| anonim_4396 a întrebat:

Care credeți că este diferența dintre iubirea de Dumnezeu și fanatism?

39 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns (pentru T0T):

"Daca intri într-un iaz de foc te transformi în cenușă, fără șanse de a fi restaurat." - "unde viermele lor nu moare, si focul nu se stinge" - vezi cum capata sens ce zicea Isus, dincolo de metafora? Adica w totusi un foc ce nu se stinge, care te arde vesnic, si viermi ce te rod vesnic, pentru ca nu mor cand sfirsesc de rontait  la tine
"Practic te-ai referit la dorințele tale de a te culca cu alte femei". Daca tu nu stii sa gusti o ironie fina, nu mai e nimic de discutat. Nu ma refeream la mine, ci la cei care isi permit sa faca orice, ma puneam in pielea lor.
"Doar pe cei care nu sunt de acord cu el nu îi iubește așa cum sunt, nu? Ipocrizie." Nu, nu e asa. El ii iubeste la fel pe toti.
"E cum ai condamna un copil care a furat o înghețată la arsul pe rug." Nu suntem copii care fura inghetata. Intreaba o femeie care tocmai a fost retinuta si a fost violata saptamini in sir. Gindeste-te ce poate fi in sufletul ei. Ea nu va zice despre cel ce a abuzat-o ca ce a facut e ca si cand ar fi furat o inghetata. Si pot fi rele mai mari. Vezi Holocaustul. Tu minimizezi raul existent in lume. Poate pwntru ca nu ai dat inca de el. Dar cand ti se va deschide cutia Pandorei in fata, vei intelege ca iadul e justificat.
"Nu trebuie să știu ca să am o logică. " Orice logica se bazeaza pe informatie. Trebuie sa ai acolo macar citiva biti pentru o structura logica. Informatia inseamna cunoastere. Daca tu nu ai nevoie de acei biti, e clar unde e greseala cea mai mare.

| mentholinks a răspuns:

Eu trebuie sa merg la munca iar Dumnezeu sta degeaba. Nu prea am cum sa il iubesc.

| T0T a răspuns (pentru cristi202):

„"Daca intri într-un iaz de foc te transformi în cenușă, fără șanse de a fi restaurat." - "unde viermele lor nu moare, si focul nu se stinge" - vezi cum capata sens ce zicea Isus, dincolo de metafora? "
Tu îmbini citate care nu au treabă unul cu altul. Dacă se voia ca acel iaz să fie Gheena, atunci îi zicea astfel. Cum am spus, Gheena, din tot ce se spune prin Biblie, e un loc blestemat. De acolo focul care nu se stinge. E un foc care a ars oameni, gunoaie etc. Viermii nu se opresc din „ronțăit" că mereu vor avea ce „ronțăi" acolo. Asta denotă faptul că e un loc blestemat, conform Bibliei. Ideea aceea e strict despre valea Gheenei, nu despre iad sau despre a doua moarte. Chiar și așa, nicăieri nu se spune ceva de vreo tortură.

„Daca tu nu stii sa gusti o ironie fina, nu mai e nimic de discutat. Nu ma refeream la mine, ci la cei care isi permit sa faca orice, ma puneam in pielea lor. "
Nu văd ironia. Și acum, normal, ce puteai să zici și tu? Clar ești neprihănit și faci totul din iubire. Asta când nu îți judeci semenii și le dorești chinuri veșnice.

„Nu, nu e asa. El ii iubeste la fel pe toti. "
De aceea afirmi că unii suferă veșnic și alții (alde tu) se bucură veșnic.

„Ea nu va zice despre cel ce a abuzat-o ca ce a facut e ca si cand ar fi furat o inghetata. Si pot fi rele mai mari. Vezi Holocaustul. "
Eu am făcut o comparație care se aseamănă puțin cu ce afirmi, chiar dacă nu are proporțiile susținute de către tine. Păi un chin extrem veșnic e mai rău decât Holocaustul (practic, din ce credeți, acolo sunt chinuiți veșnic majoritatea oamenilor) sau un viol timp de săptămâni (pe care îl compari cu un chin veșnic). Orice ai compara față de o veșnicie, tinde la 0. De aici și comparația mea. O faptă nesemnificativă raportată la pedeapsă, despre asta e vorba în ceea ce spui tu aici. Trebuie doar să știi puțină matematică, lecția: rapoarte și proporții.

