| anonim_4396 a întrebat:

dragii mei atei! big hug Am decis ca astazi sa fac ca voi si sa incerc sa deschid ochii si sa descopar adevarul! Spuneti-mi, va rog, de ce nu exista Dumnezeu? Ce dovezi aveti? Ce v-a determinat sa credeti ca totul este doar o poveste? Cel mai bun argument va primi funditaaa! big grin Bye-bye! happy

Răspuns Câştigător
| CristiB93 a răspuns:

Nu,sa nu iti schimbi parerile, oamenii astia sunt bolnavi, pastreaza gandirea ortodoxa, asta e dreapta happy

61 răspunsuri:
| RaDuDrF a răspuns:

Salutare prieteni atei, hai să vă spun eu ceva,rog sa nu abandonati lectura doar datorita lungimii comentariului,ati abordat teme complexe si ma vad nevoit sa dau niste argumente complexe si plauzibile, fara chestii abstracte DOAR CONCRETe, FACETI VA ROG UN EXERCITIU DE VOINTA, va garantez ca nu veti regreta., Voi chiar credeţi că tot ce există este numai ceea ce cuprinde campul vostru vizual? Niciodată n-aţi avut parte în viata voastra de de o traire magica, inefabila, ceva ce nu se poate demonstra logic? Ok, o să ziceţi, da-mi un exemplu : pai sa incepem cu totul, de la dragoste pana la toata creeaţia întreaga. Aţi mai citit şi voi cărţi( poate) ati mai deschis şi voi televizorul şi poate chiar ati trait şi voi lucruri inexplicabile, de exemplu legate de magie, de misticism, de religie. Pai insasi viata e ceva magic, inexplicabil, incomprehensibil. Senzatiile, trairile unei prietenii adevarate ori unei iubirii nebunesti, vreau eu sa stiu cum le explicati logic. E ilogic să spui că totul a aparut la întâmplare, e o sfidare la adresa logicii voastre. Voi ateilor, nu vreau să prostiti lumea, spunand că între ştiinta si religie e o schisma, nu MAJORITATEA FILOZOFILOR SI OAMENILOR DE STIINTA, DECI OAMENI ÎNVĂŢĂTI, NU CA NOI OAMENI OBISNUITI, AU CREZUT IN EXISTENTA LUI DUMNEZEU SAU CEL PUTIN A UNEI FORTE PRIMORDIALE, NU CA VOI FARA SENS, FIINTE ALE NEANTULUI. Nu, nu cred în Dumnezeu de frica iadului, ca sa-mi justific într-un fel neputiinta tipic umana de a explica inexplicabilul vietii, nu, repet dovezi concrete exista! E imposibil ca macar odata in viata să nu - L fi simtit pe Dumnezeu, sau macar o fortă inexplicabila, ceva magic. Daca voi nu ati fost receptivi, asta nu-i vina mea, daca sunteti atei si materialisti si persistati v-ati irosit si viata asta si cealalta! Caci frumusetea vietii nu consta în lucrurile "logice" ci in cele romantice, poetice. Romantismul, simbolismul nu s-au inspirat din " logica" va garantez.
