| Dan-Vladimir_Constantinescu_1993 a întrebat:

Buna ziua!
Am o matusa careia ia decedat sotul. Ei nu au avut copii insa decedatul are doi frati si doi nepoti in viata dar cu care nu s-a inteles foarte bine in timpul vietii.
Ca si avere are doar apartamentul in care au trait ei doi. Exista posibilitatea ca matusa mea sa mosteneasca apartamentul si daca da ce pasi trebuiesc urmati?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus mostenitori sunt matusa ta si cei 2 frati ai defunctului.
Pot exista 2 situatii privind masa succesorala:
1. Apartamentul a fost proprietatea comuna a ambilor soti si atunci matusa este proprietara pe o jumatate de apartament si in masa succesorala intra doar o jumatate de apartament.
2. Apartamentul a fost proprietate exclusiva a decedatului si atunci intregul apartament va constitui masa succesorala.
In ambele cazuri matusa ta mosteneste 1/2 din masa succesorala iar cei doi frati, in parti egale, restul de 1/2. De asemenea mosteneste tot mobilierul si bunurile casnice.
Matusa ta poate mosteni toata masa succesorala daca fratii defunctului nu accepta mostenirea sau renunta la mostenire.