| DumitraH a întrebat:

Buna ziua! Eu am o matusa care a trait acum multi ani cu un frate de al sotului meu, care a si decedat. Ei doi au fost cununati doar de preot. Dilema mea este ca se apropie nunta noastra si nu stiu daca nu e pacat in fata lui Dumnezeu ca eu sa ma cunun cu sotul meu, tinand cont ca matusa mea a trait cu fratele acestuia.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema, avand in vedere ca tu si sotul viitor nu sunteti rude de sange ci doar rude prin alianta de gradul VI, chiar daca matusa ta ar fi fost casatorita legal cu fratele viitorului sot.
Chiar ma mira ca matusa si fratele viitorului sot au fost casatoriti de preot fara sa fi fost casatoriti civil, preotul nu ar fi avut dreptul sa-i casatoreasca fara casatorie civila.

| DumitraH explică (pentru Ioandelasal):

I-a casatorit religios doar pentru a putea da aceasta de pomana pentru cei morti, ca un fel de dezlegare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru DumitraH):

Insemana ca nici macar casatorie religioasa nu a fost, a fost doar un simulacru.
Repet: tu si viitorul sot nu sunteti nici un fel de rude.

| DumitraH explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ținând cont. Crezi că Dumnezeu ține cont de ceea ce ții tu cont?

| CostinAlamariu a răspuns:

De ce nu-l intrebi pe preot? El ar trebui sa stie mai bine