Revenind, Socrate si discipolul sau Platon si apoi Aristotel au crezut că la baza tuturor stă o fortă primordiala, un Creator. E ilogic să spui că totul a aparut arbitrar, la intamplare. Principiu cauza-efect. Sir Isaac Newton, unul dintre mintile geniale ale omenirii, a fost un om cu o mare credinta ( va invit sa verificati pe wikipedia, sit uri, pe google dati oameni de stiinta si religia) El spunea : Ateismul nu are sens, cand ma uit la Sistemul Solar, vad Pamantul la distanta potrivita de Soare pentru a primi cantitatea potrivita de caldura si lumina. Asa ceva nu s-a produs la intamplare! Exact, e ca şi cum spune Biblia: "Nebunul zice ca nu exista Dumnezeu"! Întra-devar prieteni, gânditi-va daca ceva cat de mic ar deraia din fagasul normal, totul s-ar distruge. ex caldura si lumina nici prea multa nici prea putina, potrivita, (daca un lucru mic ar merge prost, totul ar deraia ex bulgarele de zapada, butterfly efect) O asemenea acuratete nu poate fi la intamplare, sau pentru voi e mult mai plauzibilă decat ideea ca totul e non sens neant, ca a aparut asa bum fara niciun element declansator. Apoi îl avem pe Louis Pasteur, care spunea ca nu poti face viata din ne-viata, il avem pe Faraday, pe fratii Wright, pe Decartes, Kant, Spinoza si multiii multii altii! Ok la polul opus il avem pe Friedrich Nieczwe, bolnav mintal, pe Albert CAMUS, pe Richard Dawkins, pe Russel, pe Carl Marx, fondatorul comunismului și inca cativa nebuni. ( De înteles faptul ca deistii nu erau atei, deistii credeau intr-un creator care nu se implica in viata de zi ci zi dar credeau intr-o fiinta superioara, deisti precum Voltaire, Jean Jacquess Russeau. Jefferson, Benjamin Franklin etc.) DEci MITUL CA INTELIGENTII, DECI CEI CAPABILI SA SE ELIBEREZE, SI CA NOI CEILALTI TRAIM IN IGNORANTA NU E DELOC PLAUZIBIL. MAJORITATEA CELOR MAI STRALUCITE MINTI, DIN TOATE DOMENILE, GENIILE, AU CREZUT IN DUMNEZEU IN PROPORTIE DE 60-70 %, RESTUL DEISTI SI ADEPTI AL CREZULUI UNEI FORTE PRIMORDIALE SI CATIVA ATEI, FARA NICIUN ROST, CONSIDERAND CA TOTUL A APARUT LA INTAMPLARE, DESI ESTE TOTUL FOARTE MINUTOS CREEAT. RAMANE LA LATITUDINEA FIECARUIA SA ISI DEA CU PAREREA. IN ACESTE EXPLICATII, CHAIT TIN SA FIU OBIECTIV, IMPARTIAL. REPET TOT CE AM SCRIS SE POATE VERIFICA PENTRU SCEPTICI. CA DOAR AVETI NET, DAR VA SPUN CA E ADEVARAT, DOAR NU AM SCRIS ATAT CA SA SPUN MINCIUNI. bERNTRAND RUSSEL, celebru jurnalist ateu a spus ca daca s-ar intalni cu Dumnezeu, si Acesta l-ar intreba de ce nu a crezut, ca au fost prea putine dovezi. Ce vorba nesocotita, caci normal ca nu ai cum sa crezi daca tot timpul esti sceptic si cauti sa dai tu un inteles lucrurilor. Unii nu se pot obisnuii cu ideea ca uele lucruri sunt intangibile, de nepatruns. Dovada e in tot ce e viu, in flori, in dragoste, in orice. Daca cred ti in lucruri inexplicabile, si cred ca chair si pentru voi nu mai sunt dubii, atunci nu aveti cum sa tagaduiti. Alt lucru car îi indeparteaza de ATEII in devenire din noi este faptul ca negand existenta unui Creator. lui Dumne\eu, nu veti mai fi trasi la raspundere pentru faptele, pacatele noastre. O voi naivilor, cu lacrimi in ochi va spun reveniti pe calea cea dreapta. DUmnezeu spune : Eu nu vreau ca pacatosul sa moara, mai spune : Orice pacat impotriva fFiului Omului (ISUS) SE IARTA DAR IMPOTRIVA DUHUL SFANT NU SE IARTA NICI IN VEACUL ASTA NICI IN CELALALT CUVINTE DIN BIBLIE.