| anonim_4396 a întrebat:

dragii mei atei! big hug Am decis ca astazi sa fac ca voi si sa incerc sa deschid ochii si sa descopar adevarul! Spuneti-mi, va rog, de ce nu exista Dumnezeu? Ce dovezi aveti? Ce v-a determinat sa credeti ca totul este doar o poveste? Cel mai bun argument va primi funditaaa! big grin Bye-bye! happy

Răspuns Câştigător
| CristiB93 a răspuns:

Nu,sa nu iti schimbi parerile, oamenii astia sunt bolnavi, pastreaza gandirea ortodoxa, asta e dreapta happy

61 răspunsuri:
| Dinu_Marian_1994 a răspuns:

Ce ma face sa nu cred in dumnezeu este ca nu vad o dovada clara nu biblia nai de unde sa stii de cine e scrisa

| RAY a răspuns:

Dar pe tine ce tea determinat sa respingi existenta a 2700 de zeii?
asa cum tu i respingi asa isi resping zeul pe acelasi lucruri

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Dinu_Marian_1994):

Nici macar n-ai citit Biblia si deja iti dau cu parerea despre ea. phbbbbt

| CristiB93 a răspuns:

Chiar in vinerea mare ti-ai gasit sa te faci atee?

| AwaZoh98 a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca nu am aflat despre alti zei... straight face
Tot nu mi-ai dat un argument interesant.

| jwatson a răspuns:

Nu cred fiindca ce scrie in Biblie mi se pare o poveste de adormit copiii.

| AwaZoh98 a răspuns (pentru CristiB93):

Nu chiar! laughing

| AwaZoh98 a răspuns (pentru jwatson):

Why?! straight face

| RAY a răspuns (pentru AwaZoh98):

Ma bucur ca ai recunoscut nu ai dat de ei, de ce esti convinsa de existenta lui daca te inseli? cum chiar tu o recunosti ca puteai?
raspunde sincer fara ipocrizie ok

| Mădă0611 a răspuns:

big hug auci, spini.

Am o presimtire ca trolluiesti thinking
Exista atatia zei care au murit, care erau la fel de venerati, sau poate mai profund, decat zeul tau. Exista atatea contradictii in biblie, dumnezeu e atat de ...uman, pe langa asta, ii sunt atribuite, de fapt ii erau, fenomenele care nu erau cunoscute la vremea respectiva. Sufletul nu exista. Suntem fix ca animalele, avem aceleasi nevoi primare (bine, ele inca nu asculta trance laughing) s.a.m.d.
Dovezi ca nu exista dumnezeu? Dovezi ca exista altceva si el a fost inventat. Intrebarea asta a tot fost...

| CristiB93 a răspuns (pentru AwaZoh98):

Aaa, m-am prins, de fapt tu vrei sa-i convingi pe ei laughing ok atunci succes kiss

| Lizzu a răspuns (pentru AwaZoh98):

"Nici macar n-ai citit Biblia si deja iti dau cu parerea despre ea. "

1. Nu stii daca a citit sau nu ca sa afirmi asta.
2. Daca ai pus intrebarea "Ce v-a determinat sa credeti ca totul este doar o poveste?" si te-ai aratat chiar deschisa catre aflarea de raspunsuri, lasa-i sa-ti raspunda cu parerile lor.

Nu incerca sa critici raspunsurile pe care le vei primi. Incearca sa le intelegi.

| Lizzu a răspuns (pentru CristiB93):

Nu are ce sa convinga pentru ca odata ce te eliberezi de regulile religiei nu te mai intorci. E ca o evadare.

| AwaZoh98 a răspuns (pentru RAY):

Stai linistit, ca nu sunt absolut deloc genul de persoana care sa vorbeasca urat. Accept si parerile altora!winking
Nu ma indoiesc deloc de existenta Lui, dar ma impresioneaza faptul ca multi dintre voi, in general atei, afirmati ca ati descoperit adevarul despre Dumnezeu cum ca El, de fapt, nu exista. Si nu imi pot explica. Exista atatea dovezi care confirma existenta Sa, nu numai Biblia. De aceea, prin intermediul acestei intrebari, vreau sa aflu si eu gandirea voastra, principiile care le urmariti ca sa negati existenta unei Divinitati. Nimic mai mult!winking

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Lizzu):

Ok, imi pare rau! big grin

| AwaZoh98 a răspuns (pentru CristiB93):

Da. si nu... prin intermediul intrebarii poate eu sunt cea care va isi va schimba parerilelaughing Mersi oricumwinking

| RAY a răspuns (pentru AwaZoh98):

Teresa tu ai recunoscut ca ai fost invatata sa crezi in dumnezeu si atata tot daca erai invatata sa crezi in zeus credeai in el,acum daca tu credeai in zeus si eu in dumnezeu ai fi spus exact ca acei ateii ca nu exista dumnezeu,gandeste rational si tu atee pentru mii de zeii, si tu negi atatea religii, divinitati nu te-ai intrebat niciodata de ce neg atatea zeii, religii, credinte de ce a mea e mai buna ca a altora?

| Lizzu a răspuns (pentru AwaZoh98):

happy Nu trebuie sa -ti para rau. Trebuie sa fii intelegatoare fata de parerile diferite oricand.

