| stefi055 a întrebat:

Voi credeti in blesteme? Adica daca am blestemat pe cineva in gandul meu fara sa vreau si acum nu-mi mai pot scoate gandul asta din minte? Exista sanse sa se indeplineasca? Eu nu-i vreau raul acestei persoane.

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ai doar idei fixe. Blestemele sunt actiuni imaginare.

| ania a răspuns:

Da, cred că cuvintele și gândurile noastre au puterea de a blestema, mai ales dacă e vorba de o pedeapsă pentru răul care cineva l/a făcut. Dar putem să îl rugăm pe Dumnezeu să anuleze acele cuvinte.

| 1973191019982018 a răspuns:

Eu unul habar nu am daca asa zisul tau blestem se va prinde sau nu de persoana respectiva cu toate ca tu nu ii doresti raul.
Dar cel mai important lucru este ca nu doresti raul acelei persoane.
Esti un om bun!

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Nu. E fantezie.

| Holiday a răspuns:

Daca blestemele aveau efect dispaream demult ca specie.

| T0T a răspuns:

Dacă ar merge așa, lumea ar fi un haos.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu cred în blesteme ca provocare a unor spirite supranaturale care să intervină pentru cel ce blestemă, ca să facă rău unui om.
Dar cred, din experiență de viață personală, că un creier uman poate acționa la distanță asupra altui creier uman.

| alex598 a răspuns:

Blestemele sunt cât se poate de reale. Dar să nu ai grijă. Dacă nu este cu intenție blestemul nu se va întâmpla