| marinelamarin a întrebat:

Am si eu cateva intrebari
1-daca am un lantisor cu cruciulita(de aur) si o duc la preot sa o sfinteasca(desii se spune ca e sfanta daca e in firma de cruce)cat o tine in altar?
2-daca o sfintesc,ramane sfanta pentru todeauna, sau trebue sfintita la un anumit termen de timp.
Funda

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Inima trebuie să fie sfânta. Da-o Marelui nostru Preot, Domnul Isus ca El să o sfințească.
A fi sfânt înseamnă a fi pus deoparte pentru o anumită lucrare; si aceasta numai Dumnezeu o poate face.
Te sfătuiesc să nu te duci cu cruciulita la preot. Ea nu este decât o valoare materiala sau in cel mai bun caz sa aibă o valoare sentimentala; dar in nici un caz nu poate avea o valoare spirituală.

| Dorugar a răspuns:

Cine sa-ti sfinteasca cruciulita?
Un popa din tagma sarlatanilor pe care Isus ii spurca pe unde ii apuca acuzandu-i ca sunt slugile Mamonei (Diavolului)?
Asta ar fi la fel ca si cum ti-ar sfinti cruciulita capetenia hotilor de la tine din oras.
Mai bine vezi-ti de viitorul tau ca numai de acolo iti poate veni mantuirea, si in nici un caz de la o biserica in care activeaza niste iude si niste sarlatani.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Si de unde stii apoi ca sfintirea a avut succes sau a dat gres? de unde stii cand a expirat sfintirea. nu ai cum. ca sunt doar lucruri imaginare in mintea omului. in realitate nu se schimba nimic in cruciulita aia. la fel si cu apa sfintita. daca se schimba ceva cu adevarat ar fi detectat usor stiinta lucrul asta.

| muffinXXL a răspuns:

Dacă are timp preotul ți-o sfințește pe loc, dacă nu, stă până în altar până când te întorci și o iei de acolo. Sfințirea este doar o rugăciune simbolică, nu un proces de mai multe zile (cel puțin la cruciulițe). Și da, dacă o sfințești, sfințită rămâne.

| marinelamarin explică:

As dori raspunsuri scurte si la obict, ce tot o lungiti atat?

| Cezar2009 a răspuns (pentru marinelamarin):

Nu lua in calcul dorugar. Am inteles ca este un fanatic evreu care doreste sa loveasca cu orice pret crestinismul.

| Scacun_Anca_1984 a răspuns:

Eu cred ca nu o tine in altar tot procesul dureaza cateva minunte si nu mai e nevoie sa te mai duci si alta data