| nelu88 a întrebat:

Tocmai am publicat un articol, despre care este cea mai raspandita religie. Sunt sigur ca crestinii vor spune ca crestinismul, este cea mai raspandita religie.

Intrebarea mea este: Oare e crestinismul?

Articolul il puteti citi: http://oareeasa.wordpress.com/2013/03/30/oareecrestinism ul/

34 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sigur ca noi crestinii suntem cei mai multi.http://crestiniiazi.wordpress.com/2011/01/02/crestinism-statistici/

| nelu88 explică (pentru EmaS):

Sti cand scriam pe blog eram 100% convins ca ai sa raspunzi astfel.
Citeste articolul, si ai sa te surprinzi un pic.

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Nu am de ce. Credinta mea a ajuns la maturitate. Nimeni si nimic nu ma poate convinge contrariul.

| nelu88 explică (pentru EmaS):

Crestinismul este format din aproape 30 de confesiuni care se bat cap in cap una cu alta... oare asta e maturitatea?
Faptul ca tu refuzi sa citesti un simplu post care poate fi adevarat, ne arata putina ta credinta in crestinism. te temi sa descoperi alte lucruri decat cele ce va spun pastori, preoti, etc.

| C0nstantin a răspuns:

Mai corecta e orice alta religie decat crestinismul. Fiecare ramura a crestinismului sustine ca e cea corecta fiecare il interpreteaza altfel atat pe Dumnezeu cat si pe Iisus. Daca te uiti si te iei dupa ei Iisus s-a nascut odata pentru toti si a murit de mai multe ori pentru toti. Degeaba e cea mai raspandita nici una din religii nu ofera o dovada credibila ca divinitatea lor suprema e cea adevarata si e cea in care ar trebui sa crezi. Toti vin cu marturii in urma unor come sau morti cerebrale si interpreteaza visele ca pe niste minuni sau viziuni cu sfinti.

| nelu88 explică (pentru C0nstantin):

Corect ce zici tu happy despre EmaS si despre crestinism. nu stiu daca ai citi articolul care se termina astfel

Daca dumnezeu exista si este numai unul atunci consider ca toti oamenii ar fi trebuit sa il cunoasca doar pe el. Dar noi avem zeci de dumnezei pe pamant. Asta datorita faptului ca fiecare civilizatie, de la triburi la imperii, si-a creat propriul dumnezeu in functie de istoria, traditiile si obiceiurile ei. Daca avem numerosi dumnezei si dintre acestia doar unul este cel adevarat, asta inseamna ca toti ceilalti sunt nascociti.

De ce nu ar fi dumnezeul ortodox cel nascocit? Mi se pare o deosebita nesimtire ca adeptii unei religii sa spuna si sa incerce sa convinga adeptii altei religii ca ceea ce cred ei este eronat, toate astea bazandu-se pe argumente subiective ce tin strict de invataturile lor, nu pe argumente concrete ce nu pot fi contestate.

| Mădă0611 a răspuns:

Buna!
1. Pentru ""Dumnezeu" a fost scris deliberat cu "d" mic" o sa ajungi in iad. devil
2. Degeaba e crestinismul daca e impartit in vreo 36-37 de mii de secte rolling on the floor, nu doar 30, astia batandu-se intre ei, din iubire.
3. "Dacă boii și caii ar avea mâini, caii și-ar desena chipuri de zei asemenea cailor, boii asemenea boilor"
4. Ma uit acum la Gandhi (1982) (pauza de masa big grin) si mi s-a reconfirmat ca nu exista crestin adevarat (crestinism = iubire, cica). De fapt, daca te uiti atent la ce invata crestinismul, o sa vezi ca se contrazice, deci nu invata nimic, nu? +1 - 1 =? "Iubeste-ti aproapele" - "cine nu e cu mine e impotriva mea"/"Iubeste-ti vrajmasul" - "Şi de te sminteşte mâna ta, tai-o..." (Marcu 9:43), si daca te sminteste vrajmasul?

