| 5a a întrebat:

trec direct la subiect, as vrea sa merg la manastire sa ma fac frate de manastire/calugar, mai devreme sau mai tarziu. Nu stiu ce fel de rugaciuni sa mai fac ca sa-mi arate Domnul sau Sfanta Maria daca sunt de manastire sau nu!
Lumea din jur imi spune ca acolo este munca, ca acolo nu am sa fac fata ca acolo nu stiu ce. toti sunt niste lasi, nimeni nu te incurajeaza!
Vreau sa stiu poate cineva a avut prieteni sau vecini care au mers acolo si care au vazut cum este viata, cum s-au descurcat cum le-a mers? Eu momentan sunt in strainatate am venit obligatoriu din cauza lui taicamiu ca alt fel mergeam la Piatra Neam, am 20 de ani! Va rog incercati sa-mi raspundeti cu seriozitate si chiar va rog din suflet fara raspunsuri de la pocaiti, penticostali, adepti ai satanei, atei sau mai stiu eu ce fel de nimicuri!

Răspuns Câştigător
| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

La manastire se duc doua tipuri de oameni: cei care nu pot face fata cu lumea asta si simt nevoia de a fi sub ordinea stricta a cuiva si cei care cu adevarat au fost facuti pentru asta. Daca tu ai chemare, du-te, insa mai gandeste-te macar 1 an, vezi daca nu esti tentat sa-ti intemeiezi o familie si daca tu cu adevarat ai chemare, nu ar trebui sa ceri sfaturi altora pe internet.

51 răspunsuri:
| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Apreciez raspunsul tau plin de culoare!

| 5a explică (pentru Jardelin):

Iti multumim pentru cuvintele care ne-ai fost adresat, trebuie sa luptam pentru mantuire nu sa o dam deoaparte.
Cititi Psaltirea fratilor caci este ce-a mai puternica arma impotriva diavolului.

| 5a explică (pentru Nonono):

Nonono cred ca esti prima persoana in care aud de la ea ca vrea sa se calugareasca, din cate am observat avem aceeasi gandire, sincer imi pare rau ca majoritatea nu ne inteleg si nu inteleg viata spirituala, ei se gandesc numai la bani, masina, casa! Intr-adevar avem nevoie si de bani ca nu traim cu aer dar nu pot sa explic unui om care nu intelege viata de manastire. Cred ca si pe tine te roade constiinta aproape zilnic, te gandesti la viata de manastire, daca ai facut un pacat simti ca esti cazut, sunt niste lucruri greu de explicat!
Iti multumesc inca o data pentru cuvintele adresate, sanatatea conteaza ce-l mai mult ca in rest le facem noi pe toate bineinteles cu ajutorul lui Dumnezeu Tatal, Fiul si Maicuta Noastra care ne ocroteste zilnic. Dumnezeu sa ne ajute pe toti chiar si pe ce-i cazuti in secte poate se vor intoarce si se vor cai pentru viata lor.

| obidan a răspuns:

Cum poti sa numesti o intreaga clasa de oameni, si 93% din laureatii premiului nobel,, nimicuri"? N-am nimic cu omul care vrea sa devina calugari, am ceva insa cu crestinii,, facatori de bine'' care considera ca a fi,, necredincios" este un pacat mai mare decat uciderea oamenilor. Am ceva cu persoanele care nu pot sa inteleaga ca anumite persoane au idei fondate in ratiune si ca mentalitatea lor este una invechita. De ce are nevoie Dumnezeu de persoane care sa creada in el? De ce ii pasa lui atat de mult? De ce e asta un pacat atat de mare, daca el e asa de tare-n basca oricum? Atitudinea extremista pe care o aveti, si care se datoreaza unei carti vechi de 2000 de ani cu mai multe inconsistente decat cartile Twillight este una cu adevarat regretabila.

| SeByYo a răspuns:

Si de cand ma rog cei care nu sunt ortodocsi sunt adeptii satanei?

| Nonono a răspuns (pentru 5a):

Cu placere si Mersi! Da, cand am facut un pacat, fie cu intentie sau fara, ma simt prost toata ziua, dupa. Asa-i. Doamne ajuta!

| 5a explică (pentru obidan):

Cred ca nici tu nu ai inteles ce ai scris acolo. Sunt intrebari de cl a 3 si a 4, un copil stie si iti raspunde la intrebarile care mi le-ai adresat.
Nu ti-o spun cu rautate dar se vede ca ai dormit la orele de religie.

