| Ylenus a întrebat:

am o intrebare, doar pentru cine stie exact.Am auzit ca orice cruciulita este sfanta datorita formei sale,nu trebuie dusa neaparat in biserica pentru a fii sfintita, precum un tablou.Este adevarat ca o cruciulita este sfanta, indiferent daca a fost dusa sau nu la un preot pentru a o sfintii? Dau funda

Răspuns Câştigător
| WholeWorldTeam a răspuns:

Intr-adevar,cruciulita are mare putere asupra duhurilor necurate, insa doar daca este purtata cu credinta puternica.De ce? Pentru ca prin rastignirea Sa pe cruce Hristos a sfintit acest obiect de tortura, iar acest semn se vede clar ca are biruinta asupra demonilor pentru ca indracitii nu suporta crucea, iar cei mai multi necredinciosi o hulesc (daca satana nu o poate distruge, isi pune slugile sa o huleasca si sa o batjocoreasca). Numai bine happy!

4 răspunsuri:
| Westfalia a răspuns:

Sugestie! cauta in psihologie si vei afla totul despre aceasta sugestie.
Te indemn sa citesti aceasta carte, multe,, lucruri''ti se vor lumina in viata ta!
http://www.scribd.com/......ntului-tau

| Oleg20 a răspuns:

Crucea era folosită în închinare la multe popoare antice cu mult timp înainte de adoptarea ei în creștinism. Deci răspunsul exact este: " Copilaşilor, păziţi-vă de idoli"(Ioan 5:21)

| sitărescu a răspuns:

Semnul Sfintei Cruci e semnul biruinţei creştinilor, Hristos a sfinţit crucea cu sângele său.

Şi sectanţii care combat crucea o au ca simbol pe bibliile lor.

Pentru siguranţă, ar fi ok să o duci la sfinţit.

Ca sfat îţi zic să cumperi obiecte din Biserică că sunt sfinţinte.

Nu de alta dar să nu fie fake-uri sau chinezării.

Dacă eşti ortodoxă uită-te să vezi dacă nu e un crucifix catolic, asta dacă vrei să-l duci la sfinţit că s-ar putea să nu ţi-l sfinţească.

Dacă eşti catolică întreabă clericul.

| sitărescu a răspuns:

Noţiunea de noroc e incompatibilă cu creştinismul, crucea nu o avem din superstiţie ci, ca o mărturie şi o aducere aminte, a jertfei lui Hristos pe cruce.

Pentru a fi folosit în exerciţiul liturgic obiectele trebuiesc sfiinţite, altfel rămân elemente de decor.

Şi nu orice obiecte sfinţite pot fi folosite la rugăciune, ci, doar acelea recunoscute ca fiind elemente de cult.

Adică dacă sfinţesc un copac nu mă rog la el, dar dacă am un crucifix el îmi poate fi util în rugăciune, rugăciunea nu se opreşte la materialele din care e făcut obiectul de cult.