| luciann5 a întrebat:

Oare de ce am indoieli in legatura cu biblia? Cred in Dumnezeu, nu ma intelegeti gresit. Vreau doar sa spun ca biblia il face pe Dumnezeu sa para o persoana rea.Refuz sa cred ca a fost inspirata de Dumnezeu si scrisa de om.Am foarte multe intrebari fara raspuns,ca de exemplu: De ce persoanele bune la suflet sufera si cele rele au respect si traiesc mai bine,fara suparari? Sau de ce Dumnezeu permite toate mizeriile care se intampla in tara asta? De ce indiferent de cat de credincios esti nu iti vorbeste sau sa iti arate un semn ceva? Strabunica mea si-a petrecut o mare parte din viata la biserica (venea la slujbe, facea mancare pentru pomana etc). Cand a murit, a zambit si a intrebat cine sunt baietii aia inalti si frumosi care stralucesc.Este posibil sa mai existe o lume in afara de asta?

40 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Intelegerea ta este gresita, Biblia este inspirata de Dumnezeu si scrisa de oameni.
" De ce persoanele bune la suflet sufera si cele rele au respect si traiesc mai bine, fara suparari?"
"Persoanele "bune" sau "rele" dupa intelegerea ta.
" De ce indiferent de cat de credincios esti nu iti vorbeste sau sa iti arate un semn ceva? "
Ti-ai ales credinta gresita, Dumnezeu accepta doar credinta insuflata de EL.
"Strabunica mea si-a petrecut o mare parte din viata la biserica (venea la slujbe, facea mancare pentru pomana etc). "
Numai Dumnezeu stie ce vedea bunica.
"Este posibil sa mai existe o lume in afara de asta?"
Si pe terra mai sunt fiinte dar Universul este plin insa NU vin pe pamant (inca).

| ania a răspuns:

Probabil bunica ta a văzut îngeri. Și bunica mea înainte de a muri a văzut că vine Iisus după ea și a întrebat/o pe mama mea dacă vede cum strălucește Iisus.
Care cât de bun suflet are în mod precis știe cel mai bine Dumnezeu. Dumnezeu ne=a dat voință liberă și oamenilor și îngerilor care parțial au devenit demoni și resimțim alegerile rele ale altora și și alții alegerile noastre proaste.
Ai încercat să vorbești cu Dumnezeu în genul/Creatorul Meu, dacă exiști te rog găsește o cale de a comunica cu Mine, dacă Biblia e Cartea Ta, te rog vorbește=mi prin ea
. Citește Noul Testament, Psalmii după ce te rogi așa și vei vedea că Biblia devine o carte vie.
Recent am citit cartea unui musulman foarte credincios care a devenit creștin după ce a citit în paralel Coranul și Noul Testament, cerând Creatorului să/l lumineze care e cartea Lui.El spra să=i răaspundă Alah dar i/a răspuns Dumnezeul Bibliei*( Cartea se numește Căutându/l pe Allah L/am găsit pe Isus de Nabeel Quareshi(

| RAY a răspuns:

Biblia fost scrisa de niste persoane care traiau acele vremuri,este personificarea lor atat,este o imensa diferenta intre dumnezeul din vt vs nt asta au spus si primi crestini,sa scoata vt sau sa il pastreze,dar nu puteau sa il scoata ca nu are sens povestea asa ca au mentinut vt,vorbim de un dumnezeu cu niste trasaturi omenesti, doar ca in vt e mai multa istorie, in nt se pune accent pe credinta, mantuire, credinta e credinta nu stii nimic crezi de asta se numeste credinta, ce e dincolo nimeni nu stie vom afla cu toti, nu exista nici o dovada ca exista vreun creator sau viata de apoi e doar credinta atat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Buna seara. Oare de ce am indoieli in legatura cu biblia?
E normal să ai. Când vei considera Biblia ca un abecedar, ca un îndreptar, iar viața ta ca o relație cu Dumnezeu, îndoielile vor dispărea.
=====
Cred in Dumnezeu, nu ma intelegeti gresit. Vreau doar sa spun ca biblia il face pe Dumnezeu sa para o persoana rea.
Stop. În Biblie este un verset esențial. Dar citit direct din Torah, nu din traducerile lui Pește Prăjit.
Exodul 3:14 Sau: EU SUNT CEL CE PURUREA SUNT (în ebraică verbele sunt la timpul imperfect, deoarece în gândirea ebraică fiinţa este un concept dinamic; sensul nu implică numai existenţa, ci, în primul rand, prezenţa lui YHWH ca izbăvitor şi susţinător al lui Israel de aici înainte); LXX, influenţată de gândirea greacă, pentru care fiinţa era un concept static, traduce cu EU SUNT CEL CARE ESTE.
Dacă înțelegi asta și mai afli că în Biblie de la primul verset din Geneza, unde apare prima dată numele Dumnezeu -
La început, Dumnezeu a creat cerurile și pământul. Geneza 1.1,
care carte în ebraică se numește La început, până la Noul Testament sunt mai mulți Dumnezei Diferiți, până la ultimul verset din Apocalipsa scrisă de un popă nebun din insula Patmos,
(în greacă Ἀποκάλυψις Ἰωάννου, în trad. "Revelația, dezvăluirea lui Ioan"), Apocalipsa 22.19,
pe care în traducerea greacă sunt numiți toți Domnul, ca să justifice divinitatea lui Isus, nu o să mai acuzi pe Dumnezeu de răutate.
Mai vorbim, ne auzim.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Unde... zice in Biblie ca Dumnezeu este rau?
Sau unde il face sa para o persoana rea?
Da... chiar asa pare. Insa este o conceptie. Pentru ca a fost scrisa cand nu existau asa multe cuvinte complexe ca acum si cum altfel sa exrpime totul? Daca s-ar fi luat din acea zi, cate un cuvant si s-ar inlocui pana in ziua de azi, si asa mai departe... de catre oameni care sa stie cum sa se faca intelesi pentru toata lumea, atunci nu ar mai exista astfel de conceptii. Te asigur. Nu trebuie sa dai vina pe Biblie.

