| Esperança a întrebat:

Ca si crestini, ce prioritate ar trebui sa avem in viata noastra?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Draga mea mai intai iti urez,, La Multi Ani,, si te felicit pentru ca esti un indicator catre cer.,,,, Un cuvânt spune Domnul, şi femeile aducătoare de veşti bune sunt o mare oştire,,.
Prioritatea mea numarul unu este Dumnezeu. Vreau sa fac voia Lui in fiecare zi si sa fiu o binecuvantare pentru cei din jurul meu.La fel iti doresc si tie.

| Esperança explică (pentru EmaS):

"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte lucruri vi se vor da pe de-asupra!"
Daca Dumnezeu ne-a promis asta eu iL cred, tocmai de aceea El este prioritatea mea. Pe El iL caut, pe El il ascult.

Multumesc frumos pentru cuvinte!
Rauri de binecuvantari sa va inunde viata!

36 răspunsuri:
| Esperança explică:

Boala ta are leac. Trebuie sa o gasesti pe aici:
http://www.emedonline.ro/afectiuni/view.category.php/6
Bafta!

| Esperança explică:

Intrebarea era despre prioritatile crestinilor, nu ale satanistilor!
Oricum iti doresc mult spor!

| IMC90 a răspuns (pentru Esperança):

Nu sunt satanist...

| Raniia a răspuns:

Niciodata nu ma tulbura activitatile oamenilor rai si nechibzuiti, pentru ca mai mare este Cel care este in mine, decat cel ce este in lume.Prin urmare, sunt pasionata pentru Imparatie.Impartasesc veste buna a mantuirii Sale tuturor celor din jurul meu,acesta fiind antidotul pentru raul si nelegiuirea care este in lume, ma rog ca adevarul sa rasara in inimile lor, determinandu-i sa devina partasi aceluiasi har. Oseara binecuvantata! Pace.

| Dumnezău a răspuns:

Sa nu mai incercati sa indoctrinati oamenii, si sa nu mai dati sute de cruci cand vedeti un om rational si necredincios, si sa reveniti putin la normal.

| Esperança explică (pentru Dumnezău):

"Om rational" sa nu spui ca tocmai despre tine este vorba?

| Dumnezău a răspuns (pentru Esperança):

Stii ce a zis Hemingway, nu? Ma consider un om rational, necrezand in amicul barbos si transcedent de pe norisor.

| Esperança explică (pentru Dumnezău):

Nici eu nu cred in nici un barbos, stai linistit.
Te inteleg, fiind om ai mintea limitata si atunci ti-l imaginezi pe Dumnezeu ca pe un om.
Dar cu cine se poate asemana Dumnezeu? Cu nimeni!

| Dumnezău a răspuns (pentru Esperança):

Girl,please."Sa facem om dupa chipul si asemanarea Noastra". Tocmai cartea pe care tu si altii o idolatrizati, il infatiseaza pe Dumnezeu ca om.Sau te-ai facut deista mai nou? Dumnezeu,intr-adevar,nu se poate asemana cu nimeni, chiar daca este un personaj inexistent, e rautatea si ipocrizia intruchipata.

| Woodenpints91 a răspuns:

Din câte se evde pe TPU, prioritatea creştinilor este să aducă cât mai mulţi fani ai religiei lor. Si nu înţeleg de ce. Primiţi cumva puncte suplimentare pe cap de om?

| Esperança explică (pentru Woodenpints91):

Prioritatea unui crestin adevarat este Dumnezeu si odata ce L-a cunoscut pe El doreste sa faca de cunoscut si altora!
Nu are nimeni nimic de castigat, decat bucurie si impacare sufleteasca!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

De ce ţii neaparat să se alăture şi alţii religiei tale, dacă ei sunt fericiţi aşa cum sunt?

| Esperança explică (pentru Woodenpints91):

Eu nu chem pe nimeni la nici o confesiune religioasa. Eu chem oamenii la Dumnezeu si nu tin neaparat,nu oblig pe nimeni si nu fac rau nimanui ca zic asta.
Eu nu incerc sa conving pe nimeni cu nimic,doar Duhul Sfant poate convinge un om ca e pacatos si ca are nevoie de Dumnezeu,eu sunt un simplu om, muritor ca si tine.

Daca te deranjeaza postarile mele poti sa ma ignori, nu e nici o suparare si asta e valabil pentru toti!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Dacă un satanist sau un ateu ar încerca să-i bage în cap unui creştin convingerile lui despre lumea de dincolo, despre existenţa sau inexistenţa unei entităţi...acesta ar sări ca ars şi ar începe să-şi facă 15000 de cruci şi să se mire.
După cum vezi, eu nici nu vreau şi nici nu încerc să fac pe nimeni să creadă sau să nu creadă în ceva...eu îmi exprim doar părerile mele proprii şi gândite de mine despre acele entităţi. PEntru asta sunt judecat la fel ca ceilalţi.
Deci, dacă eu nu vreau să te fac să-ţi schimi părerile, ci doar mi le spun pe ale mele. aştept şi eu asta de la tine.

| Esperança explică (pentru Woodenpints91):

Tocmai de aceea intrebarea mea era adresata crestinilor!
Ca voi v-ati oferit sa raspundeti asta e partea 2-a, dar eu am specificat clar si raspicat "Ca si crestini" tocmai ca sa evit primirea raspunsurilor nefolositoare!

| DrunkenRat a răspuns:

Binele comun.

| IMC90 a răspuns:

Pai, sa beti, sa fumati, sa va drogati, sa castigati cati mai multi bani posibil fara a munci, sa aveti in pat numai femei tinere, cam astea sunt prioritatile in viata.

