| anonim_4396 a întrebat:

ce pacate trebuie spuse la Sf Spovedanie?
multumesc! dundita

13 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ce pacate trebuie spuse la Sf Spovedanie?
Care este rolul spovedaniei, care nu are nimic sfânt în ea?

Nu spui nimic sau inventezi niște păcate minore, dacă chiar te obligă rudele să frecventezi biserica și să mergi și la spovedanie.

Păcatele nu au iertare și nu știu de ce m-aș duce să mă spovedesc, la un nenorocit de popă.

| MMihai a răspuns:

A păcătui înseamnă de fapt, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet.

Chestia drăguță este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context.

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul acțiunilor și non acțiunilor umane.

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Caută să nu păcătuiești în general.

Că păcatele nu au iertare.

Sunt și religii mincinoase care vorbesc despre iertarea păcatelor.

( Nu există burete pentru șters /spălat păcatele/radieră pentru șters păcatele, iar dacă vrei să cumperi „ indulgențe",, este ca și cum ai arunca banii la gunoi".)

Iar păcatele tale vor atârna ca niște pietre de moară în toate planurile existențiale prin care va trece sufletul și spiritul tău.

Tot păcatele tale vor implica / vor genera o predestinare mizerabilă, în toate existențele tale ulterioare, cu trup material.

| MMihai a răspuns:

Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de agini: 144), Cărți despre daoism (taoism ), islamism, mozaism, despre cultul bahai, despre creștinism, etc + ce găsești pe Internet despre religii și filozofii teiste și ateiste. Nu am citit „Tratat de istoria religiilor", „De la Zalmoxis la Gengis Khan", „Sacrul si profanul", a apărut de același autor Mircea Eliade și cel puțin o carte despre yoga.etc. dar dacă le găsești poți să le citești și pe alea.
Au fost traduse în românește: Biblia Hazlia- care parodiază Biblia, dar râzi dacă o citești -, Originile Creștinismului, de George Ory, despre miturile Greciei Antice, despre religia vechilor Egipteni, despre islam, Bhagavad Gita, Coranul, Tao Te Ching, Dao De Jing, or Daodejing etc.
Este bine să citești despre toate credințele și despre toate religiile, dar asta nu înseamnă să neglijezi lucrurile mult mai serioase : matematica, fizica, chimia, despre calculatoare, limba engleză etc.

| Laura a răspuns:

Nici unul, dar dacă vrei, le poți spune pe cele pe care le-ai făcut. Logic, nu?

| Danutza27 a răspuns:

Exista un ghid de spovedanie cu toata liota de pacate, alegi de acolo dar o sa se zbirleasca parul pe tine ca pe motan.Cum fac eu inainte sa ma duc la Spovedanie postesc api ma rog ca Dumnezeu sa il intareasca in har pe Parinte si ma duc la preot si incep sa insir toate relele facute dar incep cu cele de capetenie care ma supara cel mai rau si gata. Poate uit din ele ca de om sunt si eu pai cind ma duc la Biserica si stau de vorba cu parintele ii explic Parinte pai am mai facut si aia si ailalta dar uitasem de ele.Ideea care este in primul rind la spovedanie omul marturiseste ca a gresit si asta echivaleaza cu un legamint ca parasesti calea pacatului si te indrepti.Asta este esenta. Pune si tu un batic in cap te imbraci decent si du-te la Preot si ai sa vezi ca nu te jupoaie de vie ai cuvintul meu si nici Biserica nu cade pe tine.Nu te lua dupa fraieri ca "Religia dauneaza grav sanatatii" ca nu mai gaseai picior de crestin. Este bine sa ai un Duhovnic si mult ai de cautat pina il gasesti si la el sa apelezi mereu el sa te ghideze in viata spirituala, la el gasesti raspunsuri la necazurile tale

| MasterOfDisaster a răspuns:

Toate pacatele.

| Merry24 a răspuns:

Cele care le ai pe suflet si consideri ca te vor ajuta sa fii liber si sa nu le mai faci, dar nu intra in detalii ca poate primesti vreo cruce in cap.

| Mirceamrc a răspuns:

Ce prosti sunteti ii ziceti "pacatele" pe care orice om le face la un jegos de popa felicitari

| AliceIDK a răspuns:

Trebuie sa spui toate pacatele pe care le-ai facut. Daca nu ai dat drumul unei pasari; daca ai omorat fara sa vrei o vietate mica. Daca ai suparata parintii daca ai facut lucruri rele. In acest mod, D-zeu de va ierta > happy

| muzicalBoX a răspuns:

Totate pacatele

| me1me a răspuns:

Toate pe care le ai.
Ajuta-ma cu un vot, te rog! http://econcurs.com/concurent-Sorina.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toate! Ca sa iti fie mai usor, cumpara-ti un Indreptar pentru Spovedanie. Costa mai putin de 5 lei happy Iti iei o foaie si un pix si iti faci lista. Si asa, cu lista pregatita, mergi la preot si o citesti. Asta ca sa nu uiti ceva happy

| kkkk a răspuns:

Pai toate pacatele( ma refer la ce ai facut tu rau) ai mintit, ai furat, ai omorat( ma refer la animale: caini, pisici etc) sau ce crezi ca ai facut tu rau sa il supere pe Dumnezeu. Sti ca daca nu spui la spovedanie toate si ascunzi anumite lucruri este si mai rau nu? fundita? happy. Sper ca ti-am fost de folos