| Idris a întrebat:

Este Biblia inspirata 100%, adica toata Biblia este inspirata de Dumnezeu?

28 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da. Cele 66 de cărți ale Bibliei sunt inspirate de Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Nu iahve a scris biblia, el a scris doar poruncile lui atat da si aia s-a spart super zeu e iahve, acuma cu biblia aia a fost scrisa de profeti lui care cine stie ce au adaugat aia in plus, in orice caz poruncile lui e bine sa le respecti ca sunt copiate de la egipteni si iahve a copiat din apropierea lui

http://www.almeea.ro/......-mortilor/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicidecum, biblia e o carte scrisa de niste oameni care relateaza niste treburi, irealiste majoritatea.

Citeam o treaba pe net zilele trecute, unul zicea ca partea cea mai interesanta din biblie e momentul cand Iisus e SINGUR si vorbeste cu dumnezeu si cineva totusi a scris despre asta

| milan9 a răspuns (pentru suntserios):

Biblia nu disociaza pe IIsus fata de Dumnezeu (trinitate de "ipostasuri": Tatal, Fiul si Duhul Sfant):

"Şi mergând puţin mai înainte, a căzut cu faţa la pământ, rugându-Se şi zicând: PARINTELE Meu, de este cu putinţă, treacă de la Mine paharul acesta! Însă nu precum voiesc Eu, ci precum Tu voieşti."Matei 26, 39
"Şi zicea: Avva Părinte, toate sunt Ţie cu putinţă. Depărtează paharul acesta de la Mine. Dar nu ce voiesc Eu, ci ceea ce voieşti Tu." Marcu 14, 36

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

Pai da, momentul ala a fost relatat de catre dumnezo' editorilor, ce e asa de greu de inteles?

| suntserios a răspuns (pentru milan9):

Deci unul din ei vorbea SINGUR si cineva a scris despre asta?

Si ce dai citatele alea? Tu nu stii sa te exprimi singur? Ca oricum sunt irelevante.

| sublime89 a răspuns:

Tinand cont de toate aberatiile scrise acolo, crestinii ar face bine sa nu creada ca e dictata 100% de D-zeu. Asta daca vor sa se mai agate de speranta ca zeul lor nu e complet smintit.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Trebuie sa ai multa credinta si multa bunavointa doar sa gandesti asa ceva.
Noul Testament este inventat 100% de Pavel iar asa-zisul dumnezeu era de fapt un personaj in carne si oase care manca un miel dimineata si unul seara.

"Un miel sa-l jertfesti dimineata, iar celalalt miel seara. (Exod.29:39)

Impreuna cu cel dintai miel, sa aduci a zecea parte dintr-o efa de floare de faina framantata intr-un sfert de hin de untdelemn de masline fara drojdii si o jertfa de bautura de un sfert de hin de vin. (Exod.29:40)

Pe al doilea miel sa-l jertfesti seara si sa aduci impreuna cu el o jertfa de mancare si o jertfa de bautura, ca cele de dimineata; aceasta este o jertfa mistuita(coapta) de foc, de un miros placut Domnului. (Exod.29:41)"

| VelaJohnny a răspuns:

Eu asa zic. 2 Timotei 3:16. Oamenii care au contribuit la scrierea ei au fost discipolii lui Isus (Ma refer la N.T). La V.T, citeste-l doar si iti vei da seama daca e inspirat sau nu de Creator.

| Idris explică (pentru VelaJohnny):

Cine sunt discipolii lui Isus? Cati sunt la numar si care e numele lor?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Discipolii lui Isus sunt toti oamenii care ii urmeaza modelul de viata si respecta poruncile date de el. Numarul lor e greu de determinat. Ca sa iti dau exemplu de porunci care le respecta si ii diferentiaza izbitor de restul oamenilor ca se declara crestini este mentionata in Ioan 13:34, 35

„Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiţi unii pe alţii; aşa cum v-am iubit eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii. Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi"."

Crestinii adevarati, cei ce il urmeaza cu adevarat pe Isus nu sunt rasisti sau sa promoveze un spirit patriotist, prin care sa desconsidere o natiune. Ei iubesc toti oamenii, indiferent de conditia sociala, limba, culoare, tara, cultura etc. Iubirea e foarte rara in zilele astea, si asa-zisii crestini nu sunt exceptie. Multi nu dovedesc ca sunt cu adevarat. Iubirea fata de aproape duce la multe, inclusiv la iubirea fata de Creator.