„ Dar cand ti se va deschide cutia Pandorei in fata, vei intelege ca iadul e justificat."
Voi înțelege doar dacă o să fiu plin de ură. Acest sentiment aduce mult subiectivism. Subiectivismul anulează rațiunea. Nu, dpdv obiectiv iadul descris de tine nu e meritat pentru nicio ființă care a trăit vreodată în această lume.

„Orice logica se bazeaza pe informatie. Trebuie sa ai acolo macar citiva biti pentru o structura logica. Informatia inseamna cunoastere. Daca tu nu ai nevoie de acei biti, e clar unde e greseala cea mai mare."
Ai nevoie de informație, corect. Informația de intrare e ce îmi spui tu, iar mecanismul rațional e bazat pe aplicarea unei matematici de gimnaziu. Eu plec de la ideea ta. Presupun prin absurd că ai avea dreptate. Chiar dacă nu ai susținere biblică din acest punct de vedere, iar Biblia nu are susținere absolută bazată pe dovezi concrete.

| h379m3973423 a răspuns (pentru T0T):

După cum ai observat, comentariul nu a fost adresat exclusiv fetei ci ție.
Am văzut cum ai legat iubirea/dragostea de acea iubire erotică și cam atât. Iubirea unei mame pentru copilul ei nu intra în prostiile pe care le-ai scris acolo așa că am vrut să-ți arăt că dragostea sexuală nu este singura dragoste pe care o experimentăm.
Și dintre toate, dragostea ce se manifestă prin sacrificiul de sine este singura dragoste de la Dumnezeu, singura dragoste pe care Dumnezeu vrea să o vadă la noi.

Când am scris eram sigur că o să te legi de ultima parte cu răsplata. Toate acelea sunt motivații pentru care un pocăit are acea dragoste pentru aproapele său: Îl iubește pe Dumnezeu, iubește oamenii, se bucură când face pe cineva fericit și mai și acumulează ceva în Împărăția lui Dumnezeu(comoara fiind oamenii întorși la Dumnezeu și viața veșnică în Hristos). Deci sunt 4 motivații.
Treaba cu răsplata este că nu o faci conștient: când ești pe stradă cu un prieten și-i vorbești despre Domnul Isus s-ar putea ca un om să treacă pe lângă voi și să audă chiar partea care l-ar face interesat să citească din Biblie și să se pocăiască. Sau să te vadă un străin cum duci acel sărac acasă și să vrea să se apropie de astfel de oameni buni și respectiv de Dumnezeu. Sau să fie interesat acel om cu sacoșele de credința bună pe care o are șoferul și să se apropie astfel de Dumnezeu.

| oSalamadra a răspuns:

Ce ai tu e fanatism.

| T0T a răspuns:

Am fost ignorat de utilizatorul @h379...
Voiam să văd cum a dedus anumite lucruri pe care le-a afirmat, că eu nu m-am referit la ce consideră el. Din păcate nu am posibilitatea să îi răspund. Dar voi răspunde oricum în cadrul topicului ca să nu se dea posibilitatea mai multora să înțeleagă într-un asemenea mod ce am spus înainte:

„Am văzut cum ai legat iubirea/dragostea de acea iubire erotică și cam atât."
Arată unde m-am referit la iubirea erotică. M-am referit la cu totul altceva. Nu are nicio treabă ceea ce am afirmat cu eroticul sau cu nu știu ce instinct sexual. Aberezi.

