| anonim_4396 a întrebat:

Care e vârsta minimă de botez?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

| Mircea08 copiezi niste texte din biblie care iti confirma ceea ce vrei sa afirmi si gata, ai uitat sa scrii ca credinta fara fapte egal moarte

| milan9 a răspuns:

Dar la evrei, confirmarea intrarii in Legamantul Legii Vechi, Circumcizia, stii la ce varsta se facea? Acela era pentru ei un botez - prin care beneficiau de promisiunile facute de Dumnezeu lui Moise. La cateva zile dupa nastere. Ceea ce Sf. Ioan Botezatorul a facut pret de cateva zile a fost... un,, experiment" unic in istoria poporului, o chemare simolica la pocainta, o prefigurare a spovedaniei -cale a pocaintei de mai tarziu...

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Am întrebat la ce vârstă se face botezul, nu legământul vechi

| Raullalu a răspuns (pentru anonim_4396):

Botezul se face din propria vointa, cand poti sa marturisesti credinta in Dumnezeu.
Important ca aceasta hotarare sa fie inteleasa pe deplin.
Asta cere Dumnezeu, trebuie sa ai o varsta in care gandesti matur.
Lasand la o parte ereziile ortodoxe si catolice, botezul trebuie sa fie cum am mentionat mai sus.
Dar ceea ce spun eu e Biblic.

| Raullalu a răspuns (pentru milan9):

Nu are nici o legatura ceea ce spui tu.
Tu doar ai exprimat cauza ratacirii ortodoxe in privinta botezului.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru milan9):

Circumcizia la evrei era ca botezul pruncilor la ortodocsi.Habar nu aveau de ce li se întâmpla. Botezul adevărat este atunci cand ai cunoștință despre el, crezi, te pocăiești si pe urma il faci. Isus si Ioan Botezatorul sunt doua exemple, adică 30 ani. Dar mai nou am auzit ca se botează si minori de la 11 ani in sus.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Să înțeleg că am voie să mă botez?

P.S. Ortodocși sunt un pericol!(mă refer la ăia închinători la icoane și care botează copiii fără să știe ce se întâmplă

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de biserica. Dar cați ani ai? La biserica adventista am auzit de botez la 11-12 ani.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

11 ani, sunt penticostal, și am început să am o poftă de a citi Biblia

| SilentRain a răspuns:

43 de ani lumina

| mentholinks a răspuns:

Botezul, ca să aibă vreo valoare trebuie făcut din proprie inițiativa. Isus a spus, "cine va crede și se va boteza." Deci botezul este un simbol al credinței pe care o are persoana respectiva.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Vlad Ardeiaș redactorul revistei Divina Vindecare si-a botezat băiatul la vârstă de 11 ani.

| Octavian199 a răspuns:

Botezul copilului fara acordul lui trebuie interzis.

| Mircea08 a răspuns:

Botezul il face fiecare la varsta la care HOARASTE sa traiasca potrivit invataturii crestine

| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

No bine

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite cum e :
La botez ti se sterg toate pacatele (odata cu botezul este si acea hotarare de a trai mai departe numa potrivit invataturii lui Iisus) :
"Deci pocăiţi-vă şi vă întoarceţi, ca să se şteargă păcatele voastre,"
(Faptele Sfinților Apostoli – 3/19)
"Şi acum de ce zăboveşti? Sculându-te, botează-te şi spală-ţi păcatele, chemând numele Lui."
(Faptele Sfinților Apostoli – 22/16)
- La invatarea si INTELEGEREA CORECTA a Evangheliei (a invataturii lui Iisus ) se va obtine din partea lui Iisus si botezul cu Duh Sfant :
"Şi suntem martori ai acestor cuvinte noi şi Duhul Sfânt, pe Care Dumnezeu L-a dat celor ce Îl ascultă"
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 5/32)
Si asta deoarece cuvintele lui Iisus sunt Duh :
"Duhul este cel ce dă viaţă; trupul nu foloseşte la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt Duh si viata "
( Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/63)
Din momentul in care ai primit botezul cu Duh Sfant esti un adevarat crestin si nu mai ramane altceva de facut decat sa traiesti potrivit invataturii crestine.
"Dar voi nu sunteţi în carne, ci în Duh, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi. Iar dacă cineva nu are Duhul lui Hristos, acela nu este al Lui."
Cei care nu traiesc asa vor pierde Duhul Sfant, deoarece Duhul nu sta intr-un loc intinat :
"Să nu întristaţi Duhul cel Sfânt al lui Dumnezeu, întru Care aţi fost pecetluiţi pentru ziua răscumpărării."
(Epistola catre Efeseni a Sf. Apostol Pavel – 4/30)
Pecetea lui Dumnezeu este botezul cu Duh Sfant, Intelegerea corecta a Evangheliei :
"Întru Care şi voi, auzind cuvântul adevărului, Evanghelia mântuirii voastre, crezând în El, aţi fost pecetluiţi cu Sfântul Duh al făgăduinţei,"
(Epistola catre Efeseni a Sf. Apostol Pavel – 1/13)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din momentul in care devii constient de tine, de Dumnezeu si jertfa Lui esti bun de botezat.
Asta poate fi la 7 ani sau la 70 de ani.

| Helper07 a răspuns:

Tu decizi cand sa te botezi deci... Atunci cand esti suficient de mare ca sa poti lua o decizie rationala.

| saramihaela4567 a răspuns:

Isus a luat botezul la 30 de ani citește biblia si vei gasi raspunsul nu contează vârsta contează dacă simți tu cu adevărat să-l ei sper sa te ajute ce ți-am esplicat