| śŇŇŇiKeŘś a întrebat:

Vreau sa stiu si eu de ce credeti in dumnezeu.Nu exista nicio dovada ca zeii sunt reali sau d-zeu este real. Dumnezeu a fost inventat de un om care dorea sa aiba din ce sa traiasca fara prea multe eforturi.Practic este doar o meserie ca toate celelalte.Preotii retin niste "poezii" pe care le zic la cununii, botezuri etc. Preotii nu fac vreo minune sau au facut. Apostolii sau sfintii sunt doar povesti.La fel si dumnezeu, allah, budha, etc. Vreau o singura dovada ca d-zeu exista.

13 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Eu zic ca Dumnezeu exista, dar ca nu are nici o legatura cu religiile din lume. Intr-o carte a unui profet (cred ca in cartea lui Ieremia) scria ca Dumnezeu era satul de jertfele lor (poporului lui Israel). Scrie de asemenea si ca "mila voiesc Eu, nu jertfe".
In Apocalipsa zice "am fost flamand si mi-ati dat sa mananc, am fost insetat..." si oamenii intreaba "cand am facut noi lucrurile acestea".
Nu o sa-ti dau o dovada ca El exista, dar El poate sa ti-o dea, ajunge sa fi deschis inaintea lui. Tot in Biblie scrie "Eu bat, si unde mi se deschide acolo intru".
O viata impreuna cu Dumnezeu nu inseamna sa faci pomelnice si danii la biserici, sa te inchini la icoane samd. O viata impreuna cu Dumnezeu inseamna sa te straduiesti sa ii urmezi exemplul pe care l-a dat prin Isus.
Apropo de asta, este o dovada care multora li se pare insuficienta. Nasterea si viata lui Isus a fost bine incadrata in istorie, Isus apare si in scrierile celor care i-au fost dusmani, care nu aveau nici un interes ca sa-L pomeneasca, deci Isus a fost cu adevarat.
Si alta dovada, multi oameni s-au jertfit pentru credinta, in frunte cu toti apostolii (in afara de Ioan, care a ingrijit de mama lui Isus). Cine ar face asta daca nu ar crede cu tarie ca Isus este Dumnezeu?
Toate aceste lucruri sunt discutabile, dar pentru mine sunt o dovada suficienta.

| Zenithf a răspuns:

Referitor la apostolii si discipolii care l-au urmat pe Isus si in martiriu, iti poti da seama de un lucru, ca pentru ei credinta era certitudine, nu ca in lumea de azi, cand un preot fura sau curveste si liderii unei grupari teroriste ii imping pe acolitii lor in atacuri sinucigase, pe cand ei stau in caldurica 'vilutei' lor.
Una din epistolele pe care Pavel a scris-o a trimis-o printr-un sclav fugit. Zice in ea ca il trimite pe acesta inapoi fostului lui stapan, si el crestin, nu ca pe un sclav fugit si ca sa-l primeasca ca si cum l-ar primi pe Pavel insusi. Acest sclav, cu numele Onisim, ajunge episcop si este si el martirizat. Cum devine un om, un sclav fugar care isi ura stapanul si ura sistemul si pe ceilalti oameni care au permis acea stare de lucruri, un crestin si inca unul gata sa moara pentru credinta? El stia ca exista Dumnezeu, nu 'credea' ca exista, sau sa 'creada' ca poate exista, poate nu.
La fel, am citit despre o mucenita care a fost torturata pe scaun incins (la fel ca Gheorghe Doja), careia i-au fost omorati copii de fata cu ea. Ea nu s-a lepadat de credinta, nici macar ca sa-i salveze pe ei, pentru ca zicea ca mai bine sa moara decat sa nu ajunga in rai.
Pentru oamenii acestia credinta nu era asa: "mai bine crezi, ca daca crezi si nu exista Dumnezeu nu pierzi nimic, dar daca nu crezi si exista Dumnezeu atunci pierzi tot". Nu, pentru ei credinta era certitudine.

| DianaScorpio a răspuns:

O zicala spune ca daca nu crezi in dumnezeu si el nu exista nu pierzi nimic, dar daca nu crezi si el exista, pierzi totulhappy
Si ei bine...sunt persoane carora Dumnezeu le-a dovedit faptul ca exista; sunt totodata si alti oameni care nu vor sa vada aceste dovezi, poate pentru ca niciodata nu au fost intr-o situatie critica pentru a constientiza niste lucruri.
Credinta este ceva personal si vine din interior; la fel cum este foarte greu de explicat ce este dragostea, la fel de greu este sa iti explice cineva de ce crede in Dumnezeu.

| Laura a răspuns:

Că sunt prea ușor influențabili și preoții/toți ăia care țin de biserică sunt șmecheri și profită de faptul că majoritatea sunt prea creduli. Recent am intrat cu cineva în biserică și tot ce am văzut acolo erau niște oameni în patru labe lingând icoane (crezând că dacă fac asta au garanția că nu ajung la ăla cu cornițe), o cutie de donații full și un preot analfabet care se chinuia să citească dintr-o carte.
@DianaScorpio un citat mai superficial n-ai găsit?