1 Ioan 4:20, 21 „Dacă cineva spune: „Eu îl iubesc pe Dumnezeu", dar îşi urăşte fratele, este un mincinos. Fiindcă cine nu-şi iubeşte fratele, pe care l-a văzut, nu-l poate iubi pe Dumnezeu, pe care nu l-a văzut. Şi avem de la el porunca aceasta: cine-l iubeşte pe Dumnezeu să-şi iubească şi fratele."

Sunt sigur ca si in Coran apare o astfel de invatatura. happy Apoi, iubirea fata de aproape ajuta discipolii sa mai infaptuiasca o porunca, care este si o profetie. Cine isi iubeste aproapele, nu-l poate privi nepasator, nu? Daca stii ca acea persoana merge pe o cale gresita, ai interveni sa o ajuti nu? Ti-ar pasa de ea. Ei, Isus a predicat 3 ani aproximativ un mesaj de la Dumnezeu, o veste buna oamenilor. Le-a vorbit despre Regatul/Imparatia lui Dumnezeu care este in cer. I-a ajutat pe multi sa se apropie de Dumnezeul lui Avraam. Uite ce a spus el:

Matei 24:14 „Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul."

Deci dupa ce lucrarea pe care a inceput-o el v-a atinge marginile pamantului, sfarsitul sistemului v-a venit. Insa, dupa cum stii si tu, a predicat doar in Iudeea si in zonele apropiate acesteia, lasandu-le discipolilor sai misiunea sa continue predicarea. Uita ce le-a spus

Matei 28:19, 20 „Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului"."

Deci, continuatorii lui Isus aveau sa continue sa faca discipoli, invatandu-i ceea ce si Isus i-a invatat pe ei. Deci, pe scurt, discipolii/apostolii lui Isus sunt cei ce respecta poruncile sale, inclusiv aceea ce a iubi oamenii, si exact acea porunca ii va diferentia de restul oamenilor, pentru ca daca o respecta vor dovedi ca intr-adevar sunt crestini. Apoi, discipolii lui Isus implinesc profetia conform careia vestea despre Imparatia lui Dumnezeu v-a strabate intreg pamantul, invatandu-i pe oameni legile lui Dumnezeu, chiar si cele primite de Isus ca si profet sa le transmita oamenilor. Simplu happy Iti las un mesaj, in care iti explic ceva. Si inca un lucru, in cazul in care citest si alti crestini ceea ce am scris eu, toti cei ce se numesc crestini ar trebui sa respecte lucrul acesta si sa duca la indeplinire profetia. Ca doar nu v-a ajunge vestea buna/evanghelia pe intreg pamantul prin hindusi (doar un exemplu). Clar, prin crestini.

| Idris explică (pentru VelaJohnny):

Eu stiu ca erau 12 discipoli. Numele celor doisprezece discipoli/apostoli sunt date în Matei 10:2-4, "Iată numele celor doisprezece apostoli:cel dintâi, Simon, zis Petru, şi Andrei, fratele lui; Iacov, fiul lui Zebedei, şi Ioan, fratele lui; Filip şi Bartolomeu; Toma şi Matei, vameşul; Iacov, fiul lui Alfeu, şi Levi, zis şi Tadeu; Simon Cananitul, şi Iuda Iscarioteanul, cel care a vândut pe Iisus." Corect?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

12 discipoli erau cu Isus doar, insa nu asta e numarul tuturor discipolilor.

Pavel a fost apostol, chiar daca nu a facut parte din cei 12 care erau apropiati de Isus.

1 Corinteni 15:9 „Căci eu sunt cel mai mic dintre apostoli şi nu sunt vrednic să fiu numit apostol, fiindcă am persecutat congregaţia lui Dumnezeu."

Luca 10:1-7 arata ca erau mai multi discipoli care il urmau pe Isus, si care au fost trimisi pentru predicare.

„După acestea, Domnul a numit alţi şaptezeci şi i-a trimis doi câte doi înaintea lui, în fiecare oraş şi în fiecare loc în care avea să meargă el. Atunci le-a zis: „Secerişul este mare, dar lucrătorii sunt puţini. Rugaţi-l pe Stăpânul secerişului să scoată lucrători la secerişul său. Duceţi-vă! Iată că vă trimit ca pe nişte miei în mijlocul lupilor. Să nu vă luaţi nici pungă, nici traistă, nici sandale, iar pe drum să nu îmbrăţişaţi pe nimeni în semn de salut. În orice casă veţi intra, să spuneţi mai întâi: «Pacea să fie peste casa aceasta». Şi, dacă acolo este un prieten al păcii, pacea voastră se va odihni asupra lui. Dar, dacă nu este, ea se va întoarce la voi. Să rămâneţi în casa aceea şi să mâncaţi şi să beţi ce vi se va da, căci vrednic este lucrătorul de plata lui. Să nu vă mutaţi din casă în casă."

