| luciann5 a întrebat:

Oare de ce am indoieli in legatura cu biblia? Cred in Dumnezeu, nu ma intelegeti gresit. Vreau doar sa spun ca biblia il face pe Dumnezeu sa para o persoana rea.Refuz sa cred ca a fost inspirata de Dumnezeu si scrisa de om.Am foarte multe intrebari fara raspuns,ca de exemplu: De ce persoanele bune la suflet sufera si cele rele au respect si traiesc mai bine,fara suparari? Sau de ce Dumnezeu permite toate mizeriile care se intampla in tara asta? De ce indiferent de cat de credincios esti nu iti vorbeste sau sa iti arate un semn ceva? Strabunica mea si-a petrecut o mare parte din viata la biserica (venea la slujbe, facea mancare pentru pomana etc). Cand a murit, a zambit si a intrebat cine sunt baietii aia inalti si frumosi care stralucesc.Este posibil sa mai existe o lume in afara de asta?

40 răspunsuri:
| GicaGigekGica a răspuns (pentru Algo098):

Dar profa, ea de ce nu a stiut? Nu Dumnezeu a incurcat mintile? Vreau sa iti spun ca am note foarte bune si asta tot din cauza lui Dumnezeu ca eu fara el nu sunt nimic, sunt ca praful in vant. De rezolvat acel exercitiu tot il rezolvam cu ajutorul profesoarei si din acest motiv i-am cerut sa le incurce mintile.
Intr-o seara parintii mei se certase si stiu ca atunci cand se mai cearta nu mai vorbesc 2-3 zile, asa sunt ei. Atunci m-am rugat ca pana dimineata sa se impace. Dimineata era o atmosfera atat de frumoasa, cu rasete, bucurii si dragoste in familie. O coincidenta? nu cred

| GicaGigekGica a răspuns:

In Biblie scrie ca in vremurile de pe urma vor fi razboaie si vesti de razboaie iar toata lumea va striga sa fie pace. Asta e o prezicere, in ziua de azi fix asta se intampla. In alt loc scrie ca oamenii se vor inmulti, vor contrui si vor manca din ce in ce mai mult. Oare cand a fost mai bine ca acum? Niciodata. Se vede ca Sfarsitul lumii e aproape si Dumnezeu a scris asta in Biblie prin oamenii lui.

| Algo098 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

E o intamplare. Nu ne ajuta nimeni cu nimic. Ne facem sperante false si cand vom avea o nevoie mai mare vom vedea ca nu ne ajuta Dumnezeu. Ni se vor servi explicatii ca asa trebuia sa fie, ca am fost pacatosi, ca nu am fost credinciosi, ca am fost pusi la incercare si asa mai departe. Noi vom crede toate explicatiile fanteziste si vom ramane cu credinta si cu problemele nerezolvate. Vom crede pana la moarte toate fanteziile. Chiar si in ultima clipa a vietii vom crede ca nici nu murim si ca vom merge in alta lume.

| Algo098 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Din fanteziile din biblie sfarsitul e intotdeauna aproape. Mai inteleg si ca trebuie sa traim prost ca sa nu vie sfarsitul lumii. E o poveste mincinoasa scrisa cu viclenie ca sa suceasca mintile omului obisnuit.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Unde... zice in Biblie ca Dumnezeu este rau?
Sau unde il face sa para o persoana rea?
Da... chiar asa pare. Insa este o conceptie. Pentru ca a fost scrisa cand nu existau asa multe cuvinte complexe ca acum si cum altfel sa exrpime totul? Daca s-ar fi luat din acea zi, cate un cuvant si s-ar inlocui pana in ziua de azi, si asa mai departe... de catre oameni care sa stie cum sa se faca intelesi pentru toata lumea, atunci nu ar mai exista astfel de conceptii. Te asigur. Nu trebuie sa dai vina pe Biblie.

De ce exista suferinta? Anxietate, boala, suparari? Nu exista... omul isi formeaza aceste stari de fapt. De ce omul ala bogat o duce bine? Ca nu are griji, nu are stres, mananca ce este mai bun si este sanatos. In schimb la cei saraci si cinstiti... se streseaza, se imbolnavesc si mor. Dar te asigur ca si cei bogati si nesimtiti mor tot la fel in unele cazuri. Asta ca ai zis tu de ei. Insa fiecare. primeste ce merita. Nu stii ce a facut un om sa ajunga acolo unde e acum. Si asta tine de fericire. Ce este fericirea?

