| HCR1 a întrebat:

am nevoie de traducere cat de exacta se poate si ce semnifica acest inel,adica crucea din ce religie sau cult sau ce o mai fi putand insemna, fara trimiteri pe google translate/wiki, va rog,(din cate am inteles este un inel barbatesc religios ortodox/crestin,, dar vreau sa stiu excact ce inseamna acele cuvinte)multumesc anticipat! http://prntscr.com/m1crrl

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

O urare de bine (fii binecuvântat și sănătos):

https://context.reverso.net/......0%BD%D0%B8

3 răspunsuri:
| Mircea08 a răspuns:

Crucea semnifica, pentru cei necredinciosi o nebunie iar pentru cei credinciosi puterea lui Dumnezeu. Nu am inteles la ce inel te referi. Daca este vorba de verighetele de la casatorie sau inelul de logodna ele nu inseamna nimic din punct de vedere biblic dar din punctul de vedere a unor religii inseamna legatura dintre cei doi (verighetele), iar inelul e logodna este o promisiune valabila pana la casatorie

| BogdantheDreamer a răspuns:

In limba slava, veche ar insemna Domnul ma salveaza/ma protejeaza.
Inelul pare grecesc deoarece crucea are bratele egale. Ceea ce semnifica stagnarea. Dorinta sufletului de a ramane in stadiul in care se afla, de a face mici ajustari pentru a ramane in echilibru. Cred ca este genul de inel care se folosea la rugaciune si in diverse ceremoniale.

| Totenkampf a răspuns:

Nu cred că acel inel este ortodox, seamănă mai degrabă a rozacrucian, un ordin ezoteric respins de creștinism din cauza disciplinelor oculte.