| Anonimul450 a întrebat:

Buna ziua! Eu am varsta de 23 de ani, abia iesit din facultate recent in Bucuresti, am dat de o doamna preoteasa care imi face avansuri. Dansa are 45 de ani, poarta fuste, dresuri si batic mereu si este o femeie placuta pentru mine, sa ii spun ce simt pentru ea? Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Nici vorba, las-, o în pace roaga- te lui Dumnezeu ca la momentul pe care El îl considera potrivit sa aducă în viata ta fata care El știe ca ai fi fericit sa fie soția ta. Faptul ca simți ca te atragă cineva e doar semn ca au un sirem hormonal care funcționează normal, nu ca trebuie sa zici sa u sa faci ceva din moment ce propria conștiința te dezaproba.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"o doamna preoteasa care imi face avansuri... sa ii spun ce simt"

dacă e "preoteasă", inseamnă că preotul încă există și e activ (formal cel puțin...) așa că in cazul dar sentimentele nu contează

| Anonimul450 explică:

Crede ma o iubesc mult am facut dragoste cu dansa si m-am simtit bine este placuta pentru mine si totusi ea chiar vrea sa se mute cu mine cred ca asta o sa fac

| AdioTPU a răspuns:

Nu-i ceda avansurilor caci daca i le vei accepta si vei avea relatii intime cu ea te vei intina si tu.
Iacov 1:12-18 VDC
"Ferice de cel ce rabdă ispita. Căci, după ce a fost găsit bun, va primi cununa vieții pe care a făgăduit-o Dumnezeu celor ce-L iubesc. Nimeni, când este ispitit, să nu zică: „Sunt ispitit de Dumnezeu." Căci Dumnezeu nu poate fi ispitit ca să facă rău și El Însuși nu ispitește pe nimeni. Ci fiecare este ispitit când este atras de pofta lui însuși și momit. Apoi pofta, când a zămislit, dă naștere păcatului; și păcatul, odată făptuit, aduce moartea. Nu vă înșelați, preaiubiții mei frați: orice ni se dă bun și orice dar desăvârșit este de sus, coborându-se de la Tatăl luminilor, în care nu este nici schimbare, nici umbră de mutare. El, de bunăvoia Lui, ne-a născut prin Cuvântul adevărului, ca să fim un fel de pârgă a făpturilor Lui."

| Surubelnita568 a răspuns:

Pentru un absolvent de facultate, scrii destul de incorect. Nu cred ca povestea e reala.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Surubelnita568):

Asta voiam sa spun si eu.

| Hammurabi a răspuns:

E troll.
Tocmai ce a șters o întrebare în care avea 29 de ani. laughing

| Ganderoaica a răspuns:

Bună! Se pare că treci prin ceea ce spune Fericitul Augustin, și e mai proeminent la persoanele tinere: pofta ochilor. Vezi și tu că, dacă această poftă a ochilor nu este controlată, duce la desfrânare, ori cu mâna ori cu o altă persoană. Unii bărbați și băieți, când stau la serviciul religios, își fac alte preocupări și nu mai sunt atenți la ce se întâmplă la Altar, și ori flirtează foarte evident, privesc insistent pe câte o gagică sau doamnă, ori pun ochii pe câte o tipă sau doamnă și se tulbură în cugetul lor că na, așa ne-a făcut Dumnezeu să ne atragă persoanele de sex opus și să ne calmeze prin căsătorie... dar ce spui tu pe aici nu prea e ok să faci cu nici o persoană de gen feminin. „Eu însă va spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea in inima lui" (Ev. Matei Cap. 5: 27-28). Știu prin ce treci, că și eu care sunt totuși fată văd câte o babă sau unele de vârsta mea prin biserică venind cu fundul la vedere și efectiv mă tulbură, în sensul că mă oripilează la culme. Nu e ok că efectiv tu e ca și cum ai fi făcut sex cu ea numai prin faptul că zici ce fund are, ce craci are, și după în intimitate te finalizezi. Eu una îți recomand să fi mult mai atent la ce se întâmplă la Altar, încearcă să găsești un loc mai izolat unde nu dai tot timpul cu ochii de ea și să-i spui și unui preot la Sfânta Spovedanie că nu poți fi atent la Sfânta Liturghie că poftești la formele feminine. Doamne ajută!

| slayer09 a răspuns:

Ce simti tu pentru ea? sau e vorba de "gugustiuc" ce simte pentru ea?big grin ti s-au infierbantat hormonii. Eu zic sa stai cuminte, ca nu iti va aduce nimic bun in viata, concentreaza-te pe lucruri bune, pune mintea la contributie nu "gugustiucul". Hraneste mintea si sufletul cu lucruri bune, ca daca hranesti cocostarcul cu ala vei merge prin viata iar mintea si sufletul va putrezi, si vei fi o leguma. Deci, sa fim cuminti.