| 5a a întrebat:

trec direct la subiect, as vrea sa merg la manastire sa ma fac frate de manastire/calugar, mai devreme sau mai tarziu. Nu stiu ce fel de rugaciuni sa mai fac ca sa-mi arate Domnul sau Sfanta Maria daca sunt de manastire sau nu!
Lumea din jur imi spune ca acolo este munca, ca acolo nu am sa fac fata ca acolo nu stiu ce. toti sunt niste lasi, nimeni nu te incurajeaza!
Vreau sa stiu poate cineva a avut prieteni sau vecini care au mers acolo si care au vazut cum este viata, cum s-au descurcat cum le-a mers? Eu momentan sunt in strainatate am venit obligatoriu din cauza lui taicamiu ca alt fel mergeam la Piatra Neam, am 20 de ani! Va rog incercati sa-mi raspundeti cu seriozitate si chiar va rog din suflet fara raspunsuri de la pocaiti, penticostali, adepti ai satanei, atei sau mai stiu eu ce fel de nimicuri!

Răspuns Câştigător
| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

La manastire se duc doua tipuri de oameni: cei care nu pot face fata cu lumea asta si simt nevoia de a fi sub ordinea stricta a cuiva si cei care cu adevarat au fost facuti pentru asta. Daca tu ai chemare, du-te, insa mai gandeste-te macar 1 an, vezi daca nu esti tentat sa-ti intemeiezi o familie si daca tu cu adevarat ai chemare, nu ar trebui sa ceri sfaturi altora pe internet.

| 5a explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

Iti multumesc foarte mult bogdan asa mi-au zis si preotii la care am mers, " sa te cunosti pe tine insuti" momentan ori cum nu pot sa plec din cauza ca am un serviciu dar cu siguranta cand am sa vin in Ro primul pas am sa merg acolo.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru 5a):

Doamne ajuta!

51 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Jardelin a răspuns:

Foarte frumos raspunsul lui tilipleasca! Sa ai invedere ce-a spus el, dar sa stii ca la manastire cerintele sint mai mari de la om, iar mintuirea e mai grea. Viata in manastire este extraordinar de frumoasa, insa urcusul spiritual e greu, cu mult mai greu decit in lume. Sa-ti ajute Dumnezeu si sa-ti dea gindul cel bun si daca vei ramine in lume, sa-i slujesti pe oameni si sa-L slujesti pe Hristos cu toata dragostea ta si cu toata fiinta ta.

| 5a explică (pentru Jardelin):

Iti multumesc ca inca mai sunt oameni care te incurajeaza, stiu ca acolo este munca dar muncesc pentru mine si pentru sufletul meu, aici in strainatete unde lucrez am bani dar nu ma bucur deloc si cateodata imi este scarba de locul de munca si de oamenii pe care ii intalnesc. Iti multumesc foarte mult, Dumnezeu sa ne ajute pe toti!

| Jardelin a răspuns:

Fiti tari in credinta fratilor si didicati-va intreaga viata lui Hristos Mintuitorul lumii!

V-ati nascut in cea mai frumoasa credinta, credinta ortodoxa, iar aceasta credinta va duce pe calea mintuiriri, pe calea desavirsirii. Fiti fii buni ai Tatalui vostru, fiti buni ortodocsi, pentru ca un ortodox crede in Curatia si Fecioria Maicii Domnului, crede in viata vesnica de dupa moarte, crede in Invierea Domnului Nostru Iisus Hristos. Reavarsati iubire in jurul vostru pentru ca credinda fara iubire nimica nu este si rasplatiti binele cu bine si raul tot cu bine. Sa ne rugam neincetat asa cum ne invata Mintuitorul si sa fim, inca o data va indemn, tari in credinta asa cum au fost Sf. Martiri Brincoveni (ce lectie cutremuratoare ne-au dat!), cum au fost Sfintii din inchisorile comuniste, Stefan cel Mare al Moldovei si multi altii pe care nu-i mai pomenesc aici. Sa aveti inima curata pentru ca numai asa il veti putea vede pe Dumnezeu si orice ati face in viata vostra sa cautati mai intii Imparatia Cerurilor. Iar apoi, cind veti fi acolo sus in fata Lui, El se va uita la voi cu drag asa cum s-a uitat si la tinarul din Scriptura.

