| EmilTraian95 a întrebat:

Pot ajunge preot fara sa urmez facultatea de teologie?

22 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Da, poti ajunge.

PRÉOT, preoți, s. m. Slujitor al unui cult religios, învestit cu dreptul de a oficia actele de cult;

Majoritatea cultelor/sectelor nu au facultati de teologie. Trebuie doar sa fii dedicat credintei respective si sa ai abilitatile necesare unui lider formator de opinie si evident cunostintele religioase dupa care respectivii se ghideaza.
Varianta a doua, mai dificila, ar fi sa iti infiintezi tu propriul cult/secta.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"Majoritatea cultelor/sectelor nu au facultati de teologie. "
Daca nu ai in Romania fac studii in afara tari. Fara studii superioare cred ca numai la penticostali se pot face, dar nu sunt sigur.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Numai crestine sunt mai mult de 30 000 de culte si secte, chiar ai impresia ca toti isi trimit liderii religiosi la facultatea de teologie, si daca da, la care? La una de alt cult?!?

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Mai cauta, sunt doar cca 500 dar aici vorbim despre cultele recunoscute de catre constitutie nu cele facute la coltul blocului sau strazii.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Mai cauta, sunt doar cca 500 "

Detii informatii eronate.

| Felys a răspuns:

Poti ajunge medic fara facutate, sau presendinte fara sa fi votat, nu merge nimic fara munca si perseverenta

| fllu07 a răspuns:

Era ceva video pe youtube, cu teodosie de la constanta, care in schimbul a 5.000 de euro a facut unui reporter, care s-a dat om cu evlavie si chemare bisericeasca, diploma. nu am timp sa il caut acum, dar daca scrii, gasesti. deci se poate. Banii vorbesc, Banii vorbesc.

| fllu07 a răspuns (pentru Holiday):

Multumesc.
era si varianta video, pentru cei care contesta articolul.
dar tu, ce parere ai despre ceea ce se intampla in interiorul bisericii? si stai ca astea sunt mici. sa vezi adevaratele matrapazlacuri...

| NGheorghe a răspuns:

Apuca-te de facut minuni si vindecari si vei primi liceenta fara sa calci cu piciorul pe acolo.
Daca nu te pricepi la minuni si vindecari incearca cu valiza cu bani... are acelasi efect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe cine ai vazut tu intrand in clasa a3a direct de la gradinita unde nu a invatat sa scrie si sa citeasca?! Mai dape la biserica, vorbeste cu un preot si vezi ce presupune viata de preot.

| dragos38 a răspuns:

Nu,pentru. ca trebuie sa te binecuvanteze prea-fericitul, trebuie sa studiezi istoria religiilor dar nu cea scrisa sa M. Eliade ca nu prea il inghit popii, ci de vreun preot/Dupa care o sa ridici si tu o biserica in vreun sat fara apa si canalizare si doamne ajuta

| angus35 a răspuns:

Nu poti sa devii preot daca nu ai studiat teologia la seminar.Studiezi teologia si apoi esti licentiat sa exerciti meseria de preot.

| Mădă0611 a răspuns (pentru angus35):

Seminarul e liceul, poti deveni preot fara liceu la profilul teologic, dar nu fara facultate.

| angus35 a răspuns (pentru Mădă0611):

Facultatea de teologie are mai multe nume:seminar, institut etc.

| Mădă0611 a răspuns (pentru angus35):

Seminar bla bla bla 3): ~ teologic instituție de învățământ mediu pentru pregătirea preoților.

SEMINÁR s.n. 1. Instituție de învățământ teologic unde se pregăteau în trecut viitorii preoți.

seminar n. 1. școală secundară pentru formarea tinerilor preoți; 2. elevii unui seminar;

Liceŭ teologic, școală secundară.

http://dexonline.ro/definitie/seminar

| angus35 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca sursele tale sunt dexonline.ro sau nu stiu ce dictionare atunci e clar.
http://itpbucuresti.ro/

| Mădă0611 a răspuns (pentru angus35):

Si unde scrie ca facultatea e seminar? Prietene, liceul l-am facut la seminarul teologic ortodox, iar pentru ca eram deja multi, 3 ani i-am facut in cladirea facultatii de teologie, de aici stiu, nu din dex. Observi diferenta? Seminar - facultate. Exista si alt sens al cuvantului, adica "Formă de activitate didactică în cadrul învățământului superior prin care studenții fixează și adâncesc cunoștințele predate la curs sau execută lucrări practice sub conducerea unui profesor.", asta e la facultate, dar e doar un curs practic, in timp ce altele sunt doar teoretice.

| angus35 a răspuns (pentru Mădă0611):

Te rog nu vorbi daca nu stii. Poate ca la ortodocsi facultatea si seminarul sunt doua lucruri distincte.La alte confesiuni lucrurile stau diferit(Dallas Theological Seminary, Institutul Teologic Penticostal din Bucuresti etc.)

| casian_6565 a răspuns:

Inainte daca faceai seminarul puteai sa fi hirotonit dar acum ai nevoie de facultate ai nevoie de scoala ce zici la predica glume?

| Christel a răspuns:

Depinde ce drum vrei să urmezi.
Dacă vrei să te călugăreşti, după vreo 5-6 ani de călugărie, poţi fi hirotonit ieromonah, adică preot călugăr. Şi asta fără să ai facultate, dar îţi trebuie măcar un liceu, indiferent care. Poţi să fi făcut şi Liceu' Auto.
Dacă vrei să te căsătoreşti şi să fii preot cu familie, îţi trebuie facultate.
Nu-i asculta pe alţii, că te duci la secte sau mai ştiu eu pe unde, că sectele nu au preoţi, ci doar nişte caricaturi. Numai catolicii au un fel de jumătate de preoţi, dar nici ei n-au preoţi pe de-a-ntregu'.
Preoţii adevăraţi pot fi găsiţi numai în Creştinismul Ortodox.

| Naghy a răspuns:

Hristos a inviat doamne ajuta.si bine v-am gasit interesant subiect si dialog si foarte bine face-ti probabil ca foarte multi dintre noi se inasc cu dragostea si har de a fi szlujitorul Domnului Iisus hristos k.si in cazul meu insa ani foarte multi de studiu scarbeste sufletul si duhul din noi fratilor eu sant nascut crescut in biserica la poriu vorbind cunosc raspunsurile szlujbelor si ale docmelor rugaciunilor etc insa am refuzat scoala pana la terminarea claselor a 8 pe motiv de scarba foarte multi ani de invatat va da-ti seama sa faci 10-15 ani de scoala iesi scarbit din seminar si facultate nu iesi cu oare cum o oftica ani consumati si bani unde a-ti mai este dragostea si harul iubirea si smereni pentru sufletele celor fericiti sau ne fericiti insa de ceva vreme am decis ca dragoste mea sa nu moara mi-am fc propriul altar intr-una din camerele mele rugandu-ma pentru fel si fel de cauze din cercurile de socializare smerindu-ma cu sufletul si inima in a posti cel putin doua zile pe saptamana ne trecut cu fire a cate 10 ore decat supra traind cu apa de foarte multe ori si poate de foarte putine ori cu un pic de paine prezenta lui dumnezeu si harul sau divin nu consta in haine stralucitoare si in ani multi de citire si tocilarit si in dragostea desavarsita fata de bunul si iubitul Iisus hristos care prin tatal este cinstit si szlavit si inchinat intr-una sfanta si apostoleasca biserica unde biruim iertarea pacatelor si viata veacului ce va sa vie in veci amin.doamne ajuta.