Religia ar fi atat de comica daca n-ar fi tragica.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Da de aia e asa buna lumea e ca e crestina asa e

| RAY a răspuns:

Logic ca crestini sunt cei mai multi, doar traim intro lumea sfanta plina de sfinti

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Omul te-a rugat sa citesti un articol, iar tu refuzi pentru ca esti "matura" din punct de vedere religios?, ok...

| nelu88 explică (pentru Mădă0611):

Cu siguranta voi ajunge in iad mada, si voi arde vesnic in foc si pucioasa rolling on the floor

| Angel0 a răspuns:

"In concluzie, daca intrebam 68% din oamenii Pamantului ce parere au despre crestinism ne vor spune..."
I-ai intrebat ce parere au sau ai tras concluzia asa ca sa te afli in treaba?
Confunzi crestinismul cu ortodoxia:
"Uite asa ajungem la concluzia ca ortodoxismul nu este deloc confesiunea majoritara pe planeta"
dar in titlul articolului intrebai de crestinism.
"Daca tot e sa existe o divinitate, de cenu ar fi Allah aceea"
Allah inseamna Dumnezeul.Este acelasi Dumnezeu al lui Avraam de aceea se numesc religii avraamice sau nici macar asta nu stiai.
Data viitoare inainte sa publici ceva informeaza-te mai bine.

| nelu88 explică (pentru RAY):

Eu stau in dubi happy de ce afirimi ca crestini atata timp cat nici un cult nu e de acord cu oricare dintre cultele apartinatoare crestinismului =?=
Fiecare are o parere diferita fata de alti. simplu exemplu:
ortodoxi si martorii lui iehova: amanoua sustin ca detin adevarul dar au practici si ritualuri diferite ( ca ne aflam in apropierea pastelor) la martori se sarbatoreste doar cina cea de taina si doar cei alesi (144000 de martori ) pot manca din paine si bea din vin...
ortodoxi se imparatasesc de cate ori vreau ei pe an si poate sa bea din vin si manca din paine ori cine este botezat si spovedit...
Am dat un simplu ex... dupa cum vezi nu au aceeasi credinta. atunci de ce ii pui laolalta? eu cred ca fiecare ar trebui sa se distinga bine intr-o confesiune si alta. Nu crezi?
Nu e corect ca un ortodox sa zica noi crestini suntem cea mai raspandita religie. Pentru ca nu este adevarat. De ce ii pui la numaratoare si pe cei pe care ii consideri pagani si nu zici noi ortodoxi sau penticostali suntem atatia,,,

| 7Dany a răspuns:

Crestinismul nu e o religie in primul rand. Ca sa vezi ce o religie trebuie sa treci mai intai prin DEX. Si in al doilea rand, conteaza cati anume adera la o anumita credinta? Nu vad rostul articolului tau.

| C0nstantin a răspuns (pentru nelu88):

Am citit articolul din cap in coada ai foarte multa dreptate dar eu is de parerea ca toate divinitatile sunt un produs al imaginatiei umane. Istoria ne prezinta ca de-alungul timpului oamenii au atribuit zeitatilor fenomene pe care in acel moment nu le puteau explica (vezi zeii egipteni, romani, greci, vikingi etc.), iar in momentul cand acele fenomene puteau fi explicate clar si cu dovezi in timp credinta in acele divinitati se pierdea facandu-se loc altor divinitati carora la randul lor li se atribuie fenomene inexplicabile momentan ex: lui Dumnezeu i se atribuie viata de dupa moarte, rai-ul etc, la fel in cazul lui Allah.

| nelu88 explică (pentru Angel0):

Nu, nu i am intrebat personal, dar fi sigur ca daca intrebi un musulman sau un ateu despre crestinism, nu il va lauda fi sigur.
Daca zici tu ca eu confund crestinismul cu ortodoxismul, de ce toti preoti orto. zic ca orotdoxisimul este credinta adevarata si e ce a mai raspandita?

Daca zici tu ca e acelasi dumnezeu, de ce diferea dumnezeul din biblie cu cel din coran? De ce unul da unele legi si altu altele?

Incerc sa ma informez cat pot de mult. De aceia public lucruri si le arat si altora. poate cineva care a studiat mai mult ca mine aduce un aport mai bun; si asa ne informam si invatam cu toti happy

| Angel0 a răspuns (pentru nelu88):

Tara asta chiar are nevoie de persoane care sa scrie si sa-i invete si pe altii.Ai putea sa te asociezi cu raymusic sau alt ateu la fel de dotat in ale scrisului, si sa publicati o revista sau un ziar.Tu scrii si el corecteaza si invers.Sunt sigur ca va avea succes.Toata treaba este sasi dai interesul.

| nelu88 explică (pentru 7Dany):

-Creștinismul este una din cele trei religii monoteiste contemporane, alături de iudaism și islam. Considerând împreună catolicii, protestanții și ortodocșii sub eticheta globală de "creștini", religia acestora este actualmente la nivel mondial cea mai importantă din punct de vedere numeric. Islamul, cealaltă religie monoteistă derivată din tradiția religioasă iudaică, este a doua ca pondere numerică a adepților în lume.

-Religia este credința în supranatural, sacru sau divin, și codul moral, practicile de ordin ritual, dogmele, valorile și instituțiile asociate cu această credință. În cursul dezvoltării sale religia a luat un imens număr de forme în diverse culturi sau persoane.

