| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema.Sunt prea timida si asta ma calca pe nervi.Astazi la scoala,la ora de Geografie,o colega de-a mea a primit un + pe care, zic eu, nu-l merita.Doamna diriginta (care, app o uraste toata scola inclusiv eu) ne-a spus ceva de flux si reflux ca fiecare dureaza 6 ore si ambele formeaza o maree (bine,recapitulare),iar ea (doamna diriginta), ne-a intrebat cate maree se formeaza pe fiecare zi si eu am stiut si am zis ca 2, dar ea (colega-mea) a spus mai tare ca 2 si mi-a fost necaz pentru ca ea a primit un + la care stiam si eu.Dar cel mai mult am fost suparata pe mine pentru ca de obicei sunt foarte timida cand vorbesc cu profesorii,iar acasa nu sunt asa (bine,locuiesc singura, doar eu si catelul meu), dar acasa cu familia nu sunt asa.Insa la scoala colegii imi spun ca sunt cea mai amuzanta fata din clasa.Chestia e ca as vrea sa fiu mai comunicativa, dar nu pot.A o colega in clasa care e foarte indrazneata si vorbeste mereu cu profesorii si poarta conversatii cu ei cand mie diriginta imi spune ca invat bine, dar sunt prea timida.Ma tem ca timiditatea o sa-mi aduca probleme.M-am simtit foarte naspa pentru ziua de azi.As vrea sa pot sa ies si eu mai in fata,cu toate ca tata ma bate mereu la cap sa invat bine si sa fiu cea mai buna din clasa pentru ca vrea sa dau la facultate si sa am o viata pe care el nu a putut s-o aiba dar simt prea multa presiune pe mine,adica acum a mai este si un concurs la scoala de geografie la care tata vroia sa ma duc,dar e mult de invatat, trebuie sa inveti mai mult de o carte, bine e pe judet.Dar ca sa nu va mai plictisesc va intreb :"Ce sa fac?"pentru ca tata pune mereu cea mai multa presiune pe mine ca sa fiu cea mai buna din clasa.Ar trebui sa ma simt mai sigura pe mine? Ar trebui sa nu mai fiu asa de timida? Ar trebui sa ma simt mai bine in pielea mea si sa fiu mai relaxata? Spuneti-mi parerea voastra! Am nevoie de sfaturi!

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cate lucruri din astea nu am patit si eu la scoala...asa e in viata, ai multe piedici si ai dreptate ca timiditatea nu-ti aduce nimic bun, numai cei tupeisti au de castigat in zilele noastre.Si tatal tau se gandeste la tine, la viitorul tau si de asta te preseaza atat.Incearca sa fii mai indrazneata, comunica mai mult cu colegii si o sa vezi ca te vei schimba si in ore si in afara scolii.

| IsabelaIssa a răspuns:

Daca esti atenta la intrebarile tale, descoperi ca in ele iti gasesti si raspunsul. Tu sti cum ar trebui sa fi, dar problema e ca nu stii cum sa o faci. Pur si simplu ia-ti inima in dinti, sa vorbesti cu profesorii pentru ca si ei sunt oameni si nu te mananca daca le vorbesti. Si eu eram mai timida cu ei dar ma imbarbatam singura, si ma gandeam ca ce imi puteau face daca raspund ceva!? Cu tatal tau poti discuta daca nu mai faci fata, cred ca o sa te inteleaga. Axeaza-te pe materiile la care o sa ai examene mai mult decat pe celelalte, si descopera si ce iti place mai mult.happy Bafta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa stii ca dupa ce termini scoala notele si cum ai invatat nu mai conteaza atat de mult daca nu stii ce sa faci cu conostintele pe care le ai dobandit. Trebuie sa inveti sa le pui in practica sa arati ceea ce stii, ca daca tii pentru tine nu rezolvi nimic, muncesti degeaba

| Andreea304 a răspuns:

Am uitat sa va spun ca asazisa mea colega nu invata mai bine ca mine si ea are vreo patru note de 6 si 7 cand eu am numai 9 si 10 si doar un singur 8 care nu mai am de gand sa mai iau cat oi trai.O particica din mine s-a simtit prost mai mult din cauza asta.

| vali123123 a răspuns:

Chiar daca simti presiuni asupra ta incearca sa fi relaxata si sa te simti bine in pielea ta.Asa o sa poti reusi tot ce iti spune tatal tau sa faci si daca o sa ai mai multa incredere in tine nu o sa mai fi asa timida. Sper ca te-am ajutat. pa pa

| xSmiile a răspuns:

Stiu exact prin ce treci. Si eu eram asa odata. Vrei sa stii ce sa faci? Pai iti voi spune ce am facut eu. happy
Am reflectat cu atentia asupra vietii mele: ce vrea tatal meu exact de la mine, ce vreau EU de la mine si cum as putea sa pun de acord dorinta mea cu cea a tatului meu? In cazul meu raspunsul a fost chiar usor: gandind cu atentie mi-am dat seama ca eu vreau sa fiu cineva important in viata, sa am bani si sa calatoresc, iar modul pentru a ajunge visele mele este de a invata. Am incetat sa ma gandesc la ce vrea tata de la mine, deorece, pe langa ca asa simteam o mare presiune si invatam fortat fara nicio placere, mai important este ceea ce vreau eu sa fac cu viata mea, deoarece eu am sa o traiesc, nu el.
INVATA PENTRU TINE, acesta e raspunsul. Desi tatal tau va continua sa iti spuna ce sa faci, tu ia-le ca pe niste sfaturi pentru o viata mai buna, nu ca niste ordine.
Timiditatea? Ei bine nu stiu exact ce am facut pentru a fi mai increzatoare cand vorbesc cu profesorii, pur si simplu imi spuneam in minte( si inca o mai fac deoarece inca mai am probleme de incredere laughing ) ca ceea ce va fi, va fi. Che sarà, sarà. happy Toata lumea mai greseste cateodata, dar numai din greseli se invata; prin urmare nu iti fie frica sa gresesti, caci asa vei invata mai multe tongue.
Tatal meu mi-a spus ceva acum cativa ni, si de atunci este mottoul meu in viata: Ai reusit, continua. N-ai reusit, continua.
Adica, daca ai reusit continua tot asa. Daca ai esuat( n-ai reusit) continua sa incerci. Viata merge inainte. happy
Sper ca ti-am fost de ajutor. Daca ai nevoie de sfatul meu, nu ezita sa ma intrebi. big grin Ciao!