De ce exista suferinta? Anxietate, boala, suparari? Nu exista... omul isi formeaza aceste stari de fapt. De ce omul ala bogat o duce bine? Ca nu are griji, nu are stres, mananca ce este mai bun si este sanatos. In schimb la cei saraci si cinstiti... se streseaza, se imbolnavesc si mor. Dar te asigur ca si cei bogati si nesimtiti mor tot la fel in unele cazuri. Asta ca ai zis tu de ei. Insa fiecare. primeste ce merita. Nu stii ce a facut un om sa ajunga acolo unde e acum. Si asta tine de fericire. Ce este fericirea?

Pentru un om care a invatat de a rupt sau nu, a dat bani sa treaca de examene sau nu, are o firma pe numele lui sau nu, este milionar sau nu, nu si daca este fericit sau nu. Te asigur ca fiecaruia ii lipseste ceva. Sunt oameni care traiesc o viata decenta si sunt extrem de fericiti alaturi de familie. Sau altii care conduc afaceri si sunt la fel de fericiti fara familie. Acestea sunt doar scenarii.

Cat despre stres. Dumnezeu ne invata cum sa scapam de el. Dar nu recunoastem semnele, pentru ca din nou, nu intelegem Biblia. Acel stres care vine din mintea omului, este cel mai rau lucru pentru om, nu boala sau vecinul. Budistii considera ca daca scapi de el, esti iluminat si fericit. Si asa si e. Dar asta este o alta discutie.

Bunica ta (sper sa fie fericita acolo unde e acum), nu stiu ce a vazut. Nimeni nu stie. Nimeni nu stie de nici o lume, pentru ca "dead man tell no tales".

Asta este singurul risc pe care il asumam. Dar avem de ales? Si eu ma confrunt cu problema asta mai mereu. Dar nu stim. Acest lucru insa ne uneste, si ne face sa fim mai buni.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Domnul Isus ne-a înștiințat ca "veți fi urâți de toți oamenii din cauza Numelui Meu".
La fel Biblia ne spune ca e mai bine sa suferim pe nedrept decât pentru ca am făcut o fapta rea. Deci noi cunoaștem in mare prin ce încercări vom trece, dar Isus ne îndeamnă : " îndrăzniți, ca Eu am biruit lumea". Daca nu ai citit Biblia nu ai cum sa înțelegi. Îndoială vine de la cel Rau. Eva, macar ca dialoga cu Dumnezeu si cunoștea care era voia Sa, tot a fost biruita de Diavol si s-a indoit de porunca lui Dumnezeu cu privire la pomul din gradina. Citește Biblia cu rugăciune si vei afla Adevărul, iar adevărul te va face liber, chiar si de îndoieli.

| BlackOldSun a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Stii ce zice Biblia ta de tine ca femeie?

Timotei, 2:11 - Femeia să înveţe în tăcere, cu toată supunerea.

Timotei, 2:12 - Femeii nu-i dau voie să înveţe pe alţii, nici să se ridice mai presus de bărbat, ci să stea în tăcere.

Timotei, 2:14 - Şi nu Adam a fost amăgit; ci femeia, fiind amăgită, s-a făcut vinovată de călcarea poruncii.

