| Magie2525 a întrebat:

Bună TPU, Coranul a fost dictat, în întregime, de către Mahomed?

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ceea ce distruge aceste pretentii e https://ro.wikipedia.org/wiki/critica_surselor

Orice carte sfanta a avut mai multe variante de redactare/copiere de mana si ar fi absurd pentru credinciosi sa sustina ca toate acestea au fost la fel de inspirate.

Cam fiecare a cincea fraza din Coran nu are niciun sens in limba araba. De aici si frica musulmanilor de traducerea Coranului, care da in vileag acest fapt. De ce exista aceste fraze fara sens? Pentru ca au existat mai multe variante de Coran, un calif s-a prins de asta si le-a cerut savantilor sa produca o singura versiune oficiala, dar se vede ca ei nu au putut face aceasta treaba suficient de bine.

| mODIN a răspuns:

Nu a fost dictat, ci recitat si invatat pe de rost in timpul vietii sale. La mult timp dupa moartea lui, Usman (calif/rege in perioada aia) a adunat oamenii care aveau pasaje din mesajul lui Muhammad memorat si le-a pus in scris.