( Pacate impotriva Duhului Sfant : ateismul până la moarte, incredere exagerata ca poti sa dai in cap ca Dumne\eu tot te iarta. Deci fiti atenti, cand veti i in fata Domnului fara cale de scapare PENTRU ETERNITATE, SA NU SPUNETI CA NU ATI FOST AVERTIZATI, CACI EU AM FACUT-O ASTAZI. AZI E MOMENTUL SA PRIMESTI UNICA SALVARE CARE TE ABSOLVA DE PACATUL STRAMOSESC SI DE CHINURILE INGROZITOARE ALE IADULUI. CU LACRIMI IN OCJI VA SPUN CA NIMIC NU E MAI CHINUITOR DECAT SA NU MAI POTI FACE NIMIC. VA VENI UN MOMET! INACA MAI E TIMP! MA VOI RUGA PENTRU VOI! Vedeti voi, alta ruptura o constituie perceptia ca dac a esti credincios, trebuie sa stai intr-o cutie, fara sa faci nimic. GRESIT! Bineinteles, nu trebuIE sa faci pacate mari gen sa ucizi, sa furi, sa sodomesti ( homosexualitate, sex anal) lucruri oricum anormale, pe care nu le-ai face, dar din mandrie nu vrei sa te supui. Da e misto sa fi rebel aici pe Pamant( si eu sunt un adolescent cat se poate de rebel, nu vorbiti cu o mironosita) dar in fata lui Dumnezeu crede ma e mai bine sa fi smerit, Religia nu-ti i-a dreptul la fericire, mandria de om, distractia nu, Biblia nu trebuie privita mereu literar e plina de metafore, Dumezeu deseori spune contrarii, da ( legat de citatul lui MarkTwain ca Biblia are nepotriviri) El face concesii tot pentru noi oamenii, in final pacatele mici promovate de societate vor fi ieratarte prin credinta, fapte de milostenie( fericiti cei milostivi caci aceia vor avea parte de mila ) si smerenie, caci nu e pacat care sa covarseasca Bunataea lui Dumnezeu. Chiar si DAVI D fiul lui Solomon a preacurvit cu Bet-seba si i-a dus barbatul ei ( al Bet-sebei) la moarte pentru a scapa de el. Daca Dumnezeu ar fi fost neiertator ) hmm ce-ar fi fost. Repet nu trebuie privite ca inadvertente( nepotriviri, contra\iceri intre spusele lui Dumne\eu ) ci ca si concesii. Repret e un inteles abstract. Nu va cer sa credeti ca albu e negru si negru alb. OAMENII BUNI DESCHIDESTI OCHII SI IMPLORATI IERTARE PENTRU VIATA NELEGIUTA, CACI NICI OMORUL SI JAIFUL ( TALHARUL CARE A A FOST RASTINGINT CU HRISTOS A FOST IERTAT CACI S-A SMERIT SIIINNNCERRR! REPET SINCER, DE UNDE REZULTA IMENSA BUNATAE A LUI DUMNEZEU, DEMONSTARTI CA AVETI UN PIC DE CURAJ SI RENUNTATI LA UNELE PACATE MARI, INCERCATI SA VA MAI GOLITI DIN CAND IN CAND EUL, CA SA MAI INTRE SI PUTIN DUMNEZEU) NU II E ATAT DE NEPLACUT OMULUI CA ATEISMUL, NEINCERDEREA PANA LA MAORTE. RETINETI CA TOATE ACELE CANOANE ABSURDE VIN DE LA PREOTI, DECI SUNT INTERPRETARI UMANE, NU MILA LUI DUMNEZEU. Sa nu se inteleaga ca vaforizez pacatul orbeste, dar cel mai important e sa crezi, sa fi smerit in fat aDomnului, sa fin bun milostiv, sa incerci sa faci fapte bune( si de placer, nu ne a parat din astea) si Dumnezeu va avea grija de tine. De azi totul depinde de tine. ALT LUCRU CARE FAVORIZEAZA NECERDINTA E FAPTUL CA UNII CHIAR NU INTELEG CUM POATE FI DUHUL SFANT-ISUS-DUMNEZEU ( ORDINE ALEATORIE, TOTI SUNT LA FEL DE IMPORTANTI) O PERSOAN. E DOAR UN ALTER EGO, ALTA FORMA EI FIIND ACEAISI. Dawkins ( richard) spunea ca nu intelegea de ce Dumnezeu si -a trimis alter egoll fiul sau pe Pamant : pai : CACI ASA DE MULT A IUBITDUMNEZEU LUMEA INCAT A TRIMIS OE FIUL SAU CA ORCINE CARE CREDE SA NU PIARA, CI SA AIBA VIATA VESNICA. INTRADEV-ar nu