A da stai! am facut ce fac credinciosii, am ''cules'' din Biblie doar ce e rau si am dat la o parte ce e de bine...numai ca la voi e viceversa.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru BlackOldSun):

Faptele Apostolilor 21/8, 9:
A doua zi, am plecat si am ajuns la Cezareea. Am intrat in casa lui Filip evanghelistul, care era unul din cei șapte, si am găzduit la el.
El avea patru fete fecioare care prooroceau."
Daca Dumnezeu nu face Discriminare intre bărbați si femei, binecuvântând si pe unii si pe alții cu daruri ale Duhului Sfânt, printre care si darul proorociei, de ce ar interzice vestirea Cuvântului prin femeie? Pavel este cel care a fost găzduit de Filip. Si nu le-a interzis fetelor sa mai prooroceasca. In biserici a intrat si lume, femei limbute care deranjează serviciul religios, si in acest context a spus Pavel ceea ce ai citat. S-a exprimat la nervi cu alte cuvinte.

| BlackOldSun a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ok ca tot eram logat aici pe site, de obicei nu raspund sau ma validez daca spun ceva ce nu e clar sau de neinteles dar acum pe bune...esti ok? lasand la o parte chestiile nesemnificative cum ar fi cine are cel mai grozav prieten imaginar!

PS: data viitoare citeza ceva din Marvel sau DC sau altceva gen as prefera Stephen King.winking

| Meme10Memu a răspuns (pentru BlackOldSun):

Când ceea ce pare simplu nu e chiar atât de simplu

Teoria evoluţiei chimice susţine că viaţa de pe pământ este rezultatul unor reacţii chimice spontane ce au avut loc cu miliarde de ani în urmă.

Această teorie nu spune că un accident a dus direct la transformarea materiei moarte în păsări, reptile sau alte forme complexe de viaţă. Dimpotrivă, ea susţine că o serie de reacţii chimice spontane au avut ca rezultat forme de viaţă foarte simple, cum ar fi algele şi alte organisme unicelulare.

Având în vedere ceea ce se cunoaşte până în prezent despre aceste organisme unicelulare, este raţional să presupunem că sunt atât de simple încât să fi putut apărea spontan? De exemplu, cât de simple sunt algele unicelulare? Să examinăm un anumit tip de algă: alga verde unicelulară din genul Dunaliella, aparţinând ordinului Volvocales.

Un organism unicelular unic

Celulele de Dunaliella au formă ovoidală, adică formă de ou, şi sunt foarte mici — măsurând aproximativ 10 microni în lungime. Ar fi necesare circa 1 000 de celule aşezate cap la cap pentru a forma un centimetru. Fiecare celulă are la un capăt doi flageli, nişte structuri în formă de bici, care îi permit să înoate.

| Meme10Memu a răspuns:

A ales Adam in locul tau, in locul sarmanului care sufera.

| Meme10Memu a răspuns:

Viata pare sa fie dura dar e buna si frumoasa.

| Algo098 a răspuns:

Credinta dupa cum ii spune si numele e o credinta, nu o realitate. Se poate intampla ca realitatea si credinta sa coincida si atunci e perfect. Din nefericire insa, credinta de astazi nu prea e ancorata in realitate, e mai mult o credinta in povesti. Biblia ii atribuie personajului numit Dumnezeu anumite calitati, dar in realitate Dumnezeu nu se vede nicaieri. Povestea e construita dupa o logica falsa gen joc de noroc. Si la un joc de noroc pierzi tot si nu ai nici o sansa, dar cei care au avantaje de pe urma lui iti spun ca trebuie sa mai joci si ca vei castiga, apoi iti dau exemple de multe ori false ca exista cineva care a castigat. Asa e si cu credinta. Dumnezeu nu e nicaieri, nu ajuta pe nimeni cu nimic, dar ti se servesc povesti false, amenintari si promisiuni fara acoperire. Daca iti merge bine ti se spune ca Dumnezeu te-a ajutat. Daca iti merge rau ti se spune ca nu esti destul de credincios, ca ai pacate, ca Dumnezeu te pune la incercare, ca in viitor iti va fi mai bine. Ti se promite o viata vesnica imposibil de verificat, dar daca suntem putin mai atenti vedem ca e vorba despre un fals, iar asa zisul "adevar al credintei" e demonstrat doar prin evenimente fara nici o legatura cu Dumnezeu, legate artigicial de acesta si prin "minuni" care din nou nu sunt altceva decat niste povesti false, iar in cazurile in care au si un sambure de adevar, au si explicatii reale, altele decat cele legate de credinta. Daca ar exista un Dumnezeu cu calitatile descrise in biblie s-ar vedea prezenta lui, nu ar trebui sa cautam minuni si sa il asociem fara motiv pe Dumnezeu cu lucrurile care se intampla in mod firesc (cu sau fara el).

| Meme10Memu a răspuns (pentru Algo098):

Teoria evoluţiei chimice susţine că viaţa de pe pământ este rezultatul unor reacţii chimice spontane ce au avut loc cu miliarde de ani în urmă.

