| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, rabinul este în iudaism - mozaism ce este preotul în creștin - ortodoxism?

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Hmmm... nu. Tehnic evreii au avut preoti cat timp a existat Templul din Ierusalim (eventual si inainte de asta). Deci rabinii nu functioneaza drept preoti. In principal, preotii sacrificau animale pentru Yahweh. Obicei care la samariteni se pastreaza si azi.

| RAY a răspuns:

Da,Iisus era un rabin de exemplu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Rabi înseamnă înțelept. Are mai multe funcțiuni sociale.

| Mihai8767 a răspuns:

Rabinul (invatatorul) este de fapt sau mai degraba spus au fost invatati de pe vremea lui Iisus, mai exact "invatatori de lege" asa cum mai apar in Biblie. Ei erau cei mai cititi oameni al acelei vremi si de regula predicau si invatau oameni in templu sau sinagogi. Pe langa altele si Iisus a fost un rabin asa cum i se mai adresau oameni.