| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Cam ce IQ credeti ca au avut sfintii si apostolii, adica ca sa ai un IQ ridicat trebuie sa acumulezi multe cunostinte si invataturi?

6 răspunsuri:
| Octavian199 a răspuns:

Nu prea stiau sa scrie si sa citeasca.

| Piotra a răspuns:

IQ-ul cuiva releva gradul sau de inteligenta, nu cunostintele sale generale. In cadrul unui asemenea test ti se testeaza capacitatea mintala in diferite situatii : trebuie sa nueri, sa deduci etc. Unele au durata altele nu. CAT ESTI DE DESTEPT ASTA ITI ARATA. Nu are nicio treaba daca stii capitale sau tari

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sfinții prooroci si apostolii nu aveau nevoie de IQ de nici un fel, ei aveau o relație personala cu Dumnezeu si au vorbit si scris inspirați de Duhul Sfânt. Înțelepciunea omului este o binecuvântare de la Dumnezeu si nu consta in a avea studii superioare.

| RAY a răspuns:

In viata conteaza inteligenta emotionala

| NGheorghe a răspuns:

Inteligenta are legatură cu deductia si nu are nicio legatură cu niște cunoștințe generale. Rezolvarea multor probleme după ce ți se arată niște metode nu te face inteligent ci cunoscător; inreligența implică rezolvarea printr-o metodă nouă.

| Helper07 a răspuns:

Prin puterea Duhului Sfant au putut vorbi in limbi pe care nu le cunosteau. Uneori iti trebuie doar credinta.