Eu asta stiu, acum daca o fi alt fel, am spus mai sus, scriu si postez ca sa invat.

Pe mine ma doare in cot de cati membri are unu sau altu dar mi ciuda cand se lauda cate unu, asa cum e EmaS cand zice "Sigur ca noi crestinii suntem cei mai multi." ea fiind cred penticostala ii pune la numar si pe cei ortodoxi, catolici martori etc. dar totodata zicand despre ei(orto, catolici, martori, baptisti, adventisti etc.) ca sunt din lume si nu fac parte din adevarat credinta/ poporul lui dumnezeu.

Rostu e sa se mai informeze lumea, dupa cum ai facut-o si tu. Stiai cati musulmani exista? happy

| RAY a răspuns (pentru nelu88):

Da ai dreptate am citit postarea si logic ai dreptate,eu sunt ateu traiesc intro tara crestina si ce vad hoti,criminali, violatori, corupti, barfiiori, oamenii care vor sa-si faca rau fara sens, intelegi

| Nucreeed a răspuns (pentru EmaS):

Pui fapte in fata lor iar ei ori nu le inteleg ori le ignora total...astia sunt crestinii =) ce sa le si faci.
pui o intrebare serioasa iar ei iti raspund cu citate din biblie sau iti spun sa te informezi mai bine ori ca o sa se roage pentru tine ca sa nu ajungi in iad...

http://i.imgur.com/ztoAz.jpg

http://i.imgur.com/WFxpE.jpg

http://i.imgur.com/bBLGG.jpg

| EmaS a răspuns (pentru Nucreeed):

Carui fapt datorez onoarea de a fi scoasa de la ignore?!

| Lizzu a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa existe cate o tara pentru fiecare om cu concepte religioase diferite.
O tara pentru atei
O tara pentru credinciosi
O tara pentru agnostici.

Si am incheiat razboiul lumilor happyhee hee
Asa e cel mai corect

Propun asta.

| nelu88 explică (pentru Lizzu):

Mi e frica de asa ceva, fiecare va vrea sa ocupe tara altuia happy Egipteni au patit o rau de tot laughing Exodul 12:36

| Lizzu a răspuns (pentru nelu88):

Ups, asa e tonguehee hee
Vor fi razboaie si masacre si mai mari...

| ania a răspuns (pentru nelu88):

Ne rugăm pentru tine să nu ajungi în iad, așa cum și alții s-au rugat pentru mine când eu spuneam la fel.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Stii ca musulmanii considera tara lor, oricare ar fi, pamant sfant, si cand se extind doresc sa elibereze pamantul sfant de nemusulmani? Romania a fost deja amenintata. Crestinii pun fenomenele meteorologice extreme pe seama necredinciosilor, asa ca la cat de "sanatosi" sunt, daca o sa ii ploua bine bine sau o sa fie seceta, o sa mearga in tara ateilor sa-i omoare 8-}, sau asa http://i.imgur.com/yOjlj.png si merg in tara gay-lor, sa-i omoare.

Cel mai corect ar fi ca teistii sa fie examinati psihologic si cei care trezesc banuieli sa beneficieze de tratament, pe banii fratilor lor + vizite dese la psiholog dupa incetarea tratamentului.
http://i.imgur.com/op68TLD.jpg

| nelu88 explică (pentru ania):

Este imposibil sa ajungi intr un loc care nu exista. Glumeam cu mada hahaha. asa ca stai linistita si nu te ruga pentru mine. Mersi de intentie laughing

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Asta ne mai trebuia : amenintare; la cat de dotati suntem.
Atat de multe se contrazic si se bat cap in cap, daca stai sa le descosi.
Sunt extrem de multe.

"Cel mai corect ar fi ca teistii sa fie examinati psihologic"
Asa spun si ei despre atei. Deci e reciproc. Nimeni nu se lasa si nu se va lasa vreodata mai prejos pentru ca fiecare e convins de credinta lui.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Eu n-am auzit vreun crestin spunand asta thinking, pentru ca ei nu cred in psihologi, majoritatea, din moment ce bolile psihice sunt de la diavol, cica, oricum, ateii ar trece toate testele laughing. Boala e cand nu distingi realul de imaginar si devine periculoasa cand imaginarul te impinge sa aduci vreun prejudiciu realului.

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu ai auzit tu happy Nu inseamna ca daca nu auzim, nu se spune.
Nu cred ca toti crestinii sunt la fel de religiosi orbeste.
La unii ratiunea isi face loc mai mult sau mai putin in credinta in functie de persoana fiecaruia.
Sunt extreme cred eu.