„Toate acelea sunt motivații pentru care un pocăit are acea dragoste pentru aproapele său: Îl iubește pe Dumnezeu, iubește oamenii, se bucură când face pe cineva fericit și mai și acumulează ceva în Împărăția lui Dumnezeu(comoara fiind oamenii întorși la Dumnezeu și viața veșnică în Hristos). Deci sunt 4 motivații."
Toate motivațiile duc la o iubire mânată de egoism (de dorința de a te satisface -sau mai bine zis de a îți satisface orgoliul- că te consideri tu bun, de dorința de a îți satisface zeul, de dorința de a primi răsplata). Practic asta numai dragoste nu e. Ipocrizie, egoism, dar și falsitate.

„Treaba cu răsplata este că nu o faci conștient: când ești pe stradă cu un prieten și-i vorbești despre Domnul Isus s-ar putea ca un om să treacă pe lângă voi și să audă chiar partea care l-ar face interesat să citească din Biblie și să se pocăiască."
Îndoctrinarea nu e un semn de iubire. Iubirea ta e mai degrabă una stalinistă. Dacă iubești un om îl lași să aleagă ceea ce consideră și nu îl judeci pe baza faptului că crede sau nu în zeul în care crezi tu. Tu poți să îi spui despre ce consideri, să porți discuții cu el (chiar dacă transmiți idei toxice). Însă iubirea nu ar trebui să depindă de receptivitatea pe care o are acesta față de poveștile pe care i le spui.

„Iubirea unei mame pentru copilul ei nu intra în prostiile pe care le-ai scris acolo așa că am vrut să-ți arăt că dragostea sexuală nu este singura dragoste pe care o experimentăm."
Nu m-am referit la dragostea sexuală și nu știu de unde ai dedus asta. Poate nu ai înțeles anumite lucruri din ce am spus, dar le putem lămuri. Clar iubirea la care face referire întrebarea nu are treabă cu iubirea unei mame. Am adaptat exact conceptul de iubire în această perspectivă propusă de întrebare.

| RKBlue a răspuns:

Nu mai voi obosi sa citesc raspunsurile pe care le-ai primit deja
(ma obosesc discutiile religioase).
Cel mai important lucru pe care multi oameni religiosi nu il realizeaza este ca atunci cand incep sa-si impuna religia asupra altora, sa se exprime impotriva unor oameni sau grupuri de oameni din cauza credintei lor, atunci incalca dreptul altora la libertate de exprimare, libertate de alegere, dreptul la integritate fizica si psihica, etc.

Exemple?
Discriminarea pe baza sexualitatii la noi(nu avem nici macar parteneriat civil, crimele homofobe nu sunt nici macar inregistrate, si ura venita din partea multor crestini)
Interzicerea avortului in multe tari( Polonia e un exemplu european chiar)
Abuzuri asupra femeii(religiile avraamice nu sunt neaparat misogine din toate pct de vedere, dar au fost si sunt folosite de multe ori ca justificare pentru casatoriile fortate, discriminarea femeilor...
Oprirea libertatii de exprimare(nu avem educatie sexuala in scolii din cauza opozitiei bisericii si a unor crestini)

| Freya1 a răspuns:

Il iubesti pe dumnezeu cand te rogi, incerci sa faci cat mai puțin rau, mulțumești pentru ajutor si binele facut.
Cand esti fanatic deja devi exagerat, cum sunt penticostali, uni musulmani.Adica iti interzici lucuri normale si firești, omori in numele lui dumnezeu ce este o idiotenie dar nah.

Stiu o familie de penticostali ce nu au tv in casa ca e păcat, nu se uita pe internet decat asculta maxim cântece bisericești da si asta rar.Nu se epileaza si nu poartă bijuterii ca cica si asta e pacat, le confecționează copiilor jucării din lemn nu le cumpara, ca sa nu mai zic ca si fac copii cu nemiluita ca cica asa e bine in fata domnului, de fiecare dată când fac sex fac cate un copil si ei stau in doua camere închiriate.
Eh, asta zic eu ca e fanatism.

| Laura1969 a răspuns (pentru cristi202):

Cristi202 as dori să te intreb unele lucruri legate de credință dar eu sunt incepatoare aici și nu iti pot trimite mesaje. Ai o adresă de e-mail?