| CautNume a răspuns:

Nu crede in Dumnezeu.n-ai decat de pierdut

| Acasel a răspuns:

Dami uh o DOvada ca DUMNEZEU nu exista

1) Cine A creat Lumea?
2) Cine a Creat animalele?
3)Cine a Creat Marile?
4)Citeste Biblia si vei gasi:d
5)de unde avea Moise poruncile?
big grin PAcatosule

| noname_1435 a răspuns:

Citeste biblia crede-ma dupa doua ore de citit o sa incepi sa gasesti raspuns la toate intrebarile care le ai si incet incet toate indoielile se vor limpezi...doar incearca si-o sa te convingi sau daca vrei sa-ti explic eu dovada ca d-zeu exista contacteaza-ma pe id:cristi.comanici si o sa te ajut...

| KikuriShibata_9919 a răspuns:

Nici eu nu eram convinsa de existenta divinitati.Nu gaseam explicatii : De ce cred oamenii? Cine a inventat chestia asta? De ce nu imi da nimeni o davada clara?
Dar sunt unele momente in viata cand totul iti merge prost.Au avut loc o serie de intamplari si am ajuns sa cred.Nu conteaza, ideea e ca nu, nu exista o dovada sigura.Nimeni nu-ti poate da vreuna. Povestiile astea cu minunii si altele...sa le creada alti.Iar un bombardament constant cu fluturasii de diferite religii pe care le inpart babele pe strada nu fac decat sa creeze o confuzie si mai mare : Cati Dumnezeii exista?
Poate chiar nu exista.Dar eu am o oarecare convingere ca m-a ajutat.
Credinta a tinut poporul asta de rahat unit pana acum.Printre singurele lucruri pe care le aveau in comun.Care ii tineau unitii.Dar acum au inceput unii sa isi puna intrebari, sa nu mai creada tot ce li se baga pe gat.Acum nu mai avem nici credinta.Si nu condamn pe nimeni. Dupa tot ce am auzit si vazut ca fac preotii cine sa mai aiba incredere?
Personal nu cred ca omenirea va mai rezista mult.Este decizia fiecaruia daca crede sau nu.

| dr0wn a răspuns:

Pentru ca oameniilor le este frica de necunoscut.
Daca intelegi engleza Here you go:
"Think for yourself
Question authority

Throughout human history, as our species has faced the frightening,
terrorizing fact that we do not know who we are, or where we are going in
this ocean of chaos, it has been the authorities, the political, the
religious, the educational authorities who attempted to comfort us by
giving us order, rules, regulations, informing, forming in our minds their
view of reality. To think for yourself you must question authority and
learn how to put yourself in a state of vulnerable, open-mindedness;
chaotic, confused, vulnerability to inform yourself.

Think for yourself.
Question authority. "

Daca nu...nu
happy

| dr0wn a răspuns:

Da...astai buna.

Arata-mi tu o dovada ca Scuita Rosie nu exista.
1.Citeste Povestea
2.Sa dus la bunica
3.Lupu a mancat pe careva

Adica pe bune...
Cu ce este diferit?

| śŇŇŇiKeŘś explică:

Am citit biblia si nu m-a ajutat cu nimic.

| Andii_8470 a răspuns:

Ai zis intr-un comment ca ai citit Biblia nu? Nu te cred big grin
Ma rog. Tu de ce existi? Pentru ca El te-a creat. Sau te cobori la gradul de primata? Mie mi-ar fi rusine sa afirm tuturor ca ma trag din maimuta [ daca asta ar fi adevarat, dar nu e ] pentru ca esti OM. nu maimuta, nu alt animal. deci esti creat de cineva. Pentru ca daca nu ai fi creat de Dumnezeu si ai evoluat din maimuta [ca alta teorie nu mai este] atunci maimutele de ce nu mai evolueaza in oameni? de ce raman la gradul de primate?
Si totusi lumea cum s`a format? Prin Big Bang? Nu prea cred, pentru ca o chestie de aia n-are cum sa formeze o lume intreaga, o galaxie. Gandeste`te! Incearca sa frecventezi biserica big grin nu`i un lucru rau. Incearca sa te rogi ca Dumnezeu sa iti dea o dovada ca exista.
Nu stiu daca tu vei crede sau nu dar sper ca raspunsul meu sa te ajute. :*
May God bless you!

| Claudelul a răspuns:

Spune rugaciunea asta in minte o perioada
" Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul."

Ai sa te convingi singur. happy

Si iti spun eu sigur ca exista. Am facut yoga o perioada si eram in pragul nebuniei. Am avut un vis cu Iisus. Am inceput sa ma rog si toate au revenit la normal. Exista. Crede-ma. Nu e doar simbolism Biserica. E ceva ce ne depaseste cu mult. Vezi vietile Sfintilor. Nu ai cum sa nu iei in seama astfel de lucruri. Citeste despre Arsenie Boca.