| anonim_4396 a întrebat:

maine as vrea sa merg la spovedanie si nu imi aduc aminte de prea multe pacate,nu stiu cum sa mi le aduc amine,imi aduc aminte doar de cateva si de restul nu stiu cum sa fac sa le spun, daca imi puteti da aici ceva ol ista sau ceva de genul cu pacate care ar trebui spuse la spovedanie thinking
As vrea sa fiu sincer si sa spun tot

Răspuns Câştigător
| Westfalia a răspuns:

Pacatul e o formă psihologică,introdusă de dogma iudeo-crestină,cu scopul de a te simtii vinovat!
Gandeste-te! Dintre miliardele de spermatozoizi,care s-au cuplat cu ovulul matern a invins doar unul. Acela esti tu! De ce trebuie sa te simti vinovat? Viata este o calatorie,o experienta, nu trebuie sa ne atasam de nimic ce este trecător! Bucura-te si fii fericit, restul sunt conceptii, preconceptii, care nu au nici o legatură cu Divinul!

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cand gresesti e bine ca sa-i spui lui Dumnezeu ceea ce ai facut, sa-ti ceri sincer iertare, si sa te straduiesti sa nu mai faci acel lucru

| Lizzu a răspuns:

Aha...
O iei ca mine cand mai demult incercam sa inventez "pacate" doar pentru a avea ce marturisi preotului la spovedit...

Mare greseala faci...de ce-ti pui in carca pacate? se pare ca-ti place sa ai pacate si mai ales te fortezi sa ti le amintesti?

Stai, domne, linistit/a!
Spune-le doar pe cele cateva pe care ti le amintesti si nu e nevoie de mai mult ca nu esti criminal in serie, pe bune acum.

Nu te agita. Oricum nu o sa tina mai mult de 5 minute.

| AnnaMaria27 a răspuns:

Esti copil! Ce pacate grave poti avea?
Spun asta pentru ca am vazut in nickname-ul tau '99 si presupun ca reprezinta anul nasterii tale, nu? big grin

| Dutzu18 a răspuns (pentru AnnaMaria27):

Da,ai dretate, dar nu stiu, sa nu zica ceva ca numa aatea pacate ai laughing

| AnnaMaria27 a răspuns (pentru Dutzu18):

Singurul sfat pe care ti-l pot da este ca, dupa fiecare pacat facut, sa il treci pe o foaie pentru a nu-l uita. Iar la Sfanta Taina a Spovedaniei sa vii cu acea foaie!winking

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Normal ca cea mai usoara metoda este sa te ascunzi. Dar rezultatele sunt pe minus.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Exista in biserica o carte numita indreptar de spovedanie care iti aduce aminte de tot ceea ce ai gresit, dar tu dai funda celui mai magulitor raspuns care te pregateste de iad, la ce ai mai postat intrebarea daca nu doresti sa te indrepti