Dumnezeu sa va ajute si sa va ocroteasca dragii mei frati!

| Nonono a răspuns (pentru Jardelin):

Multumesc! La fel si tie dragut-o! Doamne ajuta!

| 5a explică (pentru Jardelin):

Iti multumim pentru cuvintele care ne-ai fost adresat, trebuie sa luptam pentru mantuire nu sa o dam deoaparte.
Cititi Psaltirea fratilor caci este ce-a mai puternica arma impotriva diavolului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ai chemare pentru astfel de viata si credinta in Dumnezeu. intr-adevar este munca si ascultare.cand ai intrat in manastire pentru lume esti mort, si pentru pacat.dar esti viu pentru Hristos, si pentru vesnicie.calugarii traiesc dupa alte legi decat lumea.vei vedea ca acolo omul sfinteste locul.este curatenie, ordine, discoplina, si manastirea prefigureaza pe pamant raiul din cer.este munca, dar o faci cu dragoste pentru frati si cu simt raspundere pentru bunul Dumnezeu.vei trai in comuniune cu natura si nu vei fi atras de televizor sau de calculator, ci de natura, pasari, animale, rugaciuni, slujbeetc.manastirea este un loc unde e placut sa traiesti daca vrei sa fugi de stapanirea lui satan, decaderea oamenilor ratutatea si lacomia lor.atata pot eu sa spun. daca asta iti doresti, sa te ajute bunul Dumnezeu si sa te intareasca.

| 5a explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc pentru aceste vorbe.

| RaduMD a răspuns:

Discută asemenea lucruri cu duhovnicul dumitale, dacă ai unul. Cu un alt preot, dacă nu ai încă.

Semnele chemării spre călugărie sau spre căsătorie acestea sunt:
-mai întâi, o puternică dorinţă.
Din câte îmi dau seama, o anumită atracţie există la frăţia ta. Dar este ea puternică, adică este totodată intensă şi de durată? Se suprapune imaginea pe care o ai despre călugărie cu realitatea? Cel mai bun mijloc de a şti este acela de a trăi o perioadă printre călugări, la o mănăstire.

-mai apoi, existenţa mijloacelor necesare. Noi nu putem crede că Dumnezeu ne cheamă spre o animită stare, fără să ne dea ceea ce avem nevoie spre a o urma. Călugăria se bazează pe următoarele trei voturi: de sărăcie, de castitate şi de ascultare. Te mulţumeşti, frăţia ta, în a trăi cu puţin? Găseşti împlinire în înfrânare de dragul lui Cristos, sau, dimpotivă, arzi de patima legăturii trupeşti, caz în care mai bine te-ai căsători decât să arzi. Ştii să asculţi, sau eşti un rebel din fire?

Ia-o încet şi răspunde la aceste întrebări.

| 5a explică (pentru RaduMD):

Am vorbit cu 2 preoti fiind plecat si in strainatate am 2 duhovnici, unul mi-a zis sa ma cunoscu pe mine insumi iar celalalt mi-a zis sa merg 2-3 saptamani sa vad cum e viata la manastire sa vad daca rezist si daca imi place. Eu unu cred ca a 2 varianta care mi s-a propus este ce-l mai simplu si vezi cu adevarat daca poti ramane sau nu.
Adevarat ca prima data parca simteam o flacara in mine, aveam numai gandul asta sa merg neaparat la manastire. Dupa ce am fost terminat liceul eram pe ultima suta de metri sa plec pana ce a intervenit taicamiu ca sa ma aduca in strainatete, gasindu-mi si un loc de munca. Mi-a fost zis ca daca plec la manastire pentru el nu mai exist ( el fiind si ateu ) si mi-a fost frica ca daca plecam si nu faceam fata ce faceam dupa aia, unde ajungeam, unde munceam. Am bani nu pot sa ma plang dar nu sunt fericit de loc, tot acolo as vrea sa merg, ori si ce pacat care il fac constiinta nu ma lasa.
Da, prefer sa traiesc in saracie dar sa-mi pot mantui sufletul, prefer sa muncesc in grajdi decat la birou, nu vreau familie si nu m-am gandit niciodata la o familie ), nu am cazut in curvie, nu am avut relatii. Simt ceva intens acolo, vreau neaparat sa merg acolo mai devreme sau mai tarziu, am sa mai stau 2 ani maxim sa-mi ajut familia iar apoi am sa merg cu ori si ce pret. Ma bucur ca inca mai sunt oameni care ma incurajeaza, de obicei am fost luat la misto peste tot locul.
Tocmai i-am povestit la un utilizator ca mi-a fost vorbit diavolul, pai sincer sa fiu m-a facut si mai puternic decat eram.
Dumnezeu sa ne ajute!

| Nonono a răspuns:

Sunt Ortodox, am 19 ani. Si eu vreau sa ma calugaresc. De mic am avut aceasta dorinta, numai ca in decursul a vreo 2 ani, parca am avut aceasta chemare.