Această teorie nu spune că un accident a dus direct la transformarea materiei moarte în păsări, reptile sau alte forme complexe de viaţă. Dimpotrivă, ea susţine că o serie de reacţii chimice spontane au avut ca rezultat forme de viaţă foarte simple, cum ar fi algele şi alte organisme unicelulare.

Având în vedere ceea ce se cunoaşte până în prezent despre aceste organisme unicelulare, este raţional să presupunem că sunt atât de simple încât să fi putut apărea La fel ca plantele, celulele de Dunaliella folosesc fotosinteza pentru a-şi asigura necesarul de energie. Ele îşi produc hrana din bioxidul de carbon, din mineralele şi din alte substanţe nutritive absorbite şi se reproduc prin diviziune celulară.

Dunaliella poate trăi chiar şi într-o soluţie salină saturată. Este unul dintre foarte puţinele organisme care pot trăi şi se pot înmulţi în Marea Roşie, unde concentraţia de sare e de aproape 8 ori mai mare decât cea din apa de mare. Acest aşa-zis organism simplu poate supravieţui şi când au loc schimbări bruşte ale concentraţiei de sare în mediul în care trăieşte.

Să luăm, de exemplu, alga Dunaliella bardawil, pe care o putem găsi în mlaştinile sărăturoase puţin adânci din deşertul Sinai. Apa din aceste mlaştini este diluată rapid în timpul unei furtuni; în schimb, când în deşert se înregistrează temperaturi foarte ridicate, apa se evaporă, ajungându-se la o concentraţie maximă de sare. Graţie, într-o oarecare măsură, capacităţii ei de a produce şi de a acumula glicerol exact în cantitatea necesară, această micuţă algă poate suporta schimbările extreme ce au loc. Dunaliella bardawil poate sintetiza glicerolul foarte repede, procesul începând la numai câteva minute de la producerea schimbării în concentraţia de sare. Alga produce sau elimină cantitatea de glicerol necesară pentru a se putea adapta noilor condiţii. Acest lucru e important întrucât, în unele habitate, concentraţia de sare se poate schimba foarte mult în decurs de câteva ore.

Trăind în mlaştinile puţin adânci din deşert, Dunaliella bardawil este expusă unei lumini solare puternice. Dacă n-ar avea un pigment care să-i asigure un ecran protector, celula ar fi distrusă. Când creşte în condiţii prielnice nutriţiei, mai precis când se găseşte azot din belşug, o cultură de Dunaliella are culoarea verde-deschis, culoare dată de clorofilă, adică de pigmentul verde, care îi asigură celulei ecranul protector. Când se înregistrează un deficit de azot şi o concentraţie ridicată de sare, temperaturi înalte şi o intensitate luminoasă mare, cultura de alge îşi schimbă culoarea din verde în portocaliu sau roşu. De ce? În aceste condiţii vitrege are loc un proces biochimic complex. Cantitatea de clorofilă ajunge la un nivel scăzut, fiind produs un alt pigment, beta-carotenul. Dacă n-ar avea capacitatea unică de a produce beta-caroten, celula ar muri. Schimbarea culorii se datorează producerii unei cantităţi mari de beta-caroten — de până la 10% din greutatea algei uscate în asemenea condiţii.

În Statele Unite şi în Australia, pentru a se obţine beta-caroten natural folosit la produsele alimentare de pe piaţă, Dunaliella este cultivată în scop comercial în iazuri mari. De exemplu, în sudul şi vestul Australiei există mari companii producătoare de beta-caroten. Beta-carotenul poate fi produs şi pe cale sintetică. Cu toate acestea, numai două companii dispun de centrale biochimice complexe şi foarte costisitoare cu ajutorul cărora se poate produce beta-caroten în cantităţi mari. Omul a avut nevoie de zeci de ani şi a trebuit să investească sume uriaşe în cercetare, dezvoltare şi producţie pentru a realiza un lucru pe care Dunaliella îl face cu multă uşurinţă. Această algă simplă reuşeşte să producă pigmentul respectiv folosindu-se de centrala sa miniaturală, mult prea mică pentru a putea fi văzută cu ochiul liber, şi aceasta în urma unei reacţii imediate la schimbarea condiţiilor de mediu.

O altă capacitate unică a genului Dunaliella se poate observa la una dintre specii (Dunaliella acidophila) care a fost izolată pentru prima oară în 1963 în izvoarele şi solurile bogate în sulf, unde mediul este acid. În aceste medii, concentraţia de acid sulfuric e foarte mare. Studiile de laborator au demonstrat că Dunaliella acidophila poate fi crescută într-o soluţie de acid sulfuric de aproape 100 de ori mai acidă decât sucul de lămâie. În schimb, Dunaliella bardawil poate trăi şi în medii foarte alcaline. Toate acestea demonstrează marea capacitate a algei Dunaliella de a se adapta la condiţii de mediu extreme.

