pamant pentru a-si invata "lectia". Deci, sufletul se alatura sursei luminii si vietii, Dumnezeu...Fiecare suflet e o scanteie din El...Si la El trebuie sa ne intoarcem.

| kimotoko a răspuns:

Chestiunea asta m-am intrebat si eu la un moment dat.
Incearca sa-ti imaginezi ca ai fi Isus. Nu ai fi limitat in timp si spatiu, ai trai in perfectiune. Ai fi adorat si laudat de toti ingerii. Ai cunoaste tot. Dintotdeauna ai fost intr-o singura persoana impreuna cu Tatal si cu Duhul Sfant.

Totusi, la un moment dat, te oferi sa parasesti toate aceste lucruri pentru oameni. Sa devii om, sa fii limitat in trup, in timp si spatiu, sa fii sarac, sa fii scuipat, batjocorit. Tu care cunosti tot, esti mult superior tuturor oamenilor, traiesti cu ei si ii iubesti, ii accepti asa cum sunt. ( ca sa fac o comparatie, ai putea sa traiesti cateva zeci de ani doar intre oameni retardati mintal? Si inca comparatia aceasta nu surprinde decat putin din diferenta ce exista la nivel cognitiv)
dar asta nu e tot. La un moment dat, cand esti pe cruce, in momentul in care tot pacatul lumii il porti tu, ramai singur... Tu care intotdeauna ai fost intr-o comuniune de 3: Tatal, Fiul si Duhul Sfant, ramai singur
...eu am incercat sa explic fara termeni complicati. Citeste Biblia daca vrei sa intelegi exact