| Liviu76467 a întrebat:

Am o cruciulita din aur si as dori sa stiu daca cu ea trebuie procedat ca si in cazul icoanei(adica daca trebuie dusa la preot pentru sfintit). Tata spune ca nu, din moment ce este din aur dar eu nu stiu. Ce trebuie sa fac? Funda garantatabig grin

5 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Hai mai Liviu fii om serios, banuiesc ca in drumul tau gasesti o
Sf Biserica si poti vorbi cu un Parinte si te lumineaza el la minte, Cu aceasta ocazie poti sa aprinzi si niste lumanari si sa zici 2 rugaciuni una la vii si una le cei adormiti, la iesire ca dar de multumire la picioarele Domnului poti sa dai de pomana 2 covrigi la niste amariti.3 lei (luminarile+covrigii) banuiesc ca nu te vor aduce in sapa de lemn

| MortemAeternum a răspuns:

Cum sa nu o duci ma la preot? pai si cum mai face preotul bani daca tu nu mergi la sfintit cu o cruciulita de aur, nu uita sa ii dai cel putin jumatate din valoarea crucii in bani.

| DorelSudoru a răspuns:

So duci la amanet, ca dai a manelar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A mea e din lemn si e sfintita.o fi mai valoroasa decat a ta care e din aur?

| Liviu76467 explică:

Ma exaspereaza cand va bateti joc de religie! Pentru cultura voastra generala nu trebuie sa platesti pentru asa ceva.