| Mirunikaa02 a întrebat:

funda la cel mai bun raspuns si cel mai rapid! cine imi poate zice cauza ce a determinat aparitia pacatului stramosesc!

Răspuns Câştigător
| AndressAndreea a răspuns:

Acest pacat a aparut datorita lui Adam si a Evei, care au mucat din fructul din Pomul Cunoasterii Binelui si Raului, deoarece D-zeu le.a zis sa nu o faca.

12 răspunsuri:
| beaa a răspuns:

Din cauza faptului ca Eva a fost ademenita de sarpe si a mancat din pomul cunoasterii a binelui si a raului, iar apoi i-a dat si lui Adam desi Dumnezeu le-a spus sa nu manance din acel pom.

| Himera a răspuns:

Ispita, curiozitatea, dorinta de a deveni superior si de a incalca legile.

Răspuns utilizator avertizat
| 1Simona a răspuns:

Adam a mancat marul (fructul interzis) indemnat de Eva. Asa tin eu minte thinking

| Miyuko a răspuns:

As avea doua raspunsuri la aceasta intrebare:
1.Din punct de vedere religios,stim cu totii ca la baza originii noastre stau Adam si Eva,creati de Dumnezeu,care au fost ispititi de catre diavol,deghizat in sarpe, sa manance din marul interzis, iar acest fapt a avut ca si consecinta alungarea lor din Rai, pierderea vietii lor vesnice si nasterea pacatului stramosesc.
2.Dar daca ar fi sa analizam aceasta problema din punct de vedere filosofic,am ajunge la urmatoarea concluzie: omul este creat din trup si suflet,trupul fiind numai o cusca ce tine captiv sufletul,iar daca aceasta "cusca" este distrusa,sufletul nostru ar fi liber; acest suflet,are puterea de a alege intre pasiune(diavolul),vointa(onoarea) si ratiune(Dumnezeu).In cazul lui Adam si al Evei a dominat pasiunea,care i-a dus la pacat, nu au gandit rational, iar vointa lor i-a tras in "jos" deoarece s-a bazat pe puterea pasiunii si nu a ratiunii.

Sper ca te-a ajutat raspunsul meu.

| GabiiHaș a răspuns:

Adam si Eva nu au ascultat de Dumnezeu.

sarpele(diavolul)a indemnat-o pe Eva sa manance din pomul oprit iar aceasta a mancat.ea l-a indemnat pe Adam sa manance si el iar ei au vazut ca sunt goi.
s-au ascuns de Dumnezeu iar El i-a intrebat:"Adame,unde esti?"la urma lui:"Sunt gol,si mi-e rusine" Dumnezeu:"Dar,de ce ai mancat din pomul oprit?" "Femeia pe care tu mi-ai dato,m-a indemnat."la care femeia,aratand spre sarpe:"El m-a ispitit."

Dumnezeu le spune"Ca pedeapsa,tu,barbate,vei lucra sin greu castigandu-ti banul,tu femeie,vei lucra in gospodarie,vei naste TU copii iar tu sarpe, vei fi calcat pe cap de catre copii lor, iar tu ii vei musca de calcaie."

| GabiiHaș a răspuns:

No dic la ea cui ii da funda...

| Blagandrey a răspuns:

Salut! Cauza care a determinat pacatul stramasosc este curiozitatea Evei ispitita de aghiuta de a manca din Pomul Cunoasterii a binelui si a raului. Dumnezeu atunci i-a pedepsit trimitandu-i pe pamant ca simpli muritori ramanand cu pacatul stramosesc. Sper ca te-am ajutat tongue

| fabyzor a răspuns:

Pacatul stramosesc este acea nesupunere a Evei si a lui Adam in fata lui Dumnezeu cand cei doi mananca din pomul Binelui si Raului, desi Dumnezeu le-a spus sa nu faca acest lucru!

| pinkpanther395 a răspuns:

Pacatul stramosesc este cel pe care il mostenim de la Adam si Eva si conta in faptul ca Eva a muscat din mar iar Adam la fel. Acesta este pacatul ce se transmite din generatie in generatie si se spulbera la botez :*

| BillyBoy a răspuns:

Persoana lui Adam a facut natura umana pacatoasa, iar natura umana pe care o primim este cea care ne face si pe noi purtatori de pacatul stramosesc. Noi nu suntem vinovati decat prin vinovatia naturii din noi, care la randul ei, nu este vinovata decat prin vointa primului om, in care natura se afla intreaga. In Adam a cazut intreaga natura umana. Noi ne nastem cu acest pacat nu pentru ca am pacatuit personal in Adam, ci pentru ca ne nastem cu o natura umana primita de la Adam.Noi primim existenta noastra de la sau prin mijlocirea primului om, caruia Dumnezeu i-a dat o natura curata. Noi primi natura umna pe care Adam a imbolnavit-o.
Pentru Dumnezeu, dupa ce Adam a cazut, in afara de aducerea nostra la existenta prin Adam, ar mai fi ramas alternativa sau sa ne dea fiecaruia o existenta curata in mod separat sau sa nu mai lase lui Adam posibilitatea sa se inmulteasca. Dar nici una din aceste parti nu este de preferat. A fi adus pe fiecare om la existenta ca pe o entitate singuratica detasata de comuniune, ar insemna a crea o fiinta lipsita de orice spiritualitate.A opri pe Adam sa se inmulteasca ar fi insemnat pentru Dumnezeu sa-si anuleze planul creatiei din cauza lui Adam.Aceasta a insemnat sa accepte ca oamenii prevazuti sa se nasca din Adam sa se nasca cu pacatosenia lui Adam.

Adica mai pe scurt : a mancat din marul otravit si asa a aparut pacatul stramosesc. sper ca ti'am fost de ajutor. funda?happy

| IuCe a răspuns:

Neascultarea!