"Si nu imi pot explica. Exista atatea dovezi care confirma existenta Sa, nu numai Biblia."

Care alte dovezi ar exista din punctul tau de vedere? Minunile? giulgiul gasit? mormantul lui Iisus din Ierusalim?

| Hombre a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti deschizi tie ochii, dar ai mintii.
In al doilea rand nu ateii trebuie sa-ti demonstreze de ce nu exista God.
In al treilea rand, credinciosii trebuie sa demonstreze existenta lui God pentru ca ei sustin.
Si in final, ai auzit de negatia negatiei, eeee, cam asta ii ceri tu unui ateu, sa-ti demonstreze inexistenta a ceva in care el nu crede ca exista. Greu cu tine.

| mihaitaLGP a răspuns:

Nu exista nici o dovada palpabila ca Dumnezeu exista, dar nici ca exista. Dovezile care dovedesc existenta lui, sunt insuficente iar cele care exista sunt penibile.

Bibila nu e altceva decat o scriere primitiva si groteasca. Unde oamenii traiesc 1000 de ani, mortii invie, serpii vorbesc, exista giganti, soarele se invarte in jurul pamantului, pamantul este plat, are chiar si fundatie si stalpi iar cand el se supara zguduie pamantul din temelia lui si partea care imi place cel mai mult, crestinismul nu este o religie politeista, pentru ca Iisus, Dumnezeu si Duhul Sfant sunt una si aceeasi persoana.

In concluzie, Dumnezeu sa sacrficat pe el, catre el, pentru a salva omenirea de la pacatul creat tot de el.
Iar asta cu 3 in 1 ma pune sa fac un exercitiu de imaginatie, cine a venit cu violul pana la urma la Maria?

Toate dovezile ca Dumnezeu exista, sunt insuficente. Iar aceste insuficente repet ca sunt de tot cacatul. Si astia nu sunt singurele argumente.

| Hombre a răspuns (pentru Lizzu):

Iti dau o davada a existentei lui God, credinta lui EmaS si interpretarile lui Martian.winking

| Lizzu a răspuns (pentru Hombre):

Ceva mai concret? tongue

| AwaZoh98 a răspuns (pentru RAY):

Dar nu inteleg ceva. Daca tu ai dreptate, iar totul este o fictiune, atunci care ar fi fost scopul acelei fiinte care a inventat totul, ca apoi sa minta o lume intreaga? Sincer acum, slabe sanse ca totul sa fie neadavarat.
In fiecare civilizatie exista cate un zeu, iar in Romania, tara in care ai fost nascut, ai fost invatat sa crezi in Dumnezeu, un Tata ce are in permanenta grija de tine. Ar trebui sa te resemnezi. Viata mea este fericita daca ma incred in Dumnezeu, deci nu vad nimic rau in a crede in Dumnezeu.winking

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Lizzu):

Ce spui de moastele Sfintilor? De ce niste oase ale unor dinozauri te fac sa crezi in existenta lor, dar moastele/trupurile Sfintilor nu?

| AwaZoh98 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

"cine a venit cu violul pana la urma la Maria?"
LOL! laughing Stiu la ce te-ai referit, dar consider ca nu acesta este cuvantul corect pentru a descrie o astfel de minune.straight face

Ingerul Gavriil s-a pogorat la Fecioara Maria si i-a spus: "Bucura-te, ceea ce esti plina de har, Domnul este cu tine. Binecuvantata esti tu intre femei."
Si a zis Maria catre inger: "Cum va fi aceasta, de vreme ce eu nu stiu de barbat? Si raspunzand, ingerul i-a zis: "Duhul Sfant Se va pogori peste tine si puterea Celui PreaInalt te va umbri; pentru aceea si Sfantul care Se va naste din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema."
So. raspuns: Duhul Sfant a lasat-o pe Fecioara Maria insarcinata! big grin

| Lizzu a răspuns (pentru AwaZoh98):

Pentru ca fosilele dinozaurilor exista si au forma de dinozaur, deci dinozaurii au existat.
Moastele acelea ale oamenilor s-ar putea sa nu fie moastele unor oameni sfinti, iar cei cu adevarat sfinti sa fi fost ascunsi departe de vederea noastra.

In al doilea rand, nu stii ca omul a fost un sfant. Faptul ca asa scrie despre el in carti sfinte nu este neaparat si adevarat.

| Nucreeed a răspuns:

Ce te face sa crezi ca ai nevoie de multe dovezi ca pentru a'ti da seama ca dumnezeu nu exista?:|Este mai usor sa dovedesti inexistenta, atata timp cat vorbesti cu o persoana care este deschisa la alte opinii, decat sa dovedesti existenta:|

http://www.youtube.com/watch?v=x0ZqQznblZo

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Lizzu):

Faptele pe care le face, il face pe un om sa devina Sfant. Asa cum a fost si Iisus Hristos. Fara de pacat! big grin

| Seminarist a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Uite o dovada : Chiar daca nu il vezi pe Dumnezeu inseamna ca nu exista... Curentul nu exista doar nu il vedem... asa e si cu Dumnezeu este acolo mereu pentru noi si ne poarta de grija

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Nucreeed):

Mersi pentru raspuns, draga Infams! happy