Inca nu i-am spus duhovnicului meu ca vreau sa ma calugaresc, dar ii voi spune peste vreo 2 saptamani.

Si stiu cum e sa nu fie nimeni de acord cu tine, chiar si parintii sa iti spuna asta.

Sunt si eu din apropiere de Piatra-Neamt.

Sa ne ajute Dumnezeu sa devenim placuti in ochii Lui. Si sa ne dea statornicie si sa nu ne lase in deznadejde.

Citeste Psaltirea si Acatistul si Paraclistul Maicii Domnului in fiecare zi. Te ajuta foarte mult.

Sfatul meu draga frate e sa mergi sa stai vreo 2-3 saptamani sau mai mult in manastire si atunci vei vedea daca, calugaria este pentru tine.
Te sfatuiesc sa vorbesti cu un duhovnic si el precis va sti ce sa faca.

Doamne ajuta!

| 5a explică (pentru Nonono):

Am vorbit cu 2 preoti, unul mi-a zis sa merg si sa stau 2-3 saptamani daca imi place atunci sa raman, cred ca este ce-a mai simpla metoda de a vedea cu adevarat daca esti facut pentru asta. Iar celalalt preot mi-a zis sa ma cunoscut pe mine insumi.
Ma bucur sa te intalnesc, cine stie poate da Domnul si o sa ne vedem acolo peste 2 ani.
Cand a fost Postul Cel Mare a 2 zi din post mi-a vorbit diavolul in vis si m-a intrebat de ce nu vreau sa mananc macar lapte? Ma si jignit facandu-ma dobitoc. Crede-ma ca diavolul cu adevarat exista si daca nu luptam in viata asta o sa fim pierduti. Am citit si Psaltirea, Psaltirea Maicii Domnului si celelalte carti de rugaciune, intr-adevar am simtit ca Psaltirea este foarte puternica, fug diavolii de ea.
Dumnezeu sa ne ajute!

| Nonono a răspuns (pentru 5a):

Si eu ma bucur sa te intalnesc si sa mai vad si altii care vor sa se calugareasca.
E ceva normal la crestinii buni sa se intample chestii de genu, cu diavolul, ca si in pateric.
Iti recomand sa vizionezi, cand ai timp, ce zice parintele. In acest material spune despre pacat si virtute, dar de asemenea spune si despre vise si vedenii de care ai zis tu. Sigur iti va fi de folos ce zice:

http://www.youtube.com/watch?v=zJwfhhC-fUY&feature=share

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii.

| 5a explică (pentru Nonono):

Singura solutie este timpul, timpul o sa le rezolve pe toate daca nu acum e momentul poate mai tarziu eu recunosc ca s-ar putea sa nu fiu pregatit nici sufleteste si nici trupeste ( avand si o operatie la piept ), Domnul le randuieste pe toate. Am vazut oameni care s-au calugarit si la 30 de ani dar trebuie sa fim atenti ca odata ce ne-am intemeiat o familie se duce si chemarea noastra.

| Nonono a răspuns (pentru 5a):

Asa este. Si la mine tot la fel, taicameu e ateu. Am parintii divortati. Si maicamea ma tot cheama ca imi gaseste loc de munca in Italia, dar nu vreau sa imi parasesc tara. Eu doar prin asta o sa ii ajut, nu prin bani. Dupa cum ai zis tu, Dumnezeu le randuieste pe toate. Nu ne mai ramane decat sa avem rabdare.

