| CameliaCamyBlondina a întrebat:

Cruciulita de purtat la gat trebuie sa fie neaparat sfințită? Am primit o cruciulita mica din aur însă nu este sfințită. Purtati?

8 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

"Sfintita" sau nesfintita are acelasi efect, adica zero.
E doar o podoaba, un accesoriu, cu nimic diferit de un pandantiv in forma de semiluna, floare de lotus, sau orice altceva. Singurul efect este cel estetic.

| mentholinks a răspuns:

Oribil.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tocmai, si oamenii poarta obiectul mortii lor facut din aur la gat.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns:

E un accesoriu, poartă-l dacă vrei.

| Mircea08 a răspuns:

Eu cred ca oamenii trebuie sa se sfinteasca. In ce priveste sfintirea cruciulitelor, caselor, masinilor, celularelor etc. nu ma pricep, dar pot avea totusi o parere si anume ca desi sfintite acestea nu cred ca vor ajunge in rai.
Cu siguranta ca un om nu se poate sfinti printr-un obiect pe care il poarta sau il tine undeva la loc de cinste indiferent ce este acel obiect. Oamenii se sfintesc obisnuindu-se sa deosebeasca binele de rau si facand numai binele
Inafara de simbolurile satanice poti purta ORICE

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Nu are importanta.