Câteva lucruri care îndeamnă la reflecţie

Capacităţile unice ale algei Dunaliella sunt deosebite. Totuşi, ele sunt doar câteva dintre uluitoarele proprietăţi ale organismelor unicelulare care le ajută să supravieţuiască, ba chiar să le meargă bine, în tot felul de medii, uneori chiar ostile. Datorită acestor proprietăţi, alga Dunaliella poate să răspundă necesităţilor de creştere, să asimileze hrană în mod selectiv, să înlăture substanţele dăunătoare, să elimine produsele reziduale, să evite bolile sau să lupte cu ele, să scape de prădători, să se reproducă şi aşa mai departe. Omul foloseşte circa 100 de bilioane de celule ca să îndeplinească aceste funcţii!

Este raţional să afirmăm că această algă unicelulară e doar o formă de viaţă simplă, primitivă, care a apărut întâmplător din câţiva aminoacizi într-o supă organică? E logic să atribuim întâmplării oarbe meritul existenţei acestor minuni ale naturii? Ar fi cu mult mai raţional să-i atribuim meritul existenţei tuturor lucrurilor vii unui Proiectant desăvârşit, care a creat viaţa cu un scop!

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Acum 2 ore | Meme10Memu a răspuns (pentru Algo098):
Teoria evoluţiei chimice susţine că viaţa de pe pământ este rezultatul unor reacţii chimice spontane ce au avut loc cu miliarde de ani în urmă.

clar habar nu ai de evolutie

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Algo098):

Ba nu e asa! Dumnezeu exista doar ca vina e a omului. Eu am cateva experiente cu Dumnezeu: Eram la scoala si nu voiam sa ies la tabla pentru ca nu stiam acele exercitii. In acel moment la tabla era altcineva si am zis in gandul meu: Doamne, incurca-le mintile ca sa nu stie sa mai rezolve exercitiul si sa se termine ora (mai erau in jur de 15 min). Imediat dupa aceasta nu mai stia nici profa de mate cum se rezolva exercitiul respectiv. Oare sa fie doar coincidenta? Nu prea cred...Mai am si alte experiente, asta a fost doar un exemplu.

| Algo098 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

E bun exemplul. Cam la asta se rezuma existenta si ajutorul lui Dumnezeu.
Un ajutor adevarat, tinand cont de puterea si bunatatea lui care se zice ca e mare ar fi fost daca iti deschidea mintea sa stii sa faci acel exercitiu, sa obtii o nota buna, sa ai cunostintele necesare cand ai de dat un examen sa il poti lua cu o nota mare. In loc sa faca asta, Dumnezeu te-a lasat fara minte si pe tine si pe cel care era la tabla si culmea si pe profa de mate laughing), deci in final nu as zice ca a facut o fapta buna, cand la puterea si bunatatea lui (daca ar exista evident) trebuia sa rezolve altfel problema.
Eu vad asa: nu ai avut cunostintele necesare rezolvarii problemei din cauza ca timpul este scurt, materia e multa, manualele nu acopera toate aspectele, profesoara nici ea nu are cum sa faca mai mult din lipsa de timp si din cauza pregatirii slabe care se face in facultate, problema era dificila si prin urmare cu sau fara Dumnezeu asta era rezultatul previzibil: nici elevul, nici profa nu reuseau sa faca exercitiul.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Algo098):

El mi-a demonstrat ca a facut fix ce am vrut eu, daca imi deschidea mintea mie ziceam ca Dumnezeu nu ma asculta si nu imi dadeam seama ca el a lucrat acolo si a incurcat mintile. Si bunatatea lui nu se limiteaza doar aici, a fost doar un exemplu...

| Algo098 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

E bine daca te asculta. Data viitoare, sau chiar permanent, ar fi mai bine sa te rogi sa acumulezi cat mai multe cunostinte, ca sa ai rezultate bune la scoala si sa ai un viitor mai bun. ( Rugamintea din exemplul de mai sus e de genul "Sa moara si capra vecinului!" laughing Eu daca eram Dumnezeu, faceam sa fie mai bine pentru toti.

