| anonim_4396 a întrebat:

Care este cartea voastră preferată din Biblie și de ce?

57 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Cartea din biblie?! Pai biblia e cartea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

De fapt, Biblia este o colecție de cărți.winking

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Wow, esti ateu fara sa fi citit Biblia, fantastic!

| halogen001 a răspuns:

Eu nu prefer nici o carte din Biblie pentru ca nu sunt de ajutor. Eu citesc doar carti de stiinta care nu sunt povesti si de unde pot invata ceva real, serios, corect.

| doctorandus a răspuns:

Iov si Ecleziastul, pentru ca de fapt sunt carti eretice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mmm. sa ma gandesc.
Cred ca as alege toata opera lui Solomon, cea cuprinsa in cele doua carti filosofice(Proverbe si Eclesiastul).
O intelepciune aidoma cu cea a lui Socrate, imi place, sunt unii dintre cei mai apreciati intelepti din toate vremurile, si merita ascultati, cred.

| h379m3973423 a răspuns:

Evanghelia după Ioan, iar din VT Geneza. love struck

| Celcestietot a răspuns (pentru halogen001):

Nimic scris in Biblie nu este real?

| halogen001 a răspuns (pentru Celcestietot):

Sunt si lucruri reale, dar esenta e falsa.

| Celcestietot a răspuns (pentru halogen001):

Oare nu exista Dumnezeu? Ce te face sa crezi asta?

| halogen001 a răspuns (pentru Celcestietot):

O metoda printre multe altele e metoda reducerii la absurd. Presupun ca Dumnezeu cel bun, iubitor, atotstiutor, drept, atotputernic si asa mai departe exista si observand realitatea trag concluzia ca iubirea, puterea, dreptatea, intelepciunea si asa mai departe echivaleaza cu lasarea omului in nestiinta, sa moara in razboaie, de boli, de foame de frig, in accidente si asa mai departe, deci am ajuns la un lucru fals. Bunatatea, iubirea si puterea nu pot fi asa cum se vede si atunci inseamna ca presupunerea de la care am plecat e falsa, si anume aceea ca exista un Dumnezeu bun, iubitor, drept, puternic si asa mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Deci tu mergi pe premiza asta, daca Dumnezeu exista atunci raul trebuie sa dispara complet din univers, corect?
Dar daca El nu vrea sa dispara?
Daca nu poate sau prin eliminarea lui risca sa te piarda pe tine care esti rau?
E rau sa fii creat sa faci si rau, sa ai aceasta alegere de la nastere?
Eu as gasi un rau mai mare daca as aduce pe lume un copil, pentru ca desi stiu ca aici este iadul, eu il aduc de bunavoie si nesilit de nimeni, deci cine face rau cui?
Eu nu am vrut sa ma nasc, de ce m-au luat parintii mei din intuneric?
Ai rostit cuvantul drept, una din atributele unui Dumnezeu iubitor.
Ce inseamna pentru tine sa fii drept, sa judeci dupa dreptate si sa iei o decizie asupra unui delict uman?
Sau cum ai proceda tu in locul lui Dumnezeu, ce ai face in situatia Lui, El fiind duh iar noi carne?
Boli, care boli?
Ca pot fi boli provocate de tine, de altii sau prin natura ta si/sau prin gena ta defectuasa, pacatoasa, care nu o poate controla de fiecare data Dumnezeu(prin imunitate) daca parintii parintilor tai si-au neglijat la randul lor trupul si ti-a transmis ereditar o gena defectuasa(ex. sindromul Down)
Singurul rau care il vad si care exista este omul, in rest nu vad alt rau in afara de el.

| badpanda a răspuns (pentru halogen001):

Acum sa nu fim rai, sunt multe lucruri reale, de exemplu numarul paginilor, numarul si numele capitolelor.

| badpanda a răspuns:

Cartea lui Enoh, cea mai veche scriere biblica, dar cum a deranjat anumite fete bisericesti a fost etichetata ca apocrifa si eliminata din textele canonice.

Răspuns utilizator avertizat
| IonutSiAtat92 a răspuns:

Biblia nu o citesc(sunt ateu) dar daca vrei ceva asemanator ca Biblia dar mult mai interesanta, citeste Silmarilion de J.R.R Tolkien

| DonEduardo a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Stii ca ala e un jurnal personal, da?

| Holiday a răspuns:

Cantarea cantarilor, precursoarea scrierilor erotice.
Pacat ca e fardata, putem sa ne imaginam insa cum arata in original...laughing

| pacatosulBogdan a răspuns:

Psalmul 44 este superb: ni-L descrie in profetie pe Iisus Hristos, asa cum arata El ca Om: "Impodobit esti cu frumusetea mai mult decat fiii oamenilor, revarsatu-s-a har pe buzele Tale, pentru acesta Te-a binecuvantat pe Tine Dumnezeu in veac;
Acelasi psalm ni-L descrie pe Iisus Hristos si ca Dumnezeu: "Scaunul Tau, Dumnezeule, in veacul veacului, toiag de dreptate toiagul imparatiei tale; iubit-ai dreptatea si ai urat faradelegea, pentru acesta Te-a uns pe Tine, Dumnezeul Tau, cu undelemnul bucuriei mai mult decat pe partasii Tai". Sfantul Apostol Pavel citeaza acest paragraf in Epistola sa catre Evrei pentru a-i invata ca Iisus Hristos este Dumnezeu.
Duhul Sfant este undelemnul bucuriei cu care Dumnezeu-Tatal a uns pe Dumnezeu-Fiul intrupat, Iisus Hristos, la botezul lui Ioan Inainte-Mergatorul.
Tot in Psalmul 44, Regele David ne-o descrie in profetie pe Maica Domnului ca Imparateasa: "Statut-a imparateasa de-a dreapta Ta, imbracata in haina aurita si prea infrumusetata; Toata slava fiicei imparatului este inauntru, imbracata cu tesaturi de aur si prea infrumusetata." - Virtutile Maicii Domnului, cea plina de har si care poarta in bratele Sale pe Creatorul si Stapanul Universului, Iisus Hristos. Ii vedem in icoane.
Alt capitol impresionant din Biblie este prima Epistola soborniceasca a Apostolului iubirii, Sfantul Ioan Teologul, care descrie cum li s-a aratat lor, apostolilor, Viata de veci, care este Iisus Hristos, cum au vazut-o si au auzit-o si cum au pipait-o cu mainile lor, aluzie probabil la pretentia Apostolului Toma de a vedea si a pipai ranile Mantuitorului pentru a se incredinta ca Hristos a inviat.
"1 Ce era de la început, ce am auzit, ce am văzut cu ochii noştri, ce am privit şi mâinile noastre au pipăit despre Cuvântul vieţii,
2 – Şi Viaţa s-a arătat şi am văzut-o şi mărturisim şi vă vestim Viaţa de veci, care era la Tatăl şi s-a arătat nouă." - Biblia Ortodoxa

| halogen001 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E foarte bine. Eu fie nu am avut timp, fie am fost mai putin harnic si am citit doar ce am avut strict nevoie happy

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e doar o parte din rationament (cea cu existenta raului). Poate ca sa dispara complet sa zicem ca e prea mult, dar adevarul e ca nu dispare deloc si ai dreptate ca ar trebui sa dispara de tot.
Daca Dumnezeu nu vrea sa dispara raul, atunci nu mai am pretentie de la el la lucruri bune.
Daca eu sunt rau atunci Dumezeu e indreptatit sa ma piarda si eu sunt de acord sa ma piarda pentru ca mi se pare corect asa, iar parerea mea in privinta asta nici nu ar trebui sa mai conteze.
"E rau sa fii creat sa faci si rau, sa ai aceasta alegere de la nastere?" aici n-am inteles ideea. Dumnezeu "a facut" tantarul ca sa transmita bolile deci e perfect.
"Eu as gasi un rau mai mare daca as aduce pe lume un copil, pentru ca desi stiu ca aici este iadul, eu il aduc de bunavoie si nesilit de nimeni, deci cine face rau cui?" Parintele face rau copilului, pentru ca il face. Il face pentru ca asa e codul genetic care vine din evolutie si e ca un robotel care se inmulteste, ca o bacterie. Ratiunea are si ea un rol in inmultire. Parintele cand face copilul se gandeste doar la el, pentru ca acel copil nu exista inca si nu are cum sa spuna parintele ca ii face un bine copilului pentru ca acesta nu exista. De abia dupa ce exista, parintele are grija copilului si asta e tot genetic, iar parintele daca se gandeste inainte de a face copilul, se gandeste doar le el, nu la copil. Copilul e facut pentru placerea si ajutorul parintelui, nu pentru binele copilului. "Eu nu am vrut sa ma nasc, de ce m-au luat parintii mei din intuneric?" Nu te-au luat din intuneric. Nu existai si nu aveai nici o problema. Parintii fac copiii pentru folosul lor. "Ce inseamna pentru tine sa fii drept, sa judeci dupa dreptate si sa iei o decizie asupra unui delict uman?" Drept inseamna "dupa fapta si rasplata".
"Sau cum ai proceda tu in locul lui Dumnezeu, ce ai face in situatia Lui, El fiind duh iar noi carne? " Daca duhul "e laudat" ca a facut totul, inseamna ca are ceva putere, nu e fantezie si atunci intervine si indreapta lucrurile. Daca a putut face Pamantul, nu e in stare sa faca macar cateva carti stiintifice ca sa aiba omul un ajuror real? Unde e stiinta din cartile false cu povesti? Nu e, din cauza ca acele carti nu sunt de la un Dumnezeu real. Sunt niste carti scrise de primitivi si din ele razbate nestiinta caracteristica primitivilor care le-au scris, nu cunoasterea lui Dumnezeu care in realitate nu exista. Omul poate fi considerat rau sau bun, dar in realitate omul e o forma de existenta a materiei supusa legilor evolutiei, deci e normal ca omul sa-si doreasca in primul rand binele propriu si al apropiatilor lui si pentru asta nu se sfieste sa faca rau altor oameni. Asa se intampla peste tot in lumea vietuitoarelor. Cine e mai puternic face ce vrea cu cel mai slab. Tot din motivul asta a aparut si Biblia, ca un instrument folosit de unii oameni sa obtina superioritate asupra altora.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

De fapt, da...despre Hristos este vorba. Și în psalmi există profeții cu privire la El.

Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns:

Îmi plac Leviticul, Deuteronomul și Apocalipsa

| CostinAlamariu a răspuns:

Din Noul Testament e Evanghelia lui Ioan, supranumita si evanghelia iubirii.
Din Vechiul Testament Înțelepciunea lui Isus Sirach. Fiindca dupa cum îi spune si numele e plina de intelepciune

| mentholinks a răspuns:

Cantarea cantarilor.