| anonim_4396 a întrebat:

De ce este Hinduismul cea mai frumoasă religie și de ce este bine să ne convertim la aceasta? Stiti unde as putea sa studiez online scrierile sacre ale Hinduismului? Multumesc.

36 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Interesant. "Cea mai frumoasa"... De parca frumusetea religiei ar trebui sa fie criteriul dupa care sa ne-o alegem. Eu stiu ca la capitolul religie trebuie cautat ce e corect, trebuie gasita cea mai apropiata de adevar. Daca cineva inventeaza o religie frumoasa, care sa iti placa, l-ai urma, ai urma religia lui?

| ania a răspuns:

Cea mai frumoasă e religia creștină pentru că e religia Creatorului,

| Werrich a răspuns (pentru ania):

Părerea mea este ca e vorba despre geografie: dacă erați născută în Turcia credeați în Allah și Profetul Mahomed, dacă erați din Nepal îl slaveati pe Buddha. De ce? Pentru ca asa ati fost educata de părinți, legea obișnuinței.

| ania a răspuns (pentru Werrich):

Nu e vorba de geografie. Nu cred că cineva se gândește serios că atomii de pe pământ au apărut în fiecare zonă geografică în funcție de credințele religoase referitoarea la cosmogeneză din fiecare zonă în parte. Cred că în adâncul conștiinței noastre toți suntem de acord că universul trebuie să aibă o cauză unitară, pentru toți atomii din univers.

| RAY a răspuns:

Toate poveștile cu zeii sunt fantezi, merita sa te interesezi de ele, mie imi place ca iti alegi zeitatea, ai libera optiune e o religie panteista

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Findcă nu este. Iar dacă te-ai născut și trăiești aici, convertirea aceasta nu îți folosește la nimic.

| Werrich a răspuns (pentru sadrian46):

Europa are in present 1.3 milioane de adepti ai Hinduismului. Pana in 2050 se va mari numarul acestora, ca urmare e emigrarii.

| sadrian46 a răspuns (pentru Werrich):

Și mult mai mare număr de adepți ai islamului. Numărul acestora va deveni copleșitor mult mai repede, ca urmare a emigrării.

| Werrich a răspuns (pentru sadrian46):

Pe langa emigrare aveti in vedere si faptul ca un cuplu de musulmani fac cati copii le da Allah, nu 1 sau 2 ca majoritarea crestinilor. Plus miile de convertiri la islam. In Suedia limba araba este a doua limba vorbita.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ce inseamna sa te convertesti? Poti sa faci absolut ce vrei in viata si fara acesti termeni. Poti sa aplici ce fac ei acolo si fara sa fii cu numele.
Daca cineva este crestin ortodox inseamna ca nu poate sa studieze si alte religii si sa aplice ce fac ei, daca nu se "converteste"?

Nu este un card premium sau ceva.

Este bine, este rau. e relativ. Bine din ce punct de vedere zici?
Cum am zis, studiaza ce vrei, fara sa o dai in aceste "convertiri" indiferent de ce apartii. O sa vezi ca oana la urma, toti suntem uniti.

| CostinAlamariu a răspuns:

O religie care iti spune ca întreaga realitate este o iluzie? Mda, pare foarte logic

| Werrich a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Scripturile hinduse ne amintesc de acest fapt atunci când compară lumea cu o iluzie. Este o iluzie pentru că ascunde adevărul și se revelează diferit de fiecare dată când o percepem." Este vorba despre conceptul "Maya"
https://www.hinduwebsite.com/hinduism/essays/maya.asp

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Werrich):

Scrie negru pe alb. Lumea este o iluzie. Daca realitatea este o iluzie cum mai putem rationa ceva? Toata logica noastra s-ar duce pe apa sambetei. Intr-o lume in care totul e maya ar fi imposibil sa distingem adevarul de minciuna.

Btw recomand cartea "Christ, the eternal Tao" unde conceptul filozofico-religios de Tao este comparat cu Logosul din Crestinism. Destul de interesanta comparatie si mult mai indreptata spre cunoastere decat spre "iluzie".
Ce au in comun helenismul, filozofi dao si crestinismul? Pai nu foarte multe, dar un element principal ar fi ideea de Logos divin (echivalentul aproximativ chinez fiind Dao) care sta ca fundament pentru cunoastere, lucru pe care nu il ai in filozofia hindusa. Nu ai un principiu divin care sta la baza ratiunii, in schimb ai o lume iluzorie care nu poate sustine ratiunea. Legile fundamentale ale logicii nu inseamna nimic daca "maya" este pe bune.

| PainTech a răspuns:

In primul rand nu am hotărât dacă "este cea mai frumoasa religie", intrebarea "de ce" nu are sens.

După ce criterii obiective hotărâm care e cea mai frumoasă religie?

| Werrich a răspuns (pentru PainTech):

Acestea sunt criteriile mele:
1. Vechimea si originalitatea;
2. Conceptele promovate;
3. Metodele de eliberare de suferinta;
4. Interesul crescut al europenilor pentru religiile orientale (Jainism, buddhism, Hinduism), pentru yoga, meditatia transcedentala, tantra.