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

Rugaciunea a fost in sensul in care a fost, din cauza ca stii ca Dumnezeu nu face minuni. Erai sigur ca Dumnezeu nu putea sa te ajute sa stii sa rezolvi problema. De aceea te-ai rugat ca si ceilalti sa nu stie, pentru ca stiai ca nici ceilalti nu stiu mare lucru. Deci te-ai rugat in sensul in care evolueaza lucrurile in mod normal fara influenta nimanui. Daca ai fi avut incredere in Dumnezeu ca poate sa te faca sa stii mai multa matematica, te-ai fi rugat sa sa te ajute sa faci exercitiile.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Algo098):

Dar profa, ea de ce nu a stiut? Nu Dumnezeu a incurcat mintile? Vreau sa iti spun ca am note foarte bune si asta tot din cauza lui Dumnezeu ca eu fara el nu sunt nimic, sunt ca praful in vant. De rezolvat acel exercitiu tot il rezolvam cu ajutorul profesoarei si din acest motiv i-am cerut sa le incurce mintile.
Intr-o seara parintii mei se certase si stiu ca atunci cand se mai cearta nu mai vorbesc 2-3 zile, asa sunt ei. Atunci m-am rugat ca pana dimineata sa se impace. Dimineata era o atmosfera atat de frumoasa, cu rasete, bucurii si dragoste in familie. O coincidenta? nu cred

| Algo098 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

E o intamplare. Nu ne ajuta nimeni cu nimic. Ne facem sperante false si cand vom avea o nevoie mai mare vom vedea ca nu ne ajuta Dumnezeu. Ni se vor servi explicatii ca asa trebuia sa fie, ca am fost pacatosi, ca nu am fost credinciosi, ca am fost pusi la incercare si asa mai departe. Noi vom crede toate explicatiile fanteziste si vom ramane cu credinta si cu problemele nerezolvate. Vom crede pana la moarte toate fanteziile. Chiar si in ultima clipa a vietii vom crede ca nici nu murim si ca vom merge in alta lume.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, Dumnezeul bibliei nu este unul rau, dur, ci este unul plin de dragoste.
Sa vedem cateva versete

'„Dumnezeu, Isus Hristos este acelaşi ieri şi azi şi în veci." (Evrei 13:8)'' El nu se schimba niciodata. Dar ceea ce voiam sa spun este ca interpretarea noastra este gresita, interpretarea unui om care nu are baza biblica, este gresita.
Hai sa deschidem biblia si sa vedem versete din vechiul testament, ce spune Dumnezeu in vechiul testament?

Ieremia 29:11 : Căci Eu știu gândurile pe care le am cu privire la voi, zice Domnul, gânduri de pace, și nu de nenorocire, ca să vă dau un viitor și o nădejde.''

Isaia 61:1 '' Duhul Domnului Dumnezeu este peste Mine, căci Domnul M-a uns să aduc vești bune celor nenorociți: El M-a trimis să vindec pe cei cu inima zdrobită, să vestesc robilor slobozenia, și prinșilor de război, izbăvirea;''

2 Cronici 7 ''dacă poporul Meu, peste care este chemat Numele Meu se va smeri, se va ruga și va căuta fața Mea, și se va abate de la căile lui rele - îl voi asculta din ceruri, îi voi ierta păcatul și-i voi tămădui țara.''

Psalmul 103 ''El îţi iartă toate fărădelegile tale,
El îţi vindecă toate bolile tale,
4 El îţi izbăveşte viaţa din groapă,
El te încununează cu bunătate şi îndurare;
Domnul este îndurător şi milostiv,
îndelung răbdător şi bogat în bunătate.
9 El nu Se ceartă fără încetare
şi nu ţine mânia pe vecie.
10 Nu ne face după păcatele noastre,
nu ne pedepseşte după fărădelegile noastre.
11 Ci, cât sunt de sus cerurile faţă de pământ,
atât este de mare bunătatea Lui pentru cei ce se tem de El;
12 cât de departe este răsăritul de apus,
atât de mult depărtează El fărădelegile noastre de la noi.
13 Cum se îndură un tată de copiii lui,
aşa Se îndură Domnul de cei ce se tem de El.
14 Căci El ştie din ce suntem făcuţi;
Îşi aduce aminte că suntem ţărână.''

Ieremia 31:3 ''Domnul mi Se arată de departe: „Te iubesc cu o iubire veșnică, de aceea îţi păstrez bunătatea Mea!''

Cuvinte de incurajare, de putere.
Isaia 41:10 '' Nu te teme, căci Eu sunt cu tine; nu te uita cu îngrijorare, căci Eu sunt Dumnezeul tău; Eu te întăresc, tot Eu îţi vin în ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare.’''

Isaia 55:7 ''Să se lase cel rău de calea lui și omul nelegiuit să se lase de gândurile lui, să se întoarcă la Domnul, care va avea milă de el, la Dumnezeul nostru, care nu obosește iertând.''

Mica 7:18-19 ''Care Dumnezeu este ca Tine, care ierţi nelegiuirea și treci cu vederea păcatele rămășiţei moștenirii Tale? El nu-Și ţine mânia pe vecie, ci Îi place îndurarea! El va avea iarăși milă de noi, va călca în picioare nelegiuirile noastre și va arunca în fundul mării toate păcatele lor.''

