| Monyyyyy a întrebat:

Buna TPU.As vrea ca cei care i-au in ras aceasta întrebare sa nu răspundă. Am o frica imensa ca nu voi intra la facultatea care vreau, simt ca nu voi intra deși ma rog la Dumnezeu sa intru mi-e frica ca nu ma va asculta ca și in a 8 a :-(. Chiar învăț dar mi-e frica ca se va da greu și nu pot memora perfect la biologie și romana tot uit și la mate sper sa nu de-a foarte greu. Nici nu mai stiu ce sa mai cred.La ce sfinți sa ma mai rog?

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"La ce sfinți sa ma mai rog?"

dacă ăl de sus nu te-a ascultat incearcă la sfânta carte (de biologie, română, mate). După cum observi nu "i-au" nimic in râs dar asta e soluția (banală, simplă dar sigură)

| anonimg a răspuns:

Odata ce ne-am rugat trebuie sa mergem cu incredere inainte, indiferent daca vom lua sau nu examenul. Daca ne-am rugat si tot ne este teama, atunci ce fel de rugaciune este aceasta? Trebuie deci sa ne rugam cu credinta, si sa-L lasam pe Dumnezeu sa aleaga pentru noi.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"...si sa-L lasam pe Dumnezeu sa aleaga pentru noi"

Deci spiridusul se implica in chestii de genul asta?
Cum dracului functioneaza asta? Te rogi si astepti sa vezi in ce toane e?

| xerxes1 a răspuns:

La Sfântul Ierarh Varlaam, ctitor al limbii române, dar mai sigur ar fi sa inveti gramatica de clasa a 5-a.
" la mate sper sa nu de-a foarte greu. "

| Octavian199 a răspuns:

Tu vrei sa iti bage zeul evreu 'Biologia in cap'?

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Când un copil cere părintelui său ceva, ce ar mai putea face copilul ca să-și atingă scopul? Mai există vreo soluție? Ce ar conta mai mult: nevoia sau atitudinea copilului? Dumnezeu are în vedere nevoia omului de a se încrede mai mult în El, decât de nevoia lucrului dorit. De aceea este și scris: "Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Sa, și toate celelalte lucruri vi se vor da pe deasupra." Omul a fost creat ca să fie fericit atunci când se încrede în Dumnezeu. O altă fericire este un surogat, este insuficientă.

| Mircea08 a răspuns:

Daca te rogi la sfinti trebuie sa astepti ajutor tot de la ei, dar cine a spus ca sfintii sunt sfinti? Preotii? Daca preotii i-a judecat si i-a declarat sfinti, Dumnezeu mai are voie sa-i mai judece?
A te ruga la oricine sau orice altceva in afara de Dumnezeu inseamna a te ruga la idoli si nu e deloc bine. Daca vrei sa primesti ceva de la Dumnezeu va trebui sa te rogi Lui. Va trebui sa stii ce vrea Dumnezeu de la tine iar acest lucru este scris in Evanghelie. Daca nu stii ce trebuie sa faci nu poti sa faci, asa ca nu ai nici o legatura cu Dumnezeu.
Parerea mea e sa te apuci si sa studiezi Evanghelia SINGUR pana intelegi foarte bine ce scrie acolo, iar ceea ce scrie sa te apuci sa faci. Vei vedea ca preotii spun altceva, toata lumea spune altceva, sa fii insa convins ca ce spune Evanghelia este adevarul! Altfel vei trai in incertitudini si frica toata viata

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai bine înveți, ca învățătură te baga la facultate nu zeii

| sabin89 a răspuns (pentru anonimg):

Ce raţionament ciudat si încâlcit! Cred că nici tu nu înţelegi ce spui.

| anonimg a răspuns (pentru sabin89):

Credinta in Dumnezeu trece dincolo de rationamentul omenesc. In fata era Marea Rosie, iar in spate armatele lui faraon:
"Faraon si-a pregatit carul de razboi si si-a luat oamenii de razboi cu el.
A luat sase sute de care de lupta cu oameni alesi si toate carele Egiptului; in toate erau luptatori." (Exod.14:6,7)
"Moise a raspuns poporului: "Nu va temeti de nimic, stati pe loc si veti vedea izbavirea pe care v-o va da Domnul in ziua aceasta; caci pe egiptenii acestia, pe care-i vedeti azi, nu-i veti mai vedea niciodata.
Domnul Se va lupta pentru voi; dar voi stati linistiti."
Domnul a zis lui Moise: "Ce rost au strigatele acestea? Spune copiilor lui Israel sa porneasca inainte."" (v.13-15)
Aceasta este credinta, increderea. Caci daca lucrurile le-am vedea cu ochii nostri, atunci nu mai ar mai fi vorba de credinta, iar cuvantul acesta nu ar fi existat niciodata in dictionar. Dar credinta se afla in lucrurile care nu se vad, in cunoasterea de Dumnezeu in uma careia ia nasterea credinta.

| Nirvanaaa a răspuns:

Ai incredere ca te va ajuta si invata. Dumnezeu ajuta daca vede ca depui efort, parerea mea.

| Nilsson a răspuns:

Cred ca stii ca rugaciunea "Tatal nostru" Iisus ne-a invatat sa spunem "Faca-se voia Ta".
Asta inseamna sa accepti orice deznodamant care vine din partea lui Dumnezeu.
N-ai de ce sa te ingrijorezi, tu fa-ti datoria sa inveti cat de bine poti si daca e sa intri unde iti doresti e bine, daca nu Dumnezeu are altceva mai bun pregatit pentru tine.

| 6684464 a răspuns:

"La ce sfinți sa ma mai rog?" Aia e ma! laughing
Interesant ca in toata postarea("intrebarea") nu apare si cuvantul "Isus".

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

In primul rand, te rog, invata sa scrii corect.
"I-au in ras", "de-a foarte greu"
Este penibil sa gresesti gramatical in asemenea hal!

Daca testul se da scris si vei avea asemenea imense erori de scriere, cu siguranta nu ar fi trebuit sa termini generala.

In al doilea rand, daca inveti trebuie sa ai incredere. Te bazezi pe propriile puteri, nu pe noroc sau interventia divinitatii., Dar asta vei afla mai tarziu in viata!
Pune mana pe carte, in special pe gramatica. Limba si literatura romana sunt esentiale!

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu nu spune sa ne rugam sfintilor, ci doar Lui. Este un tata iubitor si te va asculta, dar tot va trebui sa inveti, Dumnezeu iti va da putere dar daca nu iti dai silinta, daca nu muncesti pentru ce iti doresti, nu ai cum sa reusesti, toti sfintii au muncit ''Nu are Dumnezeu cum sa iti dea premiul cel mare la loto daca tu nu joci'' un mic citat, cu valoare simbolica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frică nu este de la Dumnezeu.sa te rogi sa fie voia lui Dumnezeu nu a ta...zi cat mai des asta și nu te va mai supăra gândul acesta.un an nou și binecuvântat