Si cel mai bine pentru aia care te descurajeaza sau te ia la misto, e bine sa le dai un exemplu, sa le raspunzi raului cu bine. Si in ziua de azi, omul daca ii zici ca ti s-a intampla ceva de genu (cu diavolul), nu te cred datorita necredintei lor.

| 5a explică (pentru Nonono):

Frate daca ai chemare du-te, nu fa prostia cum am facut-o eu pentru ca timpul trece. Eu pentru greseala asta trebuie sa mai stau minim 2 ani ca sa pot merge apoi la manastire si ma doare pentru ca constiinta nu ma lasa.
Asa m-a chemat tatal meu nici nu m-a lasat 3 saptamani sa pot vedea cum e viata in manastire.
Despre ce-a cu diavolul a fost o experienta de neuitat dar daca o spun lumii, o sa creada ca am innebunit.
Odata cand am fost la Piatra Neamt era o femeie posedata intr-un subsol la biserica, se faceau rugaciuni, lumea o tinea iar diavolul vorbea prin ea si spunea ca femeile care se machiaza sunt papusile iadului, pozele pe care le facem de fapt ei sunt acolo sa vezi ce vorbea de ti se facea pielea de gaina si daca asta o spun la prieteni/colegii de munca te iau la misto.
Urmeaza-ti inima, lasati familia si urmeazai lui Hristos, caci El le randuieste pe toate si o sa fie totul bine.

| Drenea_Sergio_1997 a răspuns:

Salut si eu vreau sa ma calugaresc dar am gresit in trecut am un tatuaj pe mana oare ma vor primi imi doresc foarte mult si simt ca Dumnezeu mi-a aratat calea cea buna va rog si un rasp pentru mine

| Balanov_Ionut_1988 a răspuns:

O perioadă poți sta ca frate de mănăstire și, după această perioadă, vei vedea, alături de pr stareț, dacă ești sau nu, pregătit!

| SeByYo a răspuns:

Si de cand ma rog cei care nu sunt ortodocsi sunt adeptii satanei?

| Nicol_Schleier_1985 a răspuns:

Du-te la exercitii spirituale de tineret o saptamana la catolici sau ortodoxi ii cam aceias, sau in ttalia is foarte multe si nu platesti nimic daca nu ai bani sau dai cat vrei. Trebuie sa se activeze iubirea, inseamna un sacrificiu d iubire. de lucrat nu se lucreaza dar pentru activitate 4 ore pe zi dupa un timp,. inseamna munca asidua dar si multa satisfactie dar dupa purificare, dupa 3 sapt. nu iti place la una, vezi la alta ca oameni is ce da starea, iar starea suprema ii de la duhul sfant, ii o stare de bine, armonie, bucurie, pace, sarbatoere, chiar si armonia cu natura.

| obidan a răspuns:

Cum poti sa numesti o intreaga clasa de oameni, si 93% din laureatii premiului nobel,, nimicuri"? N-am nimic cu omul care vrea sa devina calugari, am ceva insa cu crestinii,, facatori de bine'' care considera ca a fi,, necredincios" este un pacat mai mare decat uciderea oamenilor. Am ceva cu persoanele care nu pot sa inteleaga ca anumite persoane au idei fondate in ratiune si ca mentalitatea lor este una invechita. De ce are nevoie Dumnezeu de persoane care sa creada in el? De ce ii pasa lui atat de mult? De ce e asta un pacat atat de mare, daca el e asa de tare-n basca oricum? Atitudinea extremista pe care o aveti, si care se datoreaza unei carti vechi de 2000 de ani cu mai multe inconsistente decat cartile Twillight este una cu adevarat regretabila.

| 5a explică (pentru obidan):

Cred ca nici tu nu ai inteles ce ai scris acolo. Sunt intrebari de cl a 3 si a 4, un copil stie si iti raspunde la intrebarile care mi le-ai adresat.
Nu ti-o spun cu rautate dar se vede ca ai dormit la orele de religie.

| Bityah a răspuns:

" Dacă vreți să mergeți la mănăstire să faceți Utrenia, să nu mâncați carne, să postiți câte trei zile și trei nopți, să nu gustați nici apă, ca să vă învățați cu postul de la începutul Postului Mare." Îndemnul lui Gherasim Cleopa ( fratele părintelui Ilie Cleopa.
De la ora 00:00 până pe la vreo 3:00, în fiecare seară, Părintele Ilie Cleopa și fratele său citeau înainte sa intre în monahism așa Miezonoptica, psalmii Utreniei, catismele de rând, laudele, doxologia (slavoslavia), ceasul 1, viețile sfinților pe a doua zi.
Am scris din cartea Ne vorbește Părintele Cleopa 15