| Narfundo a întrebat:

Care este diferenta dintre martorii lui iehova si crestinii ortodoxi obisnuiti?!

Răspuns Câştigător
| Mihai_Andrei_1980 a răspuns:

Secta yehovista a fost infiintata de americanul Charles T. Russell, in 1870.

Dupa mintea lor, Iisus Hristos nu este Dumnezeu, ci o creatura ca toate celelalte.Din cauza distorsionarii grave a invataturilor evanghelice ei nu pot fi, practic, numiti crestini.

Astia practin resusciteaza erezia lui Arie, arienii afirma ca Hristos nu a avut natura divina (nu este Dumnezeu) ci numai o natura umana (adica a fost creat, ca si ingerii sau omul).

In acest caz, arienii ca si yehovistii de azi nu sunt crestini; crestin e cel ce crede in divinitatea lui Hristos.

41 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Sursa mea e foarte buna. Explica foarte bine pe intelesul tuturor!

| danay72 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

As face orice depinde de mine ca sa beneficieze de cel mai bun tratament medical posibil, iar acesta ar insemna sa iau legatura cu medici care se folosesc de tehnologie medicala avansata ca cell salvage, hemodilutia etc.Azi din cauza dezinformarii, oamenii aleg transfuzia de sange, dar prezinta atat de multe riscuri, incat multi medici folosesc chirurgia fara sange.Iar in Romania nu sunt probleme in aceasta privinta, intrucat cei care sunt medici instruiti opereaza fara sange si colaboreaza foarte bine cu Martorii lui Iehova in aceasta privinta.Sunt convinsa ca daca vei face mai multe cercetari despre riscurile pe care le prezinta transfuziile de sange nici tu nu le-ai accepta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Martorii lui Iehova sustin doar Biblia iar crestinii mai sustin si sfintele Traditii! Cam asta e principala diferenta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o diferenta maaaaareee.da tu nu ai cum s-o pricepi ma mentale ca daca aveai cum nu puneai intrebarea.

| milan9 a răspuns:

Organizaţia celor numiţi "martorii lui Iehova", inventată de Charles Russell în sec. 19, A IEŞIT din cadrul Bisericii Noului Testament – părăsind chiar întregul ansamblu al creştinismului!

Iehoviştii AU PIERDUT învăţăturile care definesc ceea ce se poate numi BISERICĂ:

- preoţia şi rolul ei în realizarea sfintelor Taine în Biserică, rol confirmat de Mântuitorul Hristos şi de Apostoli în repetate rânduri;
- transmiterea harului prin episcopii şi preoţii lăsaţi de apostoli în Biserică;
- "Predania" (termen al Noului Testament) ca al doilea izvor al Revelaţiei divine;
- Transmiterea mesajului Bibliei fără interpretări stranii şi dislocate din context, etc…

| milan9 a răspuns:

BISERICA, pe care cei numiţi "iehovişti" caută să o desfiinţeze, este CEA DESPRE CARE Însuşi Mântuitorul Hristos a afirmat:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fondata pe minciuna si false profetii, miscarea iehovistilor s-a ridicat prin banii celor care si-au vândut avutul pentru a-l dona la cerere (catre secta) in asteptarea in repetate randuri (1874, 1914, 1915) a sfarsitul lumii prezis de manipulatorii lideri ai retelei: J. F. Rutherford, Russell, Knorr, etc.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Pe intelesul tuturor dar nu in conformitate cu realitatea.

Răspuns utilizator avertizat
| Robyi a răspuns (pentru Mihai_Andrei_1980):

Mihai, tin sa te contrazic. Potrivit Bibliei (Toate ideile Martorilor lui Iehova vin din BIBLIE), Isus este in primul rand invatator. Pe langa a fi invatator, Isus ne-a dat un exemplu de a trai. Pe langa acestea, Isus a vestit vestea buna despre Regat, la fel ca si crestinii adevarati din ziua de azi. Exista un verset biblic clar, in care Isus spune: "Mergeti si vestiti vestea buna despre Regat". Isus a murit pentru noi, pentru a ne scoate din sclavia pacatului.
Vreau sa subliniez ca Isus este prima fiinta creata de Dumnezeu si Isus este FIUL LUI DUMNEZEU. Potrivit Trinitatii, Isus este Dumnezeu, Dumnezeu e Dumnezeu si Spiritul Sfant e Dumnezeu. Isus s-a numit de nenumarate ori FIU Al LUI DUMNEZEU. Asadar, poate fi FIUL egal cu TATAL? Bineinteles ca nu. Un alt argument se gaseste tot in Biblie, in care Isus spune clar: Am venit pe pamant nu ca sa infaptuiesc vointa mea, ci vointa celui care m-a trimis. Asadar, "cel trimis" trebuie sa fie intr-o pozitie mai joasa decat "cel care l-a trimis"
Martorii Lui Iehova infaptuiesc intr-utotul legile Bibliei.
Tot in Biblie, Dumnezeu spune ca sa NU ii spunem nimanui Parinte, caci unul singur este PARINTELE tau. Cel ceresc. Cum sunt numiti preotii deseori? Da, parinti. Asadar, citeste Biblia singur. Lasa ce zice preotul.