| anonim_4396 a întrebat:

Sa te închini icoanelor sfințite din biserici/acasă este idolatrie/păcat? Dacă în poruncile date De Dumnezeu spune clar:
(2) Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc neleguirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.
.
Dacă spune clar sa nu iti faci nici o înfățișare a celor ce se afla la rai, în împărăția Lui Dumnezeu, atunci oare de ce se practica acest lucru în religia noastă ( creștin ortodox). Eu pana acum câteva zile și eu ma închinăm la icoanele din casa, la biserica la intrarea si la icoanele din altar. Sincer nu știu ce sa cred, eu una am luat ca atare ce a Zis Dumnezeu, ma rog, ma închin, dar nu ma mai închin lângă icoane. Oare nu am înțeles eu bine și fac un mai mare păcat sau? Voi ce credeți?
Probabil și dacă as întreba preotul mi ar da un răspuns ca și cum dacă nu ar trebui sa te închini la icoane și sa te rogi la ele, de ce s ar mai afla în biserica? Dar însuși porunca data de Dumnezeu zice sa nu facem asta?

22 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Dumnezeu e perfect, doar ca nu exista. Toate povestile legate de el sunt pline de aberatii cum e cea pe care tocmai ai sesizat-o, legat de icoane. Hai, ia si pune mina si mai gindeste un pic, mai citeste cateva carti, si poate o sa iti eliberezi mintea din cusca obscurantismului asta primitiv care e religia "stramoseasca" de pe la noi. Iti tin pumnii!

| aaanamariaaa a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu o sa înțeleg niciodată pe cei care nu cred în Dumnezeu. Ce își imaginează ei, ca toate aceste lucruri de pe pământ de la om la ultima furnica, de la tot ce se afla pe pământul asta în general, doar uitându-se intr o enciclopedie cineva sau pe discovery, sa vedem câte și câte exista de fapt, asta exceptând omul. Oare chiar au aparu asa din neant? Sincer nu vreau sa ma contrazic cu tine, departe de gândul, doar ca poate o sa te gândești și tu la un moment dat, asa vreodată în viitor macar, daca nu acum, și sa iti dai seama ca trebuie sa fie un Creator a tuturor. Eu iti mulțumesc pentru urările pe care mi le ai dat tu, dar și tu ai nevoie de Dumnezeu la fel cum am și eu. Fără El nu am fi nimic. By the way, macar în rău crezi? Și ala trebuie sa vina de undeva ( de la satana) la fel cum tot binele este de la Bunul Dumnezeu. Dacă exista un rău trebuie sa fie și un bine. Si macar cauta originea satanei. Sau te as sfatui sa citești Biblia, macar pentru a adăuga ceva în plus la cultura generala, sa vezi ca o sa te ajute și pe tine. Dacă nu, este decizia ta. De asta avem voie de sine, liber arbitru, sa alegem pentru noi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aaanamariaaa):

OK, acum vin cateva intrebari logice si de bun-simt:

1. CARE dintre aia vreo 5.000 de dumnezei ai religiilor monoteiste?
2. Esti constienta ca in crestinism avem un oarecare procent de istorie a evreilor si plagiat la greu, nu? Daca nu, pune minuta si mai citeste.
3. Nu, nu au aparut toate alea din neant. Insa daca iei si citesti Geneza, deja de acolo ar trebui sa ti se aprinda o multime de beculete rosii pentru ca sunt niste chestii absolut aberante. Nu doar una, ci mai multe. Nu zic care, te las sa le descoperi singura.
4. "Bunul Dumnezeu?" SERIOS? CUM MAMA NAIBII SA FOLOSESTI SINTAGMA ASTA? Deci avem copii care mor de cancer, copiii care mor de foame, copii abuzati o viata intreaga, copii batuti de parinti pana la moarte inainte ca macar sa apuce sa zica o vorba, iar dumbniedzaul asta al tau e fie impotent, fie un sadic nenorocit care sta si se uita la astea cum se intampla. Nu, nu exista o a treia varianta. NU EXISTA!
5. Nu am nevoie de nici un dumbniedzau. Sint impacat cu ideea ca poate in seara asta inchid ochii pentru ultima oara, nu ii voi mai deschide niciodata, si dupa aia nu mai e ABSOLUT NIMIC. Ma face asta ca de miine sa fiu mai rau sau mai bun? Exact, NU. Nu are absolut nici o influenta. Nu ajut pe cei din jur cand pot (si o fac destul de frecvent) pentru un loc in rai, ci pur si simplu pentru ca asta va ramane in urma mea, efectul faptelor mele.
6. Sa cred in rau? Raul nu vine de nicaieri, ci reprezinta ESECUL BINELUI. Raul exista pentru ca binele e impotent. Daca unul isi bate femeia in piata publica nu e vina lui ca e rau, ci vina tuturor celor din jur ca l-au lasat sa ajunga asa si acum se uita si maxim filmeaza, dar nu fac nimic. Satana e foarte amuzant, dar la fel de inexistent ca dumbniedzau. Povestea cu barbosul din cer ar fi complet neinteresanta fara un antagonist.
7. Am citit biblia. E o adevarata jignire adusa inteligentei umane.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e pacat si nici idolatrie. Nu vreau sa te jignesc dar se vede ca pui intrebarea asta fara sa fi citit toata Biblia si fara sa o fi inteles. Daca Dumnezeu nu vrea sa reprezentam nimic din ce este in cer de ce le-a poruncit israelitilor sa faca reprezentari a unor heruvimi? Nu se cam contrazice asta?

Normal ca nu, pentru ca Biblia e un intreg si nu poti lua versetele independent una de alta. Icoane se pot face cu Hristos deoarece El s-a intrupat. Iconoclasmul este o negare a întrupării. Iar cand te inchini la icoane nu te inchini la icoana ca obiect ci la persoana reprezentata in icoană. Însuși Hristos este o icoană. Icoana Tatălui.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Dimpotrivă, dacă citești toată Biblia îți dai seama ca nu trebuie sa te închini nici la icoane, nici la sfinți ptc asta e interzis de Dumnezeu. Porunca e clară, de ce să o rastalmacim? Scrie foarte clar: "Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos [...] ". Dacă scrie sa nu îți faci, e clar ca NU trebuie sa îți faci, nu ca poți face dacă reprezinta nu știu ce sfânt. Scrie clar, în română. Iar la faza cu heruvimii e o diferență. Dumnezeu le-a poruncit israelitilor sa facă acei heruvimi, nu i au făcut ei de capul lor și, mai ales, ca să se închine lor. Acolo este scris sa nu îți faci, deci nu îți faci. Dar heruvimii au fost o porunca de la Dumnezeu, e clar o mare diferență.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Practic ce spui tu e că a fost ok ca israeliții să-și facă heruvimi pentru că în cazul ăla Dumnezeu a făcut un fel de excepție de la regulă și e ok pentru că Dumnezeu are voie să-și încalce proprile reguli și să-și contrazică proprile legi. Îmi pare rău, dar nu pot accepta interpretarea asta. Duhul Sfânt îmi zice că altfel trebuie interpretat acel verset happy.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Domnul în a doua poruncă le-a spus sa NU ÎȘI FACĂ vreo înfățișare, adică sa nu își facă ei de capul lor, fără porunca sau chiar mai rău, sa se închine înaintea lor. Aceasta era clar porunca. Când Domnul le-a zis sa facă acei heruvimi, El le-a poruncit sa ii facă, deci nu a încălcat nicio poruncă ptc nu ei i au făcut de capul lor, ci Dumnezeu le-a spus sa ii facă. În plus, ei nu s au închinat acelor heruvimi, i au făcut doar din porunca Domnului

