| Alli23 a întrebat:

Ce stiti despre blesteme? De exemplu daca cineva m-a blestemat sau ceva de genu`, si am mers la preot si mi-a citit si si-a dezbracat hainele peste mine, mai are vreo putere raul asupra mea?

Răspuns Câştigător
| Moisie a răspuns:

Asa zisele blesteme capata puteri doar prin raul pe care ti-l faci singura prin autosugestie.
Daca te doare in rashpa de vorbele proaste ale unora care vor sa te intimideze prin asa zisul blestem, atunci in mod sigur nu ti se va intampla nimic!
Dar sa te duci la sarlatanul de popa ca sa te scape de "blestem" ...asta arata ca nu nu esti prea dezvoltata in gandire...si cel mai mare pericol pentru tine, va veni din acest adevarat blestem, adica blestemul de a fi prost intr-o lume in care doar oamenii foarte destepti reusesc in viata!
De blestemul asta al prostiei sa te feresti ...si nu de vorbele proaste aruncate de niste handicapati mintali!

| Alli23 explică (pentru Moisie):

Chiar daca poate m-ai facut proasta prin asta. iti dau funda ca-i un raspuns intelept laughing)

| milan9 a răspuns (pentru Alli23):

Ce ti se pare tie "intelept"? Faptul că-i insulta pe preotii crestini dar in schimb ii pupa ii f*** pe-ai religiei din care face parte el? "Moisie" nu e crestin, dar in schimb e foarte fanatic in religia lui...
"Intelept" din partea lui sa vina si să-ţi în bataie de joc credinţa, nu? sad

| Moisie a răspuns (pentru Alli23):

Nu te-am facut proasta, ci ti-am explicat ca faci o prostie, si sa stii ca oamenii oricat de destepti ar fi, tot mai fac cate o prostie.
Asa ca doar ti/am dat un sfat bun si l-am motivat.
Asa ca multumesc pentru funda, si cea mai buna dovada ca nu esti proasta este tocmai faptul ca ai inteles sfatul meu si ca nu te-ai simtit jignita, asa cum ar fi reactionat orice prost!

24 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Blesteme, în adevăratul sens al cuvântului, nu există. Sunt şarlatanii, închipuiri, superstiţii, autosugestie...

Dar detaliază, te rog, puţin partea cu "si-a dezbracat hainele peste mine". raised eyebrows

| Alli23 explică (pentru NOname):

Pai dupa slujba preotul si-a dezbracat hainele preotesti. iar eu stateam in genunchi, si le-a pus asupra mea

| NOname a răspuns (pentru Alli23):

Ce pervers sună... raised eyebrows

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Alli23):

Oh, stiu... faza.
Anyway...Blestemele nu exista. N-ai de ce sa-ti faci griji.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Mai... nu va ganditi la prostii! Omul a vrut sa spuna ca i-a pus in cap doar o parte a vesmantului preotesc in timp ce citea rugacinea de dezlegare.

| NOname a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ştiu, nu înseamnă că nu este ironizabil (mai ales sub această formă).

| Alphawolf a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Eu stiu ca asa se practica, dar tu nu ai de unde sti ca asa a fost, nici ca asta a vrut sa zica. Din explicatiile omului nu reiese ce spui tu, el in toate explicatiile spune "dezbracat". S-au intamplat destule cazuri iesite din "normal"(ma refer la normalul admis...). Poate fi din cauza exprimarii, dar poate fi si un fapt chestia cu "dezbracatul". Eu nu pot exclude.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Alphawolf):

Ma gandesc ca asta era expicatia logica... omul poate nu a stiut sa se exprime.
S-au intamplat din pacate destule cazuri iestite din,, normal'' cum spui tu, da ma gandesc ca nu s-ar fi l,, laudat '' pe site!

| Alphawolf a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Adevarat, insa unde este naivitate si ignoranta(in sensul ca nu cunoaste "normalul" admis(moral) si practicat de religie, nu mai este neaparat vorba de lauda, ci poate fi normalul lui.

| Alphawolf a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cu alte cuvinte(ca sa fiu mai explicit), unde este naivitate si ignoranta omul nu-si poate da seama daca preotul s-a incadrat in "normal"(in limitele morale) prin "lucrarea" lui.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Alphawolf):

NU avem de unde sa stim, corect!

| danay72 a răspuns:

Nu te ingrijora pentru ca nu are nici un efect asupra ta. Apoi oricum rautate e, pentru ca conducatorul acestei lumi e Satan. 1Ioan5:19

| mODIN a răspuns:

Cum adica si-a dezbracat hainele despre tine? Te-a violat preafericitul virgin?

| Alli23 explică (pentru mODIN):

Voi sunteti cam prosti vad, faceti TPU`ul de ras

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Preotul si-a dezbracat hainele peste tine?!

| Alli23 explică (pentru DarkOrbitMoon):

Bai sa nu va ganditi careva ca toate hainele laughing doar hainele preotesti

| Alphawolf a răspuns:

"si si-a dezbracat hainele peste mine" - Si a ramas cu ceva pe el(in afara de chilotei, sau nici cu aia)? Este foarte interpretabila afirmatia. Insa nu inteleg de ce trebuia sa-si dezbrace hainele peste tine, nici ce este acel preot si nici ce sunt acele haine ale lui. Este foarte trist ce fac slabiciunile din om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Există un obicei foarte rău la unii părinti de a-si blestema copiii atunci când îi supără. Tot timpul le-am recomandat părintilor ca atunci când copiii nu sunt cuminti, să-i bată, însă niciodatâ să nu-i blesteme. Deoarece blestemul, înjurătura, când sunt făcute de părinte asupra copilului pe care l-a născut, au urmări negative asupra lui. Copilul care a fost blestemat de tatăl sau mama lui si părintii respectivi nu s-au spovedit de acest păcat, deci nu au primit dezlegare de el, foarte usor este atins de blestem. Din această cauză pot veni boli, necazuri, suferinte, esecuri în viată peste copiii respectivi. Blestemele sunt foarte rele în casă, atât când sunt rostite de părinti asupra copiilor, cât si invers, de copii asupra părintilor. Multi copii nu se căsătoresc sau celor care se căsătoresc nu le merge bine în căsnicie din cauza blestemelor părintilor. Remediul cel mai eficient împotriva acestor blesteme transmisibile este Taina Sfintei Spovedanii facută atât de părinti, cât si de copii; după aceea un rol foarte important îl are citirea rugăciunii celei mari de dezlegare asupra întregii familii. Adică să meargă împreună, părintii cu copiii, la preot pentru a le citi acea rugăciune de dezlegare. Foarte grav este când părintii mor fară să le fi citit în viată rugăciunea respectivă. Acele înjurături si blesteme asupra copiilor lor, dacă nu sunt dezlegate de către preot, când sunt în viată părintii, pot produce foarte mari necazuri asupra copiilor. Dincolo de mormânt nu mai poate face nimeni acea dezlegare. Să ne ferim a rosti orice cuvânt rău asupra copiilor nostri pentru a nu se repercuta asupra lor si a nu le produce mari necazuri în viată. De asemenea, copiii niciodată să nu-si blesteme sau să-si înjure părintii care i-au născut. Nu mai vorbesc de acei copii care ajung chiar să-si lovească părintii, pe cei care i-au născut. Spun Sfintii Părinti că acelui copil care si-a lovit părintele, mâna respectivă nu-i mai putrezeste. Este ceva înfricosător! Pentru orice cuvânt iesit din gura noastră vom da răspuns în ziua Judecătii, înaintea lui Dumnezeu. http://sfioaniacobhozevitul.wordpress.com/......v_blestem/

| IHateEverything a răspuns:

'si-a dezbracat hainele peste mine' rolling on the floor

| nickx208 a răspuns:

Blestemele sunt doar niste prefacatori dar pot avea efect daca tu crezi asta si apropo daca sunt facute d parinri asupra copilului nu e vorba ca au efect cu doar il demoralizeaza pe copil si il deprima isi pierde increderea si sufera si crede ca e din cauza blestemului dar e din cauza parintilor blestemele nule pot face oameni

| Temistocless a răspuns:

Popii te primesc la ei ca sa-ti salte mălaiul,nu au nici o legatura de nici un fel cu Divinitatea. Inaintasii lor au inventat tot felul de ritualuri, traditii, dogme si superstitii, TOATE cu scopul indobitocirii, si nimic altceva. http://www.youtube.com/watch?v=Ee5b98z6dXk&list=UUtdvoF0OlpDT2fVYmQ8FTjA