Ezechiel 33 '' Spune-le:, Pe viaţa Mea, zice Domnul Dumnezeu, că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă dela calea lui şi să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă dela calea voastră cea rea! Pentruce vreţi să muriţi''

Ioan 3:16 ''Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viața veșnică.''

Romani 8:28 ''De altă parte, știm că toate lucrurile lucrează împreună spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, și anume spre binele celor ce sunt chemați după planul Său.''
Si lucrurile bune dar si cele mai putin bune.

Romani 5:8 ''Dar Dumnezeu Își arată dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram noi încă păcătoși, Cristos a murit pentru noi.''
El a luat initiativa si a venit pe pamant sa isi dea viata din dragoste pentru noi, pe cand noi inca eram rai, nu il cunosteam si nu voiam sa il cunoastem, El ne-a iubit inainte ca noi sa il fi iubit, este greu sa iubesti pe cineva care nu te iubeste, dar dragostea Lui Dumnezeu este infinita, nu poti fi atat de departe incat El sa nu mai ajunga la tine si sa nu te iubeasca.

Recomand urmatoarele video, Hristos te iubeste, citeste noul testament.
https://www.youtube.com/watch?v=-Xd4FKp4Bj8

https://www.youtube.com/watch?v=AdoyNMkn8w4

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

De ce lasa ca copii sa moara de foame, boli?

| Green66 a răspuns (pentru RAY):

Unii creștini ar spune "pentru că așa e voia lui Dumnezeu, pentru că are nevoie de îngeri în rai". Sau mai bagă o veche placa, zgâriată, "plătesc pentru păcatele strămoșilor".

| Meme10Memu a răspuns (pentru RAY):

Pentru a arata ca Satan nu poate salva nevinovatii de la moarte. Satan a zis ca oamenii ca specie nu vor suferi daca Adam va pacatui.
Si mie mi-a murit un copil dar nu pot spune ca Dumnezeu e rau ci din contra pentru ca cunosc adevarul. Stiu.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Irinel15123532):

Moartea si suferinta nevinovatilor e temporara.

| Algo098 a răspuns (pentru RAY):

Din multa dragoste ii ia la el happy

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ce adevar cunosti tu?

| Meme10Memu a răspuns (pentru RAY):

Adevăr: ADN-ul este împachetat în interiorul cromozomilor atât de eficient, încât acest sistem de împachetare a fost numit o „performanță inginerească".

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si cere un desigen de ala inteligent, ce usor rezolvi problema

| Meme10Memu a răspuns (pentru RAY):

„Religia" ştiinţei

Teoriile enunţate de oamenii de ştiinţă par adesea că se bazează pe premise care necesită o anumită formă de credinţă. De exemplu, în privinţa originii vieţii, majoritatea evoluţioniştilor aderă la idei care necesită credinţă în anumite „doctrine". Faptele sunt combinate cu teoriile. Iar, când oamenii de ştiinţă impun prin puterea autorităţii lor credinţa în evoluţia oarbă, în realitate spun că nu suntem răspunzători de conduita noastră morală deoarece nu suntem decât produsul biologiei, al chimiei şi al fizicii. Biologul Richard Dawkins a afirmat că în univers ‘nu există nici proiect, nici scop, nici bine şi nici rău, nimic în afară de indiferenţă’.

Pentru a susţine astfel de idei, unii oameni de ştiinţă ignoră deliberat cercetările exhaustive ale altor oameni de ştiinţă care contrazic fundamentele ipotetice ale teoriilor lor privind originea vieţii. Chiar dacă admitem că au trecut miliarde de ani, formarea accidentală a complexelor molecule necesare constituirii unei celule vii funcţionale s-a dovedit a fi un fapt imposibil din punct de vedere matematic. * Astfel, teoriile categorice despre originea vieţii predate în numeroase manuale trebuie considerate inacceptabile şi lipsite de fundament

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Mult copy paste, zero gandire

| Meme10Memu a răspuns (pentru RAY):

Formarea accidentală, CU LEGILE FIZICE LA INDEMANA IN LABORATOR, a complexelor molecule necesare constituirii unei celule vii funcţionale s-a dovedit a fi un fapt imposibil din punct de vedere matematic.