Mai erau pe aici niste persoane interesate de Hinduism big grin

| Werrich a răspuns:

Hinduismul este mai credibil decat basmul cu evreul.

| Meme10Memu a răspuns:

E o religie falsa. Dumnezeu e o persoana.

| Werrich a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai Dumnezeu este Brahman, Spiritul Cosmic Suprem.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Werrich):

Brahman e impersonal si nu implica inteligenta. Inteligenta caracterizeaza o persoana. Cand ne referim la aparitia ADN.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu este cea mai frumoasa si nu are un fir in timp definit sau posibil de urmarit, Biblia ne ofera detalii clare, date in timp, Hinduismul insa, nu ofera mai nimic.
O credință distinctivă la Hindu este că ei cred că totul posedă o parte a lui Dumnezeu, de aceea Dumnezeu persistă atât în ​​bine cât și în rău. Creștinii cred că Dumnezeu nu a creat răul, ci a creat libertatea de a alege omenirea și că libertatea include posibilitatea de a face rău.
Creștinismul este o credință în Isus Hristos, care a fost răstignit acum două mii de ani pe Golgota, Ierusalimul, care este răspândit acum peste tot în lume. Hinduismul este o religie care este mărturisită de 70% din populația indiană, dar are și adepți și în alte țări. Acum, să ne amintim că creștinismul este religia mai mare a lumii, în timp ce hinduismul este numărul 3. Diferența principală dintre aceste două religii este că creștinismul recunoaște un Dumnezeu omnipotent în trei persoane, în timp ce hinduismul are în rădăcini mii de zei.
O altă diferență majoră între hinduism și toate celelalte religii (inclusiv creștinismul) este că hinduismul este o "religie în evoluție". Ritualurile sale progreseaza. O religie care nu are fondator, ca Isus Hristos, care este partea centrală și vitală a creștinismului. Deci, nu puteți găsi un punct în timp când a început hinduismul sau când au început practicile spirituale.

| Werrich a răspuns (pentru Irinel15123532):

Și în hinduism există o Treime ce se numește Trimurti/Trideva și este compus din Shiva, Vishnu si Brahman.

| Werrich a răspuns (pentru Irinel15123532):

Creștinismul are mai mulți adepți din cauza masacrelor comise de închizitia catolica, de conchistadori, fiind impus cu sabia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am o cunostinta care s-a trecut la religia hindusa. Am fost cu ea la templu, a fost frumoasa experienta dar atat. Daca vrei o intreb pe ea ce si cum.

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos pentru sprijin, v-as ramane recunoscator.

| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

Cu placere.O s-o intreb.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti femeie sau barbat?

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt barbat si am 30 de ani.

| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

Bun,ii spun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

I-am scris pe WhatsApp. Nu e online acum asa ca atunci cand imi raspunde iti trimit un mesaj privat aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine a afirmat aşa ceva?! Nu e nici pe departe cea mai frumoasă, nici cea mai adevărată.

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

Este frumoasa, nu a fost impusa cu sabia precum isusismul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt de acord cu "e o religie frumoasă" până la un punct, și acela este politeismul, dar și până acolo una din Vede o neagă și este acceptata trinitatea crestinismului ca un adevăr absolut.

| CatalinB11 a răspuns:

Orice religie este buna, atat timp cat iti aduce liniste interioara. Cea mai frumoasa dintre ele, este greu de zis deoarece, un musulman o sa vada in Islam frumusetea, un crestin in crestinism, etc. Cea mai extensiva lucrare scrisa in legatura cu si despre religii apartine lui Mircea Eliade, "Istoria religiilor". Poti incerca sa citesti acele lucrari pentru a-ti forma o idee despre ce presupune fiecare religie. Cei mai multi dintre noi, credem in religiile in care am fost invatati de mici sa credem dar, odata ajunsi la maturitate, ne putem alte religii daca simtim ca acelea ne aduc mai multa liniste sau pur si simplu ne simtim atrase de acestea. Sfatul meu, deci, este sa citesti un pic mai in detaliu, sa vezi ce presupune, sa incerci sa experimentezi in persoana, dupa care sa tragi o concluzie benefica tie. Toate cele bune!

| Zosima123 a răspuns:

Hindușii și budiștii se închină diavolului... Ai idoli... De ce e mai 'frumos" hinduismul?
Deoarece te închini la curvarul de krishna? Curvar cioban care a curvit cu toate fecioarele pe câmp... Sau te închini la diavolul acela cu cap de elefant?

Nu uita, Hristos este Adevăratul Dumenzeu!
'dumnezeii" altor neamuri sunt draci.

| Werrich a răspuns (pentru Zosima123):

"'dumnezeii" altor neamuri sunt draci."
Pai Isus născut Yeshua nu a fost român, a fost evreu, deci aparținea de neamul lui Israel. Apostolii nu erau români, ci evrei. Ce treaba au românii cu Israelul? De ce dumnezeii lui Israel nu sunt draci?

| Werrich a răspuns (pentru Zosima123):

Brahman este Constiinta Suprema din Hinduism, nu Krishna.