Daca vorbim de trafic, acolo prioritatile sunt :

- Prioritate de BMW
- Prioritate de SUV
- Semnalele politistului
- Ambulanta, pompieri, etc
- Culorile semaforului
- Indicatoarele
- Prioritate de dreapta

| Esperança explică (pentru IMC90):

Un crestin adevarat nu face asa ceva!
Iar un crestin ar trebui sa aiba o singura prioritate. Nu poti avea mai multe prioritati!

PRIORITÁTE s. f. dreptul de a ocupa primul loc ca importanță, ca valoare, ca demnitate;

| IMC90 a răspuns (pentru Esperança):

Ok, nu da tu prioritate la BMW, ai sa ai o mare surpriza rolling on the floor)

| Esperança explică (pentru IMC90):

Eu nu ma refer la prioritatile pietonului!
Tind sa cred ca gandirea ta nu e chiar atat de limitata!

| IMC90 a răspuns (pentru Esperança):

Pai nici eu, BMW-ul nu e pieton rolling on the floor

| ateu123 a răspuns:

Da ce ateii nu sunt oamenii buni apropo cati voluntari are crucea rosie ateii? sau cati ateii au ajutat persoane din africa,america de sud nu-i laud dar ce are un crestin asa deosebit? sunt ateii mai crestini ca papa de la roma si ca cei mai inraiti religiosii, eu cred ca ca om educatia conteaza,statul material,cunoasterea,familia,sanatatea,iubirea orice lucru conteaza in viata, eu vad viata ca un puzzele fara piese le completam noi in timpull vietii spre cea ce ne dorim, totul conteaza in viata crede-ma

| Esperança explică (pentru ateu123):

Si care este problema ta daca eu i-am intrebat pe crestini,nu inteleg?
Eu fiind crestina,intreb ce ma intereseaza, pentru ca stiu care sunt prioritatile oamenilor fara Dumnezeu.
De exemplu prioritatea ta este banul, ma insel cumva?

| ateu123 a răspuns (pentru Esperança):

Am mai multe nu doar banul cand trec strada am piroritatea sa fiu atent sa nu ma calca o masina

| Esperança explică (pentru ateu123):

Mda,insa eu nu ma refeream la prioritatile de genul acesta,adica trecerea strazii,am mai spus asta si mai sus.
Eu o singura prioritate =Dumnezeu, celelalte sunt responsabilitati, necesitati, utilitati etc. NU prioritati!
E o mare diferenta!

| Esperança explică (pentru Esperança):

*am

| ateu123 a răspuns (pentru Esperança):

Eu doar de astea am adica cum sa te gandesti la altceva cand treci strada? eu ma concetrez la maxim

| Magnifico a răspuns:

Stii de ce am fost lasati noi pe glob? In Biblie asa scrie:rolul oamenilor pe Pamant este sa il populeze(cu alte cuvinte intemeiem o familie si avem copii).Ca prioriate at trebui sa fie respectarea cuvintelor lui Dumnezeu!(si a celor 10 porunci). Baftawinking

| trolololo a răspuns (pentru Magnifico):

Da sa fim cât mai multi și sa nu mai avem ce manca. Pare OK.

| Magnifico a răspuns (pentru trolololo):

Sa inteleg ca esti flamand? Nu vezi cati am ajuns sa fim pe globul asta? Gandeste-te ca am pornit de la 2 oamnei si am ajuns la cate mii de milarde daca nu mai mult.E problema ta daca nu muncesti si nu ai bani, nu ai ce manca si unde sta!

| trolololo a răspuns (pentru Magnifico):

Eu am ce manca însă sute de milioane de oameni nu au. Si realitatea este ca nu mai e destulă mâncare/apa potabila pentru toți. Când o sa fim mai multi o sa fie și mai rău, războaie tocmai pentru a se scădea numărul oamenilor. Si în primul rând sunt peste 7 miliarde de oameni.

| NeimaginabilA a răspuns (pentru Magnifico):

Agreez cu trololo, nu am fost creati pentru sex, lasa popularea incolo, sufletul e mai important, nu mai gandi asa ingust!
Gandeste-te ca lume nu o ia spre bine iar daca vrei ca sa ai 9 copii...nu-i vei mai putea intretine

| THCC a răspuns:

Cu atata usurinta spuneti ca sunteti crestini. Doar pentru ca mergi la biserica si te rogi nu inseamna ca esti crestin.

| Esperança explică (pentru THCC):

Si cu cata usurinta se poate vorbi in numele altuia si judeca pe altul.
Ce usor este sa vezi paiul din ochiul aproapelui tau si cand colo tu ai o barna intr-al tau.

Cu alte cuvinte nu ma cunosti,nu stii viata mea,traiul meu asa ca te rog sa canti la alta masa!

Sa fii crestin nu e usor.E destul de greu sa fii crestin in lumea aceasta plina de paganitate,dar cu Dumnezeu se poate. Eu merg pe ideea "In lume,dar nu ca ea!"
Dar a fi crestin e si cel mai frumos lucru!
E minunat sa ai la cine apela la nevoi,e minunat sa ai la cine sa strigi cand sufletul te doare si inima iti plange, e minunat sa ai pe Cineva care sa te ridice cand esti cazut, e minunat sa stii ca Dumnezeu e cu tine in orice vreme!

| THCC a răspuns (pentru Esperança):

Nu vorbeam despre tine, vorbeam in general despre cei care se cred "mari" crestini.