Deci nu sunt suficiente doar legile fizice si mintea omeneasca pentru producerea unei celule vii din materie moarta.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Desi secta ta e adv am inteles

| GicaGigekGica a răspuns:

In Biblie scrie ca in vremurile de pe urma vor fi razboaie si vesti de razboaie iar toata lumea va striga sa fie pace. Asta e o prezicere, in ziua de azi fix asta se intampla. In alt loc scrie ca oamenii se vor inmulti, vor contrui si vor manca din ce in ce mai mult. Oare cand a fost mai bine ca acum? Niciodata. Se vede ca Sfarsitul lumii e aproape si Dumnezeu a scris asta in Biblie prin oamenii lui.

| Algo098 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Din fanteziile din biblie sfarsitul e intotdeauna aproape. Mai inteleg si ca trebuie sa traim prost ca sa nu vie sfarsitul lumii. E o poveste mincinoasa scrisa cu viclenie ca sa suceasca mintile omului obisnuit.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Algo098):

Bine, inteleg ca nu sunt persoana in stare sa iti demonstrez ca Dumnezeu exista dar mai vreau sa iti spun ceva: Pentru Dumnezeu o secunda e o mie de ani si o mie de ani o secunda. De asta sfarsitul lumii e mereu aproape. Poate vom mai trai cateva "secunde" sau nici un sfert happy

| Algo098 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Tot ce se poate. Nu cred ca stie nimeni cand e sfarsitul. Nimic nu pare a fi vesnic, deci e clar ca va exista un sfarsit la toate. Eu nu cred ca va fi chiar asa de repede. (Nu cred ca exista persoana care sa ma convinga de ceva ce nu poate fi verificat.) (Dumnezeul asta cu care se lauda multi, vad ca nu e in stare sa faca nimic bun. Ori nu exista si atunci se explica tot, ori exista si are o placere in a ne face rau, ori exista si nu e bun la nimic. Cum sa existi, sa ai putere si iubire si sa lasi oamenii fara ajutor. Deci 1- ori exista, are putere, dar nu are iubire, 2 - ori exista si nu are putere, 3 - ori nu exista deloc. Cat priveste biblia, e o carte care are foarte mult neadevar in ea, o logica stramba, mincinoasa, inselatoare si nici nu merita citita. Sunt atatea lucruri mai bune de facut.)

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Algo098):

– Dacă Dumnezeu a creat totul, atunci El a creat si puterea răului, din moment ce răul există. Iar faptele noastre ne definesc pe noi însine, atunci asta ar însemna că Dumnezeu e rău.

Studentul a tăcut auzind un astfel de răspuns. Profesorul se simtea foarte multumit. Se simtea mândru, pentru că le-a demonstrat studentilor încă o dată că Dumnezeu nu există.

Doar că un alt student a ridicat mâna si a spus:
– Pot să vă pun o întrebare, domnule profesor?
– Desigur, a răspuns profesorul.
Studentul s-a ridicat si l-a întrebat:
– Domnule profesor, frigul există?
– Ce întrebare? Desigur că există. Niciodată nu ti-a fost frig?

Studentii râdeau pe seama întrebării dată de tânăr. El a continuat.
– De fapt, domnule, frigul nu există. În conformitate cu legile fizicii, ceea ce noi considerăm rece în realitate este absenta căldurii. Zero absolut (-460 grade Fahreinheit) este lipsa totală de căldură. Toată materia devine inertă si incapabilă să reactioneze la această temperatură. Frigul nu există. Am creat acest cuvânt pentru a descrie modul în care ne simtim dacă nu avem căldură.

Studentul si-a continuat discursul.
– Domnule profesor, întunericul există?
– Desigur că există.
– Nu aveti dreptate. Întunericul nu există. În realitate el este absenta luminii. Putem studia lumina, dar nu si întunericul. Putem folosi prisma lui Newton pentru a descompune lumina albă într-un spectru de culori si să studiem lungimea de undă a fiecărei culori. Dar nu putem măsura întunericul. O simplă rază de lumină poate străpunge lumea întunericului si să-l lumineze. Cum poti sti cât întuneric se află într-un anumit spatiu? Măsurati cantitatea de lumină prezentă. Nu-i asa? „Întunericul" este un termen folosit de oameni pentru a descrie ceea ce se întâmplă atunci când lipseste lumina.

În cele din urmă studentul a întrebat profesorul:
– Domnule, puterea răului există?
De această dată cu neîncredere profesorul a răspuns:
– Desigur, asa cum am mai spus. Noi îl vedem în fiecare zi, prin crimele si violenta care are loc în fiecare zi în întreaga lume. Aceste exemple reprezintă manifestarea răului.

Doar că studentul si de această dată a avut un răspuns.
– Răul nu există, domnule. Răul este absenta lui Dumnezeu. Este la fel ca frigul si întunericul – un cuvânt creat pentru a descrie absenta lui Dumnezeu. Dumnezeu nu a creat răul. Răul nu este iubirea sau credinta care există la fel ca frigul si întunericul. Răul este absenta iubirii fară de Dumnezeu în inima omului. Este ca frigul când apare atunci când nu există căldura si ca întunericul care apare atunci când nu există lumina.