| AvalohAlyn a întrebat:

Care e motivul pentru care existam?
Ma refer la sensul vietii.

9 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Nu exista un motiv anume.
Sensul vietii? Fiecare are o idee proprie despre sensul vietii.
Eu consider ca sensul vietii este de a iti petrece viata facand ce iti place.Sa ajungi ce iti doresti.Sa-ti gasesti pasiunile si menirea.
Sa lasi ceva in urma. Ceva bun.
Lumea a fost, este si va fi un loc ciudat.Fiecare este pe cont propriu si in acelasi timp ajutat de altii in mod direct sau indirect.
Daca ne straduim sa facem si sa lasam lumea mai buna decat am gasit-o, zic ca ne-am indeplinit misiunea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a alege și înțelege binele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salvarea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ne îndeplinim destinul karmic.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ne-a facut Dumnezeu ca mai apoi sa ne salveze laughing.

| Celcestietot a răspuns:

Pentru ca asa a vrut Dumnezeu, eu asta zic. Citeste in Geneza si vei gasi motivul imediat.

| Algo098 a răspuns:

E rezultatul evolutiei, asa se organizeaza materia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Existam din intamplare si motivul pentru care traim este sa ne reproducem si sa asiguram supravietuirea rasei umane, la fel ca orice alte fiinte de pe planeta asta.
Nu cred ca universul a fost creat de vreun zeu sau ceva de genul, cred ca pur si simplu a existat din totdeauna si cred ca viata nu are vreun sens prea complex. Suntem niste organisme biologice cu timp limitat de viata. Ne nastem, traim, descoperim o lume ciudata si interesanta, ne reproducem genele mai departe si apoi murim si lumea nu mai exista pentru noi, deoarece ne ducem in neant, in neexistenta.
Dar fiecare om isi poate face propriul sens al vietii, sau scop mai bine spus. Unii au ca scop sa devina bogati, faimosi, sa aiba nu stiu ce meserie, sa plece in alta tara, sa isi gaseasca sufletul pereche, sa salveze vieti, sa faca bine, sa faca rau, sa duca o viata obisnuita etc. Fiecare crede ca anumite lucruri sunt esentiale in viata si fiecare are prioritatile si visele lui.

| mentholinks a răspuns:

Inca nu mi-am dat seama.