putem intelege cum 3 si acelasi dintr-un punct de vedere der chiar credeti ca vo intelege vreodata, cat timp suntem in viata teme precum universul, darostea, moartea. Aceste a fiind spuse pentru ateii care in continuare persista in ignoranta, care in continuare cred ca un asamblu atat de complex a aparut din neant ( Curentul filozofic intemeita de Kierkaagard si dezvolat de jEAN-pAUL -SATRE nu promova ateismul, se numea existentialism)revin cineva atat de ignorant in cat dupa toate cele spuse să nesocoteasca in contonuare Totul, acela care nu se va duce in genunchi la Tatal Ceresc si sa implore iertare ( vorbesc cat se poate de serioas, cu lacrimi in suflet) acela atat de ignorant icat sa nu priceapa ca totul e prea amplu pentru firea umana ca sa inteleaga, si ca totul e mult prea perfect ca sa fie la intamplare, acela care nu tine cont de inexplicabilu care se intampla mere, de poezia si de lirismul si frumusetea vietii, acel care nu va implora iertare si mila ACUM FATA DE TATAL, VA SPUN ACELA NUMERITA SA TRAIASCA. AICI NU MAI E DOAR CEVA FILOZOFIC E CEVA CE VA COSTA ETENITATEA SI PEDEAPSA VESNICA IMUABILA( NU MAI POTI FACE NIMIC, CEL MAI GROAZNIC LUCRU, MI-E FRICA SI -APUCA TREMURATU NUMAI CAND MA GANDESC) EU DOAR O SA MA ROG PENTRU VOI MAI MULT NU POT FACE. A si prieteni o ultime doua redute mai am, de dragul a cat am scris si pentru voi( mi-am facut cont nu-mai pentru a va scrie, pentru voi, scriu deja de 2 ore, pentru ca nu e usor sa gasesti cuvinte intr-o tema complexa, eu insumi avant un program extrem de incarcat), revin va rog un lucru : tastati pe google asa: o scrisoare din iad, Cutremurator, Groaznic, Infricosator, puneti-va un moment in locul lui si ALegeti. Repet Dumnezeu nu e o influenta cum zicea cineva, toate religile zic ca au dreptate, nico religie nu a A vut o mai mare amPlaore ca crestinismul sau iudaismul sau musulmanii ( la ei dUMNEZEU ESTE ALAHH)( IUdaism, crestinism, musulmai 70 poulatia lumii oricu, restul cred in ceva ni ca ateii. A fost Biblia, A u FOST DOVEZI ISTORICE CA ISUS A TRAIT, ORICINE STIE CA A TRAIT, DAOR CA NRCREDINCIOASII IL CONSIDERA DOAR UN PROFET, NICIO ALTA RELIGIE NU ARE O COMPLEXIATEA, SI UN PLAUZIBIL SI UN ADEVAR AL LUCRURLOR ASA DE RIDICAT, SI INTR-UN FINAL MANA LUI DUMNEZEU SE SIMTE IN ORICE! Referitor la ceilalti zei de-a lungul istorie, adevarat, numai ca pe vremea aceea Cuvantul lui Dumnezeu, Biblia nu exista, sau nu in totalitate, oricum oamenii au fost pacatosi si s-au inchiant din nou idolilor ( oameni au luat-o de la inceput dupa potop cand doar noe si familia si animale de parte femeiasca si barbateasca erau in arca) Dupa toate cele vorbite daca se mai indoieste cineva de Dumnezeu ( Macar de un Creator, caci nimic nu e intamplator) inseamna ca s-a nascut dar s-a nascut degeaba cum spunea si filozoful nostru Campulungean Petre Tutea. Eu cred ca nu mai exista nimeni, dar torusi prin absurd mai am un ultim argument, o ultima reduta::::
Ati auzit vreodata de pariul lui Blaise Pascal ( Si-a schmbat opinia datorita unei revelatii ) deci exisat ca doar nu mintea sa de placere), mare geniu, mare filozof si matematician? Suna cam asa: Daca ai crezut in Dumnezeu și el nu există, n-ai pierdut nimic, dar daca n-ai crezut și el există, ai pirdut totul ( plus morte eterna in smoala, fara as poti face nimic) Si cu asta basta!