| LucyR a întrebat:

Dupa ce termin pedagogia, vreau sa devin preot....ar trebui sa fac un liceu, sau doar facultatea de teologie?

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Ca sa fii preot de mir trebuie sa faci Facultatea de Teologie. Nu-i baga in seama pe ateii care vor sa te smintasca.

| Dorugar a răspuns (pentru Jardelin):

Intrebare: Adica vrei sa zici ca este mai bine sa-i bage in seama pe credinciosii care cred totul a proasta fara sa stie nimic?
Pai noi nu traim intr-o lume in care doar Stiinta conteaza pentru ca ea este aducatoare de progres ...si in niciun caz credinta a proasta si nici rugaciunile preotilor!

8 răspunsuri:
| Dorugar a răspuns:

Mai bine ai deveni un invator, ca asta este o meserie mult mai onorabila decat sa fii un sarlatan de popa curvar betivan si lacom hraparet. Nu ai vazut ieri la TV ca popii ucid fete tinere, pe altele le violeaza, dar nu am auzit niciodata ca un invatator sa ucida sau sa violeze copii asa cum se stie ca au fost sodomiti baietei in multe biserici ale planetei. Sfatul meu este sa revii la normalitate si sa nu uiti ca in 1789 in Franta au fost ucisi zeci de mii de preoti prin ghilotinare, si cum Romania este cam cu cca 250 de ani in urma Frantei, nu se stie ce te asteapta mai ales acum cand tot mai multi tineri devin ateisti

| gratargratar a răspuns:

Din cate cunosc eu, ai doua cai:
1) Faci facultatea de teologie si apoi te hirotoneste.
2) Faci calugarie si vei fi hirotonit daca va vrea obstea sa aiba duhovnic.

Oricum, daca vrei sa fii preot iti recomand de acum sa-ti duci viata in curatenie. Pentru ca nu este usor deloc sa fii preot. Daca intri cu vreo patima in preotie, cel rau va cauta sa te loveasca necontenit acolo unde stie ca ai punct slab.

I-ati un duhovnic bun sa te povatuiasca pe acest drum. Si nu uita ce mare responsabilitate ai pentru sufletele credinciosilor, pentru ca o sa dai seama de mantuirea lor la judecata.

In rest, nu lua seama ce spun ratacitii. Nu te limita numai la carti de credinta, dar sa eviti acele carti care il hulesc pe Dumnezeu.
Evita si hulitorii de Dumnezeu. Ca acesti sunt ca omul urat mirositor care lasa putoare in urma lui.
Si nu uita porunca cea mai mare: Iubeste pe Domnul Dumnezeu din toata inima ta si din tot sufletul tau. Iar pe aproapele tau, ca pe tine insuti.
Daca tii la sufletul tau il vei pierde si daca vei da sufletul tau pentru Hristos, il vei castiga.

Doamne ajuta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Am deschis primul link. ce ti se pare anormal? eusunt de acord cu legile si poruncile lui dumnezeu.
acolo se adreseaza evreilor. un popor aparte. dar nu inteleg de ce a permis ca ei sa fie atat de chinuiti in timpul holocaustului. oare l au dezamagit? o fi suparat pe ei

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." exodul31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://goo.gl/uwEOch

| LucyR explică:

Unchiul meu este preot, el mi-a spus ca uni sunt desfranati si plini de pacate, dar nu toti preoti sunt la fel! Si imi pare rau, pentru cei care nu cred in Dumnezeu...eu m-am nascut ortodox si asa o sa raman! Maimuta de cine a fost facuta? Nu de Dumnezeu?

| dragos38 a răspuns (pentru LucyR):

Este bine daca vrei sa devii preot, pentru ca vei fi scutit de taxe,apropo de cine a creat maimuta, nu ai invatat la biologie despre evolutie, Odata cu evolutia scoartei pamantului, s-a produs si evolutia vietuitoarelor, de la forme inferioare, la forme din ce in ce mai evoluate pana la om.Asta nu inseamna ca nu exista o divinitate care a creat legile fizicii, chimiei, matematicii, care sta la baza functionarii universului si a aparitiei vietii pe pamant, chiar si in zilele noastre pamantul se afla intr-o continua evolutie si transformare (ere geologice)