Răspuns utilizator avertizat
| Nonono a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Pe propriile lor pareri si pofte. Ei nu isi dau seama ca sunt rataciti.

ADVENTIŞTII
Adventiştii, adventus-venire, adică ei se socotesc ca drept a doua venire a Domnului. Ca aspect a luat naştere de pe la 1815, in America. Azi, Adventiştii sunt de două feluri: adventişti de ziua a şaptea şi adventişti reformişti. In Romania apar pe la 1870. Ei sunt eretici. Cei ce se convertesc, se botează cu invoirea episcopului, ca cei ce au denaturat toate Tainele şi dogmele Bisericii.
Doctrina adventistă constă din:
a) Botezul nu se administrează decat adulţilor şi nu are
putere de taină pentru iertarea păcatului strămoşesc, fiindcă ei
resping toate tainele;
b) Serbează sambăta in locul duminicii;
legea Vechiului Testament este obligatorie pentru mancăruri curate şi necurate etc;
Păcătoşii mor şi cu sufletul, numai adventiştii vor avea răsplata nemuririi;
Sunt două veniri ale lui Iisus pe pămant, in cea dintai, El va veni şi va sta pe pămant cu adventiştii 1.000 de ani, (Apoc. 20, 3) iar a doua venire, El va domni cu ei veşnic, sus in cer. (vezi: Dogmele).

Si versetele astea 2 sunt pentru mireni, dar se poate aplica si pe ei:

2 Timotei 4:3 Cãci va veni vremea când oamenii nu vor putea sã sufere învãþãtura sãnãtoasã; ci îi vor gâdila urechile sã audã lucruri plãcute, si îsi vor da învãþãtori dupã poftele lor.
2 Timotei 4:4 Îsi vor întoarce urechea de la adevãr, si se vor îndrepta spre istorisiri închipuite.

Răspuns utilizator avertizat
| Nonono a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Apreciez ca ai un suflet bun.

Frumoasa cantarea si faptul ca e din folclor, o face desavarsita.
Hai sa iti dau si eu cateva cantece frumoase pentru suflet:

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

http://www.youtube.com/watch?v=p36gASYEDcw&feature=related (asta e si pentru "RussiaPower" :D)

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

http://www.youtube.com/watch?v=fzGpTYeRd1o&feature=related

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Aici vei gasi niste filmulete cu ratacirile lor:

http://ortodoxia.md/video/2421-cultul-penticostal-adevar-sau-minciuna-video

Si acei oameni care"cica" ajung in lumea de dincolo, nu sunt decat niste mincinosi, ca sa duca lumea in eroare.
Au fost cazuri pe vremea lui Iisus. Cand Iisus l-a inviat pe vamesul Zaheu.

Dar sunt prea multe marturii in ziua de azi. Acum vreo mie de ani se intamplau mai multe minuni si atunci puteai credea. Dar in ziua de azi cand lumea s-a inrautatit, nu mai vezi asa de multe. Deci, sunt o minciuna. Dovada e ca sunt rataciti si mint. Nu trebuie sa dam crezare la tot.

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

De exemplu, femeia asta de mai sus. O zice cu atata patima si cu atata credibilitate si joaca un teatru.

Si in legatura cu sectantii, uite ce ne zice parintele: "Protestantii il iubesc pe Hristos fara Cruce"

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Si in filmuletul de jos, pr. Cleopa dialogheaza cu niste sectanti:

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Multa fericire si sanatate "KittySweetGirl"! Dumnezeu a te aiba in paza!

O noapte linistita :P!

Răspuns utilizator avertizat
| Nonono a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Singura Biserica adevarata este cea Ortodoxa.

