| 4b a întrebat:

Când a fost invitat la un ospăţ, Domnul Hristos a acceptat invitaţia pentru ca, în timp ce şedea la masă, să poată semăna seminţele adevărului în inima celor prezenţi.

Dacă ai şti că poți alege pe oricine din lume, cine ai vrea să îți fie oaspete la cină?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as avea posibilitatea, i-as primi pe toti cu bratele deschise. Indiferent de etnie, religie, cult, sau eu mai stiu ce. Pana la urma suntem oameni. Nu conteaza daca este negru, tigan, arab, vietnamez, atata timp cat ma respecta, il respect.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice om care imi calca pragul cu inima deschisa si fara ganduri ascunse.Important este sa pot sa ofer si sa se multumeasca cu ce am.Mult succes.

| Zenit313 a răspuns:

Toti oamenii saraci, daca am posibilitatea...

| Thunderstruck a răspuns:

Satriani...

| ManStrong a răspuns:

Isus a acceptat ca asa era obiceiul in Israel.El nu era un strain avea rudenii si frati, deci trebuia sa faca fata tuturor.

| tavadaresti a răspuns:

Pare neverosimil, dar este adevarat.
Indiferent de clasa sociala sau rasa exemplu lui Iisus, dimpotriva, te uimeste prin simpatia sa pentru cei rai, cei pierduti si fara speranta. Iisus ii cauta si se atinge de samariteni si de soldati romani, de prostituate si vamesi, de vagabonzi si leprosi, de indraciti si talhar- rebuturile societati, totii aflati dincolo de hotarul sperantei. Ceea ce surprinde in crestinism este ca harul lui Dumnezeu rastoarna sistemul de valori al lumii si da avantaj exact perdantilor: celor slabi si ratati. Tocmai victimele si neputinciosii ajung eroi. Prin faptul ca s-a coborat pana la ei, Iisus a devenit agentul readucerii lor la masa fiilor si fiicelor lui Dumnezeu.