| Dorugar a întrebat:

Daca cuvantul Religie vine din latinul Religo, ceea ce inseamna RE-Legare (de Dumnezeu) Cum oare se pot RE-LEGA crestinii de Dumnezeu daca religia lor NU a pornit de la Dumnezeu, deci nici nu este legata de Dumnezeu?
Ce fel de "religie" este atunci crestinismul?
Nu cumva este o minciuna si nu o religie?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Memecy a răspuns:

Pe cine interesează adevărul?
Pe mine personal m-a impresionat următoarea idee eminesciană :
"A visa că adevărul sau alt lucru de prisos
E în stare ca să schimbe în natur-un fir de păr,
Este piedica eternă ce-o punem la adevăr."

Pisica se numeşte "Pisică" pentru că noi o numim aşa.
Puteam să-i zicem şi câine, eşti de acord cu mine că e doar un nume atribui unui obiect.
Nu pentru că ea în realitate s-ar numi aşa.

În sfârşit.

Permite-mi să reformulez întrebarea ta să văd dacă am înţeles :
Nu -i aşa că, creştinismul este o minciună şi nu o religie?
Dacă asta e întrebarea atunci te rog să citeşi din nou primul rând dacă nu te rog să mă ajuţi big grin

| Dorugar explică (pentru Memecy):

Nu ai inteles! Intrebarea era daca Crestinismul este o religie sau altceva. si am explicat ca Religie vine de la cuvantul Re-ligo care inseamna a relega!
Si daca crestinismul a plecat de la niste sarlatani condusi de niste ucigasi, am pus intrebarea: de cine este Legata si Relegata religia crestina? Nu cumva de acei sarlatani si criminali care au inventat-o?
Manastire intr-un picior...

| Memecy a răspuns (pentru Dorugar):

Aham... era o ghicitoare cu răspuns, scuze nu m-am prins. big grin