| AnnMccoy a întrebat:

am de facut un articol despre Invierea Domnului, pentru revista scolii si nu am idei. adica nu as vrea sa scriu asa in ansamblu despre inviere...as vrea un anumit subiect. De exemplu stiu o persoana care a scris despre Lumina Sfanta de la Ierusalim. Deci, daca se poate, dati si mie niste idei. Multumeeesc :* si bineinteles FUNDA!

3 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Iti trimit un articol scris de mine.
Ce salut minunat plin de adevar care se afla pe buzele tuturor crestinilor de pretutindeni! Dar, oare toti cei care se saluta cu aceasta formula cred ei cu adevarat ca Hristos a murit si a inviat dintre cei morti? Au ei aceasta certitudine si in inima? Isus al nostru este viu in vecii vecilor. 1 Corinteni 6:14:,, Şi Dumnezeu, care a înviat pe Domnul, ne va învia şi pe noi cu puterea Sa.,,
Sa privim la marea transformare pe care a facut-o intalnirea cu Domnul Isus, Regele Regilor, Domnul Domnilor si Mantuitorul tuturor celor ce cred in El. Ucenicii au trecut de la frica si ascunzis de oameni, locuiau intr-o incapere departe de lume, la a fi plini de curaj in raspandirea Evangheliei. Sa privim la apostolul Pavel care, dintr-un prigonitor a ajuns un prigonit, un apostol al bisericii. Cine are o intalnire reala cu Domnul Isus, acel om nu va mai ramane acelasi. 2 Corinteni5:17:,,Căci, dacă este cineva în Hristos, este o făptură nouă. Cele vechi s-au dus: iată că toate lucrurile s-au făcut noi.,, Se schimba cuvintele, atitudinea, ordinea prioritatilor. Daca inainte cautam sa imi satisfac propriile mele placeri, acum caut sa fac voia lui Dumnezeu, sa traiesc pentru placerea Lui. O alta dovada convingatoare este mormantul gol. Daca Hristos nu ar fi inviat, atunci unde este trupul Sau? Atat ucenicii cat si o mare multime de oameni au vazut pe Domnul cand a fost ingropat. Dar, cand s-au intors la mormant, trupul nu mai era acolo. Ingerii au marturisit ca Isus a fost inviat dintre cei morti asa cum a promis. Matei 28:5-7, Dar îngerul a luat cuvântul şi a zis femeilor: „Nu vă temeţi; căci ştiu că voi căutaţi pe Isus care a fost răstignit. Nu este aici; a înviat, după cum zisese. Veniţi de vedeţi locul unde zăcea Domnul şi duceţi-vă repede de spuneţi ucenicilor Lui că a înviat dintre cei morţi. Iată că El merge înaintea voastră în Galileea; acolo Îl veţi vedea. Iată că v-am spus lucrul acesta."Apostolul Pavel explica de ce este crucial sa credem in invierea lui Hristos. Ea este importanta din urmatoarele motive:1. Daca Hristos nu ar fi inviat din morti, nici crestinii nu vor fi inviati. 1Corinteni15:12-15,, Iar dacă se propovăduieşte că Hristos a înviat din morţi, cum zic unii dintre voi că nu este o înviere a morţilor? Dacă nu este o înviere a morţilor, nici Hristos n-a înviat. Şi, dacă n-a înviat Hristos, atunci propovăduirea noastră este zadarnică, şi zadarnică este şi credinţa voastră. Ba încă noi suntem descoperiţi şi ca martori mincinoşi ai lui Dumnezeu; fiindcă am mărturisit despre Dumnezeu că El a înviat pe Hristos, când nu L-a înviat, dacă este adevărat că morţii nu învie.,, 2. Daca Isus Hristos nu ar fi inviat, sacrificiul Sau pentru pacatele noastre nu ar fi fost suficient. Invierea lui Isus inseamna ca moartea Sa a fost acceptata de Dumnezeu ca rascumparare pentru pacatele noastre.3. Toti cei ce cred in El vor fi inviati la viata dupa cum si El a fost inviat. Isus a venit sa faca ispasire. El a venit sa moara. Isus stia ce i se va intampla cand va veni pe pamant. Acesta era o parte din planul pe care El si Tatal L-au facut inainte de creerea lumii. Golgota nu putea fi evitata. El a declarat:,, Şi, după cum a înălţat Moise şarpele în pustiu, tot aşa trebuie să fie înălţat şi Fiul omului,, Religia care nu are in centrul ei ceea ce a avut loc la Golgota care nu pune accent pe sangele lui Hristos, aceea nu este dupa Biblie. Evrei 9:22,, Şi, după Lege, aproape totul este curăţat cu sânge; şi fără vărsare de sânge nu este iertare.,, Ce simti cand spui : Hristos a inviat? Este El viu si locuieste cu adevarat in inima?

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Este o idee foarte buna despre Sfanta Lumina de la Ierusalim, Lumina care se aprinde doar la crestinii-ortodocsi!

Uite nici surse care te-ar putea ajuta:

http://www.credo.ro/lumina-sfanta.php
http://www.crestinortodox.ro/......88060.html
http://www.familiaortodoxa.ro/......salimului/

Spor la articol.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Aici poţi găsi informaţii utile: http://www.jw.org/ro/publicatii/reviste/wp20130301/