Pentru un om care a invatat de a rupt sau nu, a dat bani sa treaca de examene sau nu, are o firma pe numele lui sau nu, este milionar sau nu, nu si daca este fericit sau nu. Te asigur ca fiecaruia ii lipseste ceva. Sunt oameni care traiesc o viata decenta si sunt extrem de fericiti alaturi de familie. Sau altii care conduc afaceri si sunt la fel de fericiti fara familie. Acestea sunt doar scenarii.

Cat despre stres. Dumnezeu ne invata cum sa scapam de el. Dar nu recunoastem semnele, pentru ca din nou, nu intelegem Biblia. Acel stres care vine din mintea omului, este cel mai rau lucru pentru om, nu boala sau vecinul. Budistii considera ca daca scapi de el, esti iluminat si fericit. Si asa si e. Dar asta este o alta discutie.

Bunica ta (sper sa fie fericita acolo unde e acum), nu stiu ce a vazut. Nimeni nu stie. Nimeni nu stie de nici o lume, pentru ca "dead man tell no tales".

Asta este singurul risc pe care il asumam. Dar avem de ales? Si eu ma confrunt cu problema asta mai mereu. Dar nu stim. Acest lucru insa ne uneste, si ne face sa fim mai buni.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Algo098):

Bine, inteleg ca nu sunt persoana in stare sa iti demonstrez ca Dumnezeu exista dar mai vreau sa iti spun ceva: Pentru Dumnezeu o secunda e o mie de ani si o mie de ani o secunda. De asta sfarsitul lumii e mereu aproape. Poate vom mai trai cateva "secunde" sau nici un sfert happy

| Algo098 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Tot ce se poate. Nu cred ca stie nimeni cand e sfarsitul. Nimic nu pare a fi vesnic, deci e clar ca va exista un sfarsit la toate. Eu nu cred ca va fi chiar asa de repede. (Nu cred ca exista persoana care sa ma convinga de ceva ce nu poate fi verificat.) (Dumnezeul asta cu care se lauda multi, vad ca nu e in stare sa faca nimic bun. Ori nu exista si atunci se explica tot, ori exista si are o placere in a ne face rau, ori exista si nu e bun la nimic. Cum sa existi, sa ai putere si iubire si sa lasi oamenii fara ajutor. Deci 1- ori exista, are putere, dar nu are iubire, 2 - ori exista si nu are putere, 3 - ori nu exista deloc. Cat priveste biblia, e o carte care are foarte mult neadevar in ea, o logica stramba, mincinoasa, inselatoare si nici nu merita citita. Sunt atatea lucruri mai bune de facut.)

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Algo098):

– Dacă Dumnezeu a creat totul, atunci El a creat si puterea răului, din moment ce răul există. Iar faptele noastre ne definesc pe noi însine, atunci asta ar însemna că Dumnezeu e rău.

Studentul a tăcut auzind un astfel de răspuns. Profesorul se simtea foarte multumit. Se simtea mândru, pentru că le-a demonstrat studentilor încă o dată că Dumnezeu nu există.

Doar că un alt student a ridicat mâna si a spus:
– Pot să vă pun o întrebare, domnule profesor?
– Desigur, a răspuns profesorul.
Studentul s-a ridicat si l-a întrebat:
– Domnule profesor, frigul există?
– Ce întrebare? Desigur că există. Niciodată nu ti-a fost frig?

Studentii râdeau pe seama întrebării dată de tânăr. El a continuat.
– De fapt, domnule, frigul nu există. În conformitate cu legile fizicii, ceea ce noi considerăm rece în realitate este absenta căldurii. Zero absolut (-460 grade Fahreinheit) este lipsa totală de căldură. Toată materia devine inertă si incapabilă să reactioneze la această temperatură. Frigul nu există. Am creat acest cuvânt pentru a descrie modul în care ne simtim dacă nu avem căldură.

