| maria5432 a întrebat:

Când treci pe lângă o biserica trebuie sa te închini neaparat de 3 ori? Este greșit dacă ma închin doar o data?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Nu, nu este gresit, Domnul ne cunoaste inima si stie tot, ne iubeste si ne accepta. Nu cred ca scrie undeva sa te inchini neaparat cand treci pe langa biserica, dar nu este nimic gresit daca te inchini. Importanta este relatia ta cu Domnul.

11 răspunsuri:
| Andrei3222 a răspuns:

Eu asa recunosc prostii.
Cand se inchina, nu conteaza numarul.

| J0B0MAT a răspuns:

Foarte greşit.

| Mircea08 a răspuns:

Daca tu crezi ca e corect sa te inchini la cladirea bisericii si nu la Dumnezeu, poti sa o faci de cate ori doresti deoarece rezultatul este acelasi.
"Atunci Iisus i-a zis: Piei, satano, căci scris este: "DOMNULUI DUMNEZEULUI TAU SA TE INCHINI SI LUI SINGUR SA-I SLUJESTI".
(Evanghelia dupa Luca – 4/8)

| SilentRain a răspuns:

Da,e mare păcat, direct in iad cu tine

| AC4S4 a răspuns:

Ce e inchinarea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Este ciudat sa o faci atunci, sincer.
Gandeste-te, de ce o faci? Pe cine onorezi si de ce atunci si nu si in alt moment?
In plus ce spui când iti faci "cruce"? "In numele Tatalui, al Fiului si al Duhului Sfant", nu? In numele Lor CE?
Sa nu mai spun ca poti cere numai in numele Fiului daca in propozitie/fraza intra si Tatal, de asta a si venit si s-a jertfit ca noi sa putem cere Tatalui prin numele Fiului.

| Octavian199 a răspuns:

Este zeul evreu, si Iisus era evreu, evreii nu aveau nici o treaba cu biserica, ei aveau temple.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E pierdere de timp sa te inchini si o singur data... si destul de penibil sa stai in fata unei constructii din beton, caramida si mult aur si sa iti faci cruci

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu e gresit sa te inchini de cate ori vrei, o data sau de mai multe ori. Inchinarea este biblica, deoarece si Regele David spune in Psalmul 5, 7: "Inchina-ma-voi spre sfant locasul Tau, intru frica Ta."
Locasul Domnului este Sfantul Altar. Deci, ne inchinam spre Sfantul Altar unde este prezent euharistic Domnul si unde este Sfanta Cruce.
A-ti face corect, ortodox, semnul Fiului Omului, adica Sfanta Cruce, inseamna a fi drept-slavitor al Domnului Iisus Hristos, care si-a dat sufletul pe Sfanta Cruce pentru rascumpararea noastra.
Cine se insemneaza corect cu semnul Sfintei Cruci, se sfinteste, fiindca Sfanta Cruce este sfintitoare.

| Octavian199 a răspuns (pentru suntserios):

Eu as vrea sa il vad pe un crestin sa se roage si sa ii se indeplineasca dorinta sau sa fie vindecat de vreo malformatie sau alta boala.

| Steregoi a răspuns:

De ce sa te inchini la o cladire? Dumnezeu interzice sa ne inchinam la Soare daramite la o cladire facuta de maini omenesti. Dumnezeu nu i-a cerut lui David sa-I zideasca vreun templu. In plus Dumnezeu nu a cerut prin Hristos sa se mai construiasca vreun chivot care disparuse de mult. In plus chivotul era un simbol al vechiului legamant facut la Sinai. Vechiul legamant a fost inlocuit de noul legamant prin Hristos.