| Ingerfararipi333 a întrebat:

Ce se intampla dupa facultatea de teologie? Adica mai faci ceva cursuri dupa ca sa devii preot? Iubitul meu este acolo in anul 2 dar pana acum nu l-am intrebat. Sper sa raspundeti frumos si sa nu va bateti joc, multumesc!

4 răspunsuri:
| Demidol a răspuns:

Si de ce nu il intrebi frumos pe iubitul tau?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul pas dupa ce termina facultatea e sa se insoare, probabil cu tine, ca altfel nu poate deveni popa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa iti spun din experienta unui fost coleg de scoala de-ai mei. Ar trebui sa ajunga sa primeasca parohie (daca e la specializarea popi). Ca sa primeasca parohie trebuie indeplinite minimum 3 conditii:
1. sa iubeasca fizic pe cine trebuie pe acolo (decan, mitropolit etc)
2. sa posede minimum 20 mii euro pentru spaga
3. sa fie casatorit cu o fata virgina.

Cam asta a patit colegul meu. Acum e popa, dar i-a luat vreo 3 ani dupa ce a terminat facultatea sa indeplineasca punctele 2 si 3.

| Mircea08 a răspuns:

Iti raspund cat de frumos pot eu - daca devine preot nu te marita cu el pentru ca vei fi partasa in fata lui Dumnezeu la toate faptele lui rele
"Dacă cineva vine la voi şi nu aduce învăţătura aceasta, să nu-l primiţi în casă şi să nu-i ziceţi: Bun venit!
Căci cel ce-i zice: Bun venit! se face părtaş la faptele lui cele rele."
(A doua epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 1/11)
"invatatura aceasta " este Evanghelia lui Hristos
La teologie nu se invata invatatura singurului invatator Iisus ci dogma ortodoxa.
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)