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Daca vei cauta in Biblie ca#uvantul apostol vei vedea ca el este atribuit doar celor 12, la care se adauga Pavel, CONTEMPORAN, cu Mantuitorul Hristos.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Unde scrie in Biblie ca se adauga Pavel la cei 12? La cina cea de taina au fost 12 apostoli, unde era Pavel printre ei? Daca e asa, atunci Isus a avut 13 apostoli, cu tot cu Pavel. Insa nu scrie nicaieri de 13. In fine, nu vrei sa intelegi.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Motivul pentru care si Pavel este numit apostol este Sfanta Scriptura. Scriptura ii atribuie acest nume. Este o exceptie ce se adauga celorlalti 12.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da, daca nu el, atunci cine?

| 6684464 a răspuns:

Biblia invata de Dumnezeu, deci da.

| AlexeHellsing a răspuns:

Da... Ți-aș argumenta, dar totul se limitează la credință sau măcar la bună-voință.

| Inferno a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Te contrazici singur. Daca e imposibil sa argumentezi atunci nu ai cum sa argumentezi.

1.) ''totul se limitează la credință'' - Adica nu se poate dovedi nimic in mod obiectiv, ci totul se rezuma la acceptarea arbitrara a dogmei crestine. Argumentul e o dovada logica, rationala si obiectiva ce transcende credinta. Dar cum ''totul se limiteaza la credinta'' rezulta ca nu exista argumente. Si cum nu exista argumente rezulta ca nu se poate argumenta nimic.

2.) ''Ți-aș argumenta'' - Tocmai ai afirmat ca nu se poate argumenta. Acum spui ca tu o poti face.
Te contrazici singur.

Analfabetismul functional loveste iar...

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Inferno):

Orice argument al meu se leagă de Dumnezeu, de izvorul Sfintei Scripturi sau Sfintei Traditii. Întrebarea se bazează pe întrebarea: Sfânta Scriptură este sau nu ceea ce promovează? deci, prin prezenta, credința este exclusă din context. Cum Dumnezeu aparține divinului iar întrebarea se referă la o acțiune a lui Dumnezeu, nu există argumente telurice. În absența credinței, orice argument legat de Dumnezeu este irelevant, iar argumentele de ordin teluric nu există. Persoana mea nu poate argumenta fiindcă consideră a fi o pierdere de timp.

| Inferno a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Nu te-am intrebat de ce se leaga argumentele tale sau pe ce se bazeaza intrebarea. Si nici clasificarea argumentelor nu ti-am cerut-o.

Vad ca de data asta ai ales sa te contrazici intr-un mod mai evident.
Cica:
''totul se limitează la credință''
dupa care:
''credința este exclusă din context''

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Inferno):

Quod scripsi, scripsi!

| YouDieAsYouLived a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Te-a facut Inferno muci, esti atat de incapabil sa oferi un raspuns. Expune argumentele alea. Sunt tare curios, afirmatiile extraordinare necesita dovezi extrordinare si se pare ca tu le ai.

| blAster85 a răspuns:

Http://www.filmedocumentare.com/......t-pe-isus/
uita-te la tot documentarul asta cand vei avea bunadispozitie, iti va raspunde multor intrebari. sper ca cei foarte religiosi sa nu ma atace.bafta

| YouDieAsYouLived a răspuns:

Esti atat de lenes sau redus incat nu esti in stare sa o citesti si sa ajungi singur la o concluzie proprie?

| George_Jack_1993 a răspuns:

Ap Pavel spune in 2 Timotei 3; 16 Toată* Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos** ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,

17 pentru ca* omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi cu totul destoinic** pentru orice lucrare bună.

| Idris explică (pentru George_Jack_1993):

Biserica Anglicana, Biserica Scotiei, Biserica Metodista, Biserica Presbiteriana, etc…etc…precum si Sociatatea BRITISH AND FOREIGN BIBLE au adus aceasta traducere mai aproape de originalul Grecesc: "FIECARE SCRIPTURA INSPIRATA TREBUIE SA FIE FOLOSITA PENTRE INVATAREA ADEVARULUI, SA REPARE GRESELILE, PENTRU REFORMAREA MANIERELEOR SI DISCIPLINARE IN SENSUL BUNEI CRESTERI." Care e care?