| biianca01 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Este adevărat că Dumnezeu i-a spus lui Moise să facă chipuri de heruvimi la Corul Întîlnirii și doi aveau să fie sculptați din aur pe chivotul legământului. Nicăieri însă și niciodată nu a îngăduit Dumnezeu ca să se închine cineva în fața acestor imagini sau sculpturi, căci aceasta ar fi fost o încălcare gravă a poruncii.
Iosua nu s-a închinat înaintea heruvimilor, ci a căzut cu fața la pământ înaintea chivotului Domnului, pentru că Însuși Domnul a spus că prezența Lui era acolo, pe acest chivot, cum a spus Dumnezeu:
Acolo, între cei doi heruvimi de deasupra chivotului legii, Mă voi descoperi ție și îți voi grăi de toate, câte am a porunci prin tine fiilor lui Israel. (Ieșirea 25:22)
Nicăieri în Noul Testament nu găsim nici cel mai mic temei să presupunem că ucenicii lui Isus Hristos să fi practicat închinare prin tămâie sau candele. Închinarea la imagini de orice fel (icoană înseamnă imagine) a fost interzisă și în Vechiul Legământ și în Noul Legământ.
Poti citi pe acest subiect mai detaliat aici :
https://moldovacrestina.md/inchinare-icoane-heruvimi/

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, ai înțeles bine acele versete. Nu avem voie sa ne închinăm la icoane ptc Biblia spune sa nu o facem, dar s au inventat niște reguli cumca am avea voie, deși Dumnezeu ne interzice sa o facem. Nu te mai ruga/ închina la icoane ptc este idolatrie. Dacă vrei, am și alte versete din Biblie care condamna închinarea la icoane. Daca vrei sa ti le dau, da mi mesaj

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-l asculta pe @pacatosulBogdan ptc asa sunt toți ortodocșii inradacintati în religia lor, încearcă sa si salveze incredintarile. Dacă Biblia spune ceva, cine suntem noi sa o contrazicem? Păcat sigur este sa ne închinăm și icoanelor, și sfinților și asta o spun cu argumente biblice

| ValentinMihai78 a răspuns:

Această problemă de a te închina Sfântului din icoană sau icoanei este veche de când s-a legalizat în Imperiul Roman religia creștină, adică de peste 1700 de ani.
Iar, răspunsul dat a fost, că te închini Sfântului, nu icoanei.
Iar, dovada este faptul că deși unii merg la biserică doar cu anumite ocazii, acasă nu au icoane.
Deci, este un lucru care ține de convingerea fiecărui om în parte!
Și, nu confunda idolatria, cu închinarea, căci sunt două lucruri diferite și cu practică diferită!

| aaanamariaaa a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Pai sa nu confund idolatria cu închinarea. De fapt ambele sunt păcate, în cele 10 porunci scrie nici sa nu ai idoli sau sa iti faci idoli și nici sa nu te închini altcuiva decât Lui Dumnezeu. Practic tot aia e, o încălcare a poruncilor, oricare s ar practica. Ori ca te închini icoanelor, sau doar Sfântului, tot te închini la altcineva decât Dumnezeu. Acum nu te condamn pentru răspuns, ca tu mi ai răspuns ca să ma ajuți, dar tot este ceva greșit/păcat în ochii Lui Dumnezeu. Mulțumesc oricum

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru aaanamariaaa):

Https://dexonline.ro/definitie/idolatrie/definitii
Aceasta este definiția pentru "idolatrie", care este interzisă în poruncile date de Dumnezeu.
Și, încă un lucru, idolatria, înseamnă că zilnic să te închini acelui idol, să aduci ofrande, eventuale sacrificiu de animale. Vezi, India, unde idolatria este religie de stat.
Închinarea la icoane este ceva voluntar, neimpus de nimeni, fără a fi pedepsiți dacă nu ne închinăm la icoană, icoane!
De aceea am zis că este diferență între închinare și idolatrie!
Închinarea la icoană este voluntară, idolatria unui idol este obligatorie!

