| CinevaAnonimă a întrebat:

Credeti ca credinta fara dragoste este, de fapt, fanatism?

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sti ce inseamna DRAGOSTEA pentru Dumnezeu din partea omului sau cum trebuie sa se manifeste aceasta? Cand vei sti asta, vei sti si ce inseamna CREDINTA si de unde vine ea. Atunci vei intelege ce e si cu fanatismul.

| danay72 a răspuns:

Credința fără fapte este moarta, spune Biblia. Iar faptele includ iubirea. Ea este semnul distinctiv al religiei adevărate. Ioan13:34,35.

| RAY a răspuns:

Dragoste fata de cine?

| T0T a răspuns:

Nu neapărat. Și cu dragoste poate căpăta chiar mai mult fanatism căci atunci îl și simți, nu doar gândești și devine și mai periculos pentru tine. Dacă susții ce ai zis în întrebare e cum ai zice că credința nu are pic de rațiune. Dacă asta crezi înseamnă că concepțiile tale zic multe despre tine.

| anonimg a răspuns:

Da 100%.

| SG1995 a răspuns:

Am auzit o opinie interesantă într-un film cică fanatismul e o formă de devotament extremă, cică acum într-o epocă liberală e nevoie de fanatici, tu ce crezi? Desigur depinde cu definești cuvântul fanatism. De exemplu în URSS erai numit fanatic dacă te botezai public într-un râu (chestiune luată dintr-o carte de Richard Wumbrand).

| Clorox a răspuns:

Nu prea cred in niciuna laughing

| xerxes1 a răspuns:

Sa crezi ca spiridusul invizibil a creat lumea si ca a facut un copil din flori cu o minora evreica nu este credinta.
Este naivitate.

| AC4S4 a răspuns:

Conform 1 Corinteni 13 poti sa ai credinta sa muti si muntii, daca nu ai dragoste nu esti nimic.
Un om poate sa creada in Dumnezeu, dar daca nu traieste dupa cea mai mare porunca (sa ne iubim unii pe altii) inseamna ca traieste ca si cum nu ar exista. Doar crede si atat.
https://www.youtube.com/watch?v=Cb28eSLAFXw

| NGheorghe a răspuns (pentru AC4S4):

"Conform 1 Corinteni 13 poti sa ai credinta sa muti si muntii, daca nu ai dragoste nu esti nimic." Întotdeauna îmi vine sa râd când pomenește lumea pe Pavel, este atât de știutor si cu toate astea nu are nimic in comun cu învățătura lui Iisus cu care o compari: "Dacă veţi avea credinţă în voi cât un grăunte de muştar, veţi zice muntelui acestuia: Mută-te de aici dincolo, şi se va muta..." Din spusele tale, unul ce îl lauda pe Pavel, as putea sa deduc ca orice nemernic si excroc ar fi capabil sa mute munții, așa dintr-o porunca si nu cu excavatorul. Ce tâmpenie! De fapt explicația este foarte clară si simpla : "Dacă veţi avea credinţă în voi cât un grăunte de muştar"...iar problema ta si alți credincioși pe YouTube este ca credeți absolut orice, aveți o credință cât China, adică voi nu mai sunteți credincioși ci creduli. Sa ai o credință cât un grăunte de muștar înseamnă sa nu crezi multe, ci foarte foarte putine.
Alta tâmpenie! cea mai mare porunca nu este: " sa ne iubim unii pe alții" ci " sa iti iubesti aproapele ca pe tine însuți" (ca pe tine, adică nici mai puțin dar nici mai mult). Este o mare diferența!, aici trebuie sa fi fi selectiv deoarece nu orisicine este "un aproapele tău". Apropo: Cum te iubești tu pe tine? Îți place sa stai in sala si sa îți predice unu de pe scena, unul a carui vis este sa nu ii iei locul ci sa stai pe scaun ca el sa te învețe in continuu ca si cum tu ai fi un dobitoc?

| VelaJohnny a răspuns:

Cred ca de la mine ai auzit ideea asta initial. Gandeste-te practic la ideea asta: un terorist, membru al unei secte islamice precum jihadismul are atat de multa credinta incat isi da viata pentru convingerile sale. Credinta aceea il face fanatic, datorita lipsei de iubire fata de oameni, ucigandu-i. E doar un exemplu.

| SG1995 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu e vorba de lipsă de iubire, ăștia simt atașament dar doar pentru cei ca ei, din contra ei sunt convinși că e o dovadă de iubire față de Divinitate că îi ucid pe ceilalți care nu sunt ca ei. De fapt e vorba de disociere socială, adică la nivel psihilogic cei care fac propagandă ISIS induc adepțiilor săi ideea că de fapt europeni nu sunt oamenii, tehnică de manipulare folosite și de Hitler și naziști.

| VelaJohnny a răspuns (pentru SG1995):

„ îi ucid pe ceilalți care nu sunt ca ei" - tocmai, pentru ca nu au iubire pentru ei. Asta e ideea pe care voiam sa o scot in evidenta. In Biblie se promoveaza respectul si iubirea pentru toti oamenii, astfel ca credinta crestina ar trebui sa fie lipsita de fanatism, dar sunt si in crestinatate multe exemple de genul din pacate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, credinta fara dragoste este fanatism. Extremistii musulmani au credinta, chiar daca este falsa, insa au credinta, nelucratoare prin iubire, incat sunt mereu gata de crima. Seful ISIS, gruparea aia islamica dementa din Siria si Irak, este doctor in teologie islamica la Univ. din Bagdad, si totusi indeamna la decapitari si alte atrocitati. Are credinta? Da, are credinta, dar e moarta, pe langa ca e falsa si idolatra, fiindca Allah e un idol, e un dumnezeu al neamurilor, nu e Dumnezeul revelat in Sfanta Treime, care a facut cerul si pamantul, Orionul si Pleiadele!
Sfantul Apostol Iacov spune: "Caci precum trupul fara suflet mort este, astfel si credinta fara de fapte, moarta este." -Iacov 2, 26
Acelasi Sfant Apostol Iacov spune ca si dracii au credinta si se cutremura. - Iacov 2, 19
Adevarata credinta, in Hristos Dumnezeu, este "lucratoare prin iubire", spune Sfantul Apostol Pavel in Galateni 5, 6.

Dar dragostea se bucura de ADEVAR! 1 Corinteni 13, 5-6

Credinta care clameaza eretic iubirea este si ea moarta, nelucratoare si fanatica, fiindca dragostea nu se bucura de neadevar si de erezie, ci de adevar. Si Adevarul e unul singur, in trup si sange, intrupat, nespeculativ: Hristos, Pastile nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinta fara creier e fanatism. Credinta fara dragoste e indoctrinare. Credinta plus orice sau minus orice inseamna ca creierul tau e subdezvoltat sau in curs de dezvoltare. Succes.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da

| JesseH a răspuns:

Credința „lucrează prin dragoste". (Galateni 5:6) și „dragostea de Dumnezeu stă în păzirea poruncilor Lui." (1 Ioan 5:3).

Așadar credință fără dragoste = credință fără împlinirea poruncilor = credință fără fapte.

Și „credința: dacă n-are fapte, este moartă în ea însăși." (Iacov 2:17)

E nimic. E fanatism, autoînșelare, piedere și rușine veșnică.