Studentul si-a continuat discursul.
– Domnule profesor, întunericul există?
– Desigur că există.
– Nu aveti dreptate. Întunericul nu există. În realitate el este absenta luminii. Putem studia lumina, dar nu si întunericul. Putem folosi prisma lui Newton pentru a descompune lumina albă într-un spectru de culori si să studiem lungimea de undă a fiecărei culori. Dar nu putem măsura întunericul. O simplă rază de lumină poate străpunge lumea întunericului si să-l lumineze. Cum poti sti cât întuneric se află într-un anumit spatiu? Măsurati cantitatea de lumină prezentă. Nu-i asa? „Întunericul" este un termen folosit de oameni pentru a descrie ceea ce se întâmplă atunci când lipseste lumina.

În cele din urmă studentul a întrebat profesorul:
– Domnule, puterea răului există?
De această dată cu neîncredere profesorul a răspuns:
– Desigur, asa cum am mai spus. Noi îl vedem în fiecare zi, prin crimele si violenta care are loc în fiecare zi în întreaga lume. Aceste exemple reprezintă manifestarea răului.

Doar că studentul si de această dată a avut un răspuns.
– Răul nu există, domnule. Răul este absenta lui Dumnezeu. Este la fel ca frigul si întunericul – un cuvânt creat pentru a descrie absenta lui Dumnezeu. Dumnezeu nu a creat răul. Răul nu este iubirea sau credinta care există la fel ca frigul si întunericul. Răul este absenta iubirii fară de Dumnezeu în inima omului. Este ca frigul când apare atunci când nu există căldura si ca întunericul care apare atunci când nu există lumina.

| ania a răspuns:

Probabil bunica ta a văzut îngeri. Și bunica mea înainte de a muri a văzut că vine Iisus după ea și a întrebat/o pe mama mea dacă vede cum strălucește Iisus.
Care cât de bun suflet are în mod precis știe cel mai bine Dumnezeu. Dumnezeu ne=a dat voință liberă și oamenilor și îngerilor care parțial au devenit demoni și resimțim alegerile rele ale altora și și alții alegerile noastre proaste.
Ai încercat să vorbești cu Dumnezeu în genul/Creatorul Meu, dacă exiști te rog găsește o cale de a comunica cu Mine, dacă Biblia e Cartea Ta, te rog vorbește=mi prin ea
. Citește Noul Testament, Psalmii după ce te rogi așa și vei vedea că Biblia devine o carte vie.
Recent am citit cartea unui musulman foarte credincios care a devenit creștin după ce a citit în paralel Coranul și Noul Testament, cerând Creatorului să/l lumineze care e cartea Lui.El spra să=i răaspundă Alah dar i/a răspuns Dumnezeul Bibliei*( Cartea se numește Căutându/l pe Allah L/am găsit pe Isus de Nabeel Quareshi(

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Buna seara. Oare de ce am indoieli in legatura cu biblia?
E normal să ai. Când vei considera Biblia ca un abecedar, ca un îndreptar, iar viața ta ca o relație cu Dumnezeu, îndoielile vor dispărea.
=====
Cred in Dumnezeu, nu ma intelegeti gresit. Vreau doar sa spun ca biblia il face pe Dumnezeu sa para o persoana rea.
Stop. În Biblie este un verset esențial. Dar citit direct din Torah, nu din traducerile lui Pește Prăjit.
Exodul 3:14 Sau: EU SUNT CEL CE PURUREA SUNT (în ebraică verbele sunt la timpul imperfect, deoarece în gândirea ebraică fiinţa este un concept dinamic; sensul nu implică numai existenţa, ci, în primul rand, prezenţa lui YHWH ca izbăvitor şi susţinător al lui Israel de aici înainte); LXX, influenţată de gândirea greacă, pentru care fiinţa era un concept static, traduce cu EU SUNT CEL CARE ESTE.
Dacă înțelegi asta și mai afli că în Biblie de la primul verset din Geneza, unde apare prima dată numele Dumnezeu -
La început, Dumnezeu a creat cerurile și pământul. Geneza 1.1,
care carte în ebraică se numește La început, până la Noul Testament sunt mai mulți Dumnezei Diferiți, până la ultimul verset din Apocalipsa scrisă de un popă nebun din insula Patmos,
(în greacă Ἀποκάλυψις Ἰωάννου, în trad. "Revelația, dezvăluirea lui Ioan"), Apocalipsa 22.19,
pe care în traducerea greacă sunt numiți toți Domnul, ca să justifice divinitatea lui Isus, nu o să mai acuzi pe Dumnezeu de răutate.
Mai vorbim, ne auzim.