| aaanamariaaa a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Nu trebuie sa vii cu dexul la mine ca am cultura generala. Din nou, iti mulțumesc. Dacă erai atent, eu ti am mulțumit și prima data ca ai încercat sa ma ajuți. Dacă stam aici ne putem contrazice pana săptămâna viitoare. Eu am zis ca ambele sunt păcate, și sunt. Nu ca asa am decis eu, ci Dumnezeu ne spune asta. Sa nu ne închinăm altor dumnezei, sa nu avem idoli. Deci clar sunt păcate. Clar, nici tu, nici eu, nu suntem în măsura de a decide nimic, și eu una sunt la început de drum cu credința, cu Dumnezeu, de aici și curiozitățile. Nu am terminat nici Biblia sa o citesc, încă mai am mult pentru a fi dreapta în fata Lui Dumnezeu, probabil nici stand în contradictorii cu tine aici, nu ii fac cinste sau pe plac Domnului. Dumnezeu sa ne păzească pe amândoi, și pe restul lumii. Mulțumesc din nou!

| anonim_4396 explică (pentru aaanamariaaa):

Ai dreptate!

| pacatosulBogdan a răspuns:

E cunoscuta propaganda iconoclasta si mincinoasa a sectelor neoprotestante! In templul iudaic erau reprezentari ale heruvimilor. Ce se cuvine ingerilor, nu se cuvine lui Dumnezeu, care a creat pe heruvimi? Dumnezeu-Cuvantul S-a intrupat si are trup omenesc, care poate fi reprezentat si a fost reprezenta/pictat in icoane chiar de primul iconograf, care a fost Evanghelistul Luca.
Citeste hotararile Sinoadelor Ecumenice despre cinstirea icoanelor, Sinodul 7 de la Niceea, daca ai indoieli, daca intr-adevar esti ortodoxa, ceea ce eu nu cred; mai degraba te dai ortodoxa, dar esti sectanta si faci propaganda anti-ortodoxa si iconoclasta.

| biianca01 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Buna Bogdan, uite aici o explicatie buna as spune eu, in legatura cu acest subiect. Daca ai vrea sa o citesti o las aici:
https://adevarulazi.wordpress.com/......si-sfinti/

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru biianca01):

Cum poti numi "explicatie buna", ceea ce jigneste bunul simt, educatia, numindu-i pe preoti "țapi in straie religioase", pe langa alte hule si minciuni?! In Biblie scrie ca preotii trebuie sa se invredniceasca de indoita cinste (1 Timotei 5:17) si "pâră impotriva preotului sa nu primesti" (1 Timotei 5:19).
Nu ti-e rusine, biianca01 - cont facut azi, sa ma inviti sa citesc propaganda sectanta, mincinoasa, hulitoare, care jigneste adevarul si educatia?!
Adevarul este in Biserica Dumnezeului celui viu, "stalp si temelie a adevarului" (1 Timotei 3, 15), nu in sectele neo-protestante desprinse din eresul papistas. Cei care au parasit Biserica, impotriva poruncii (Evrei 10:25), s-au lipsit singuri de adevar si de harul mantuitor! Nu am nicio partasie cu sectantii, fiindca in Biblie spune clar sa ne departam de ei, dupa ce ii mustram! - Tit 3, 10

| biianca01 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

M-am referit strict la explicatia data pe acest subiect.Adevarul este in Cuvantul Domnului care se gaseste in Biblie. Explicatia data in acel articol-strict explicatia-este bazata pe Cuvantul Domnului.Imi pare rau pentru limbajul folosit in finalul articolului.

| Darius50boss a răspuns:

Icoanele sunt făcute de oamenii, in biblie nu scrie nimic despre să te închini la icoane

| biianca01 a răspuns:

Uite aici o explicatie foarte buna.
https://adevarulazi.wordpress.com/......si-sfinti/