Sunt si foarte multi crestini care judeca asa despre preoti. Problema sta astfel: In ultimul timp aud si eu tot mai mult ca se vorbeste despre asta si se judeca. Vad pe site-uri de socializare si in viata mea personala, peste tot. Si prin asta se smintesc si nici la biserica nu se duc si vin ei cu explicatii ca si fara sa te duci la biserica poti sa te mantuiesti si asa ajung ca sectantii, la vorbe ma refer.
Nu, pe preoti nu avem voie sa-i judecam si de altfel nici pe aproapele sau vecinul nu avem voie. Este vorba asta folosita de foarte multi: "Nu judeca, ca sa nu fii judecat." Si alta chestie: Daca omul baga banu in cutia milei din biserica, nu stiu ce ii intereseaza pe ei unde se vor duce, atata timp cat stiu ei ca au facut milostenie.
Dumnezeu se uita la fapta omului, nu unde ajung banii. Si pana la urma daca e sa o luam altfel, aceia care comenteaza, sa nu mai dea bani, ca nu sunt obligati. Nu e obligatorie sa dai bani. Nu cred ca preotul ii obliga sa bage banii in cutia milei.

Si in legatura cu preotii aceia cu masini scumpe, e adevarat ca sunt hoti, dar acei oameni care comenteaza ar trebui sa se duca la mitropolit sau la arhiepiscop sa le spuna lor, iar aceia care sunt "mai mari" vor lua decizii si poate il va scoate din biserica pe ala care fura. Nu asta ar trebui sa ne pese, fiindca sunt in lume treburi mult mai murdare si mai rele. Ex: educatia copiilor din ziua de azi, care e mult mai diferita decat cea a bunicilor lor, unde traiau la sate si aveau o viata sanatoasa.

Si in concluzie, cei care judeca preotii si pe oamenii din jurul lor, ar trebui sa se gandeasca, ca FIECARE VA DA SOCOTEALA DUPA FAPTELE LUI. Acesti "judecatori" judeca pe altii de parca ei ar fi responsabili de faptele acelor preoti sau oameni.

Sper sa-ti fie de folos ce ti-am spus.

| Nonono a răspuns (pentru 5a):

Frumoasa cantarea.

| 5a explică (pentru GalinaBlanca):

Catolicii sunt o alta boala pentru Ortodoxie...

| Nicol_Schleier_1985 a răspuns:

Du-te la exercitii spirituale de tineret o saptamana la catolici sau ortodoxi ii cam aceias, sau in ttalia is foarte multe si nu platesti nimic daca nu ai bani sau dai cat vrei. Trebuie sa se activeze iubirea, inseamna un sacrificiu d iubire. de lucrat nu se lucreaza dar pentru activitate 4 ore pe zi dupa un timp,. inseamna munca asidua dar si multa satisfactie dar dupa purificare, dupa 3 sapt. nu iti place la una, vezi la alta ca oameni is ce da starea, iar starea suprema ii de la duhul sfant, ii o stare de bine, armonie, bucurie, pace, sarbatoere, chiar si armonia cu natura.

| Bityah a răspuns:

" Dacă vreți să mergeți la mănăstire să faceți Utrenia, să nu mâncați carne, să postiți câte trei zile și trei nopți, să nu gustați nici apă, ca să vă învățați cu postul de la începutul Postului Mare." Îndemnul lui Gherasim Cleopa ( fratele părintelui Ilie Cleopa.
De la ora 00:00 până pe la vreo 3:00, în fiecare seară, Părintele Ilie Cleopa și fratele său citeau înainte sa intre în monahism așa Miezonoptica, psalmii Utreniei, catismele de rând, laudele, doxologia (slavoslavia), ceasul 1, viețile sfinților pe a doua zi.
Am scris din cartea Ne vorbește Părintele Cleopa 15

| Drenea_Sergio_1997 a răspuns:

Salut si eu vreau sa ma calugaresc dar am gresit in trecut am un tatuaj pe mana oare ma vor primi imi doresc foarte mult si simt ca Dumnezeu mi-a aratat calea cea buna va rog si un rasp pentru mine

| Balanov_Ionut_1988 a răspuns:

O perioadă poți sta ca frate de mănăstire și, după această perioadă, vei vedea, alături de pr stareț, dacă ești sau nu, pregătit!