| ___Enzo a întrebat:

Bună ziua! De ce Paștele este cu dată schimbătoare? De unde știu ei când cade Paștele, de exemplu în anul 2060?

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Are legătură cu faptul că evreii foloseau un calendar lunar, bazat pe fazele lunii. Noi folosim un calendar solar, care măsoară un an după cât timp îi ia Pământului să compleze o rotația în jurul Soarelui. Așadar data Paștelui pică în prima duminică pe sau după prima lună plină de după echinocțiul de primăvară.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Iar data la care pica:

https://www.savastan.ro/paste.php

| MiraMiraMira987654321 a răspuns:

Pentru ca preotii au stabilit ca Pastele sa fie intotdeauna duminica. Si pentru ca trebuie sa fie prima duminica dupa... nu mai stiu ce, ceva legat de Luna. Asa ca... iese alta data de fiecare data.