| What01 a întrebat:

Bună TPU, este păcat dacă am băut energizant hell?

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu, nu este pacat DAR stiu pe cineva care a avut nevoie de TRANSPLANT de esofag din cauza ca in fiecare dimineata avea obiceiul sa consume energizant. Din fericire unchiul sau avea potential financiar si a scapat.

| J0B0MAT a răspuns:

Da.Trebuia să bei heaven.

| doctorandus a răspuns:

Bauturi cu cafeina (in afara de cacao) trebuie sa bei abia dupa varsta de 20 de ani. Iar zaharul in exces face rau.

| Celcestietot a răspuns:

Nu este. Parerea mea.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun. Dupa parerea mea, orice te distruge nu este bun.
https://www.libertatea.ro/......os-1134729

Sunt periculoase, eu personal cand am citit despre ele acum ceva timp, nu am vrut nici macar sa mai ating unul, cand am vazut ce contine si ce efecte are asupra organismului nostru, de ce nu iei un mar in schimb? Apa, fructe, sport (alergare, nu ma refer la sala de forta, alergarea este mai mult decat suficienta), asa mentii corpul sanatos si energic si in forma maxima.
Nu stiu daca este pacat, dar clar nu este sanatos.

| Octavian199 a răspuns (pentru J0B0MAT):

rolling on the floor

| Panamax a răspuns:

Este pacat de tine.

| anonimg a răspuns:

Hell-ul este în mulți, cu sau fără energizant. Energizantul doar a mărit hell-ul care va distruge trupul și apoi și sufletul.

| milan9 a răspuns:

Dar... daca esti crestin si,... in loc de semnul crucii porti semne dracesti e oare pacat? thinking
Hmm. Deductia ta ce spune?

| pacatosulBogdan a răspuns:

Vorba parintelui Nicolae Steinhardt, niciodata nu ne-a cerut Hristos sa fim prosti, ci ne-a cerut sa fim "intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii" (Matei 10, 16). Iar Sfantul Apostol Pavel ne-a spus: "Fratilor, nu fiti copii la minte. Fiti copii cand e vorba de rautate. La minte insa, fiti desavarsiti." -1 Corinteni 14, 20
Cum sa fie bine sa ne otravim?!? Biblia inca spune in Psalmul 33: "Fereste-te de rau si fa bine; cauta pacea si o urmeaza pe ea".(v.13)

| Helper07 a răspuns:

Da, este nesanatos iar trupul tau este Templul Duhului Sfant deci ai datoria sa-l menti curat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Un mar nu te ajuta cand esti obosit/somnoros. Se spun ca energizantele nu sunt bune, insa nici nu mori de la ele, daca le consumi moderat 1doza de 0, 25/zi n-are absolut nimic.
Cunosc pe cineva, de vreo 15 ani zilnic bea zilnic 2-3 energizante, + 0, 5-1 L de cafea.